Jak poinformował we wtorek Reuters, Rosja formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy. List ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w którym poinformowano o tej decyzji, został przekazany Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy przez Piotra Tołstoja, przewodniczącego rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia. Według agencji, ruch Moskwy to posunięcie wyprzedzające prawdopodobne wykluczenie Rosji z Rady Europy w wyniku jej agresji na Ukrainę. Komitet Ministrów RE zdecydował 25 lutego o zawieszeniu Rosji w prawach do reprezentowania w tym gremium i na Zgromadzeniu Parlamentarnym ze skutkiem natychmiastowym. To konsekwencja zbrojnego ataku na Ukrainę - napisano w oświadczeniu. - Podjęta decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną jej istotnych konwencji, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - głosiło oświadczenie. Zaznaczono w nim także, że zawieszenie nie jest krokiem ostatecznym, ale czasowym i pozostawia otwarte kanały komunikacji.
Rada Europy (ang. Council of Europe, fr. Conseil de l’Europe) to międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Jej głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel, organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.
Rada Europy powstała 5 maja 1949 w wyniku podpisania przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie liczy 47 członków.
Czytaj także: Rosja atakuje Ukrainę - konsultacje na podstawie artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego>>