lub zaloguj się Zarejestruj się
Sędziowie i prokuratorzy wygrywają w sądach - pierwsze wyroki kwestionujące zamrożenie wynagrodzeń

lub zaloguj się Zarejestruj się
Żeby widzieć komentarze musisz:
Kilkadziesiąt tomów akt, kilkudziesięciu świadków - ustalenie, kto jest winny rozpadu małżeństwa, może trwać latami. Wyniszczając strony, pogłębiając rodzinne konflikty i uderzając w dobro dzieci rozstających się małżonków. Jedynym wymiernym zyskiem jest możliwość uzyskania alimentów dla niewinnego małżonka, przy czym w wielu przypadkach chodzi tylko o odwet, a nie o pieniądze.
W całej Polsce wydano już co najmniej kilka nakazów zapłaty dotyczących wynagrodzeń sędziów, a część spraw - m.in. dotyczących prokuratorów jest na etapie odpowiedzi na pozew i zgłaszania wniosków dowodowych. Na razie chodzi o 2022 r. Sędziowie liczą, że ich spraw nie wstrzymają skargi prezesów SN i NSA do Trybunału Konstytucyjnego, a prokuratorzy, że akcja kierowania pozwów stanie się masowa.
Porażką zakończyła się batalia o wynagrodzenia sędziów i prokuratorów w 2023 r. Mają być wyliczane poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. A to oznacza, że zamiast ok. 20 proc. podwyżki dostaną 7,8 proc. Teraz czas na ruch prezydenta. Tymczasem do sądów kierowane są kolejne pozwy.