Analiza: Pegasus mógłby być legalny, gdyby działał zgodnie z polskim prawem

Prokuratura Policja Prawo AI

Użycie programów komputerowych pobierających z telefonu lub innego urządzenia osoby objętej kontrolą operacyjną całą jego zawartość, a także utrwalanie treści rozmów i obrazu w pomieszczeniach, w których znajduje się to urządzenie, po przejęciu nad nim kontroli - to największe zarzuty ekspertów Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego wobec systemu Pegasus.

17.02.2022

SN: Brak zgody na dalszą pracę prokuratora był sprzeczny z interesem służby

Prawnicy Prokuratura

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uchyliła decyzję Prokuratora Generalnego, który nie zgodził się na dalsze zajmowanie stanowiska przez prokuratora. Prokurator Generalny nie wziął pod uwagę innych okoliczności, w tym również - interesu służby. SN ocenił też, że wydanie decyzji nastąpiło bez poszanowania zasady proporcjonalności i zasady równego traktowania.

16.02.2022

Izba Dyscyplinarna wciąż rozważa zasadność kasacji prokuratorów, mimo że ustawa na to nie pozwala

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy nadal nie mają możliwości złożenia kasacji w sprawach dyscyplinarnych do Sądu Najwyższego, mimo że według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca popełnił błąd. Jednak stare sprawy deliktowe, popełnione jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 2017 r., nadal krążą w Izbie Dyscyplinarnej, gdyż dostrzega się w nich bezwzględne przyczyny odwoławcze.

15.02.2022

Europejski Inspektor Ochrony Danych wzywa do zakazu stosowania Pegasusa

Prawo karne Prokuratura Policja

Używanie Pegasusa może prowadzić do „bezprecedensowego poziomu ingerencji w najbardziej intymne aspekty naszego codziennego życia - ocenia Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS). I wzywa do wprowadzenia w państwach Unii Europejskiej zakazu korzystania z tego oprogramowania szpiegującego.

15.02.2022

Dr hab. Książek: IKEA mogła zwolnić pracownika za groźby wobec osób LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Szefowa HR w sieci handlowej IKEA została uwolniona przez sąd od zarzutu naruszenia praw i dyskryminacji wyznaniowej pracownika, którego zwolniła za komentarze o społeczności LGBT. To słuszny wyrok, ale w jego kontekście warto zwrócić uwagę na zaangażowanie prokuratury w sprawę, które było w tym przypadku zupełnie niepotrzebne, a zarzuty karne bezzasadne.

15.02.2022

SN: Fikcyjny konwój na zagranicznej misji wojskowej wymaga dłuższego śledztwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Jeśli postępowanie przygotowawcze trwa 13 miesięcy i dotyczy przestępstwa popełnionego przez oficera w czasie misji wojskowej za granicą, to nie można uznać je za przewlekłe. Zwłaszcza że podejrzanych było pięciu, zgromadzenie dowodów wymagało przeprowadzenia eksperymentów w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, a obrońca wykazał się pasywnością.

14.02.2022

Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy i żądają opłat za rejestrację znaków

Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze

Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 

07.02.2022

Covid zawiesza "czerwone miasteczko", ale protest pracowników sądów i prokuratur trwa

Prokuratura

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury zdecydowali o "zawieszeniu" "czerwonego miasteczka", w którym protestowali w pobliżu kancelarii premiera domagając się zwiększenia wynagrodzeń o 12 proc. i przeciwdziałania mobbingowi. Zapewniają jednak, że to nie oznacza zakończenie protestu. Przyczyną - jak informują - jest kolejna fala koronawirusa, narastają liczba zachorowań i szybkość jego rozprzestrzeniania się.

30.01.2022

Prokuratura wraca do pracy zmianowej

Prokuratura Koronawirus

Najpóźniej w poniedziałek wraca praca zmianowa w prokuraturze. Sprzeciwiają się jej związki zawodowe, ale negatywnie ocenili to też wszyscy prokuratorzy regionalni. Już wcześniej miało to być sposobem na pierwszą falę koronawirusa. Mimo kilkukrotnych analiz oraz postulatów prokuratorów i pracowników prokuratury, dwie zmiany pozostały prawie rok, aż do końca maja 2021 r.

28.01.2022

Rzecznik TSUE: Przechowywanie danych pasażerów tylko w związku z zagrożeniem

Administracja publiczna Prokuratura Policja RODO

Powszechne i przeprowadzane bez rozróżnienia przekazywanie i przetwarzanie danych pasażerów jest zgodne z prawami podstawowymi do poszanowania życia prywatnego i ochrony danych osobowych. Natomiast przechowywanie tych danych znajduje uzasadnienie wyłącznie w obliczu poważnego, rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa.

27.01.2022

Jest śledztwo prokuratury w sprawie sędziów TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Była analiza jest śledztwo - warszawska prokuratura okręgowa bada czy sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekroczyli swoje uprawnienia w toku rozpoznawania skarg przeciwko Polsce. W grudniu do prokuratur rejonowych skierowano właśnie pismo z prośbą o przekazywanie kolejnych ewentualnych zawiadomień w tym zakresie, celem jest zbadanie czy sprawy się łączą.

26.01.2022

Dubois i Stępiński: Zamrażarka domniemania niewinności krzywdzi ludzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zasada domniemania niewinności w Polsce obowiązuje, ale nie zawsze działa. Po przedstawieniu zarzutów często zostają wszczęte dwa postępowania. Pierwsze toczy się zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego przed prokuratorem, a następnie przed sądem. Drugie, w którym nie obowiązują żadne reguły, toczy się przed sądem opinii publicznej.

24.01.2022

Izba Dyscyplinarna: Prokurator niewinny, bo nie musiał wnioskować o nadzwyczajne złagodzenie kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ranga zawodu prokuratora daje podstawę do formułowania wniosków na rozprawie, a decyzja ostateczna należy do sądu. Ubezwłasnowolnienie prokuratora w tym zakresie spowodowałoby pozbawienie go niezależności - orzekła Izba Dyscyplinarna SN w sprawie prokuratora obwinionego o to, że nie wniósł w czasie rozprawy o nadzwyczajne złagodzenie kary recydywiście.

21.01.2022

Oklejak: Potrzebna skuteczna cywilna kontrola nad służbami specjalnymi

Prawo karne Prokuratura Policja

Konieczne jest powołanie wyspecjalizowanego i niezależnego organu nadzoru nad służbami specjalnymi, posiadającego realne kompetencje w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich. Ale kiedy pojawia się konkretny pomysł na stworzenie takiego organu, mnożą się trudności w sformułowaniu jego zadań i kompetencji oraz usytuowaniu w istniejącym systemie prawa.

20.01.2022

Nie tylko Pegasus - apel o systemowe rozwiązania w sprawie kontroli nad działaniami służb

Prokuratura Policja Prawo AI RODO

Problem niekontrolowanych działań służb wymaga systemowych rozwiązań - stwierdzają organizacje broniące praw człowieka. I apelują do senatorów, żeby w ramach prac nadzwyczajnej komisji nie poprzestawali na próbie wyjaśnienia inwigilacji senatora Krzysztofa Brejzy, Ewy Wrzosek i Romana Giertycha. - Nie tylko Pegasus jest problemem - podkreślają.

17.01.2022

Dubois i Stępiński: Niedźwiedzia przysługa prokuratury dla prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Oskarżając pisarza Jakuba Żulczyka, prokuratura sprawiła prezydentowi typową niedźwiedzią przysługę, której można było uniknąć, bo przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów wystarczało zastanowić się czy czyn literata wyczerpuje znamiona przestępstwa - komentują wyrok sądu adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

13.01.2022

SN: Kasacja Prokuratora Generalnego niedopuszczalna, bo nie było zarzutu

Prawnicy Prokuratura

Prokurator Generalny zastosował środek nadzwyczajny w sprawie dyscyplinarnej prokuratora, który nie złożył apelacji od wyroku. Ale nie postawiono mu zarzutów dyscyplinarnych. Izba Dyscyplinarna SN uznała, że kasacja jest niedopuszczalna, a prokuratura ma inne środki niż kasacja, z których może skorzystać, takie jak np. złożyć sprzeciw albo wznowić postępowanie.

12.01.2022

Lex TVN, Polski Ład, stan wyjątkowy, anty-unijny TK - 12 zaskakujących i ważnych wydarzeń prawnych 2021 roku

Prokuratura Koronawirus Brexit Polski Ład

Mijający rok przyniósł nam wiele niespodzianek prawnych. Znaczna ich część krok po kroku prowadzi do uchylenia się naszego państwa od przestrzegania reguł prawa europejskiego, które stanowi dorobek ostatnich 30 lat. Ale były też ważne zmiany w gospodarce, podatkach, oświacie czy na rynku medialnym. Oto redakcyjny ranking znaczących wydarzeń zmieniających naszą rzeczywistość prawną.

31.12.2021

Projekt o odszkodowaniach za niesłuszne oskarżenia w sejmowej zamrażarce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Od marca czeka na rozpatrzenie przez Sejm senacki projekt w sprawie odszkodowań i zadośćuczynień od państwa za niewątpliwie niesłuszny zarzut lub oskarżenie. Dotąd nie nadano mu nawet numeru druku sejmowego, jest analizowany przez sejmowych prawników, a marszałek zwraca uwagę, że wprowadzenie takiej regulacji byłoby kosztowne dla państwa.

24.12.2021