Jak poinformowały służby prasowe europarlamentu, sędziowie przybyli do Brukseli na wizytę studyjną. Spotkanie w PE zorganizowane zostało przez parlamentarną komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE). Prowadziła je europosłanka Barbara Kudrycka (PO).

Czytaj: Polski rząd nie uznaje rekomendacji KE ws praworządności>>

Na początku spotkania wypowiedzieli się przedstawiciele środowiska sędziowskiego. Rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Bartłomiej Przymusiński mówił, że władza w Polsce chce upolitycznić krajowy wymiar sprawiedliwości, wskazując m.in. wybieranie sędziów Krajowej Rady Sądownictwa przez parlament. „Już po dokonaniu wyboru sędziów do KRS usłyszeliśmy wypowiedzi polityków jednego z klubów, który wziął udział w tych wyborach, że właśnie wybrali takich sędziów, którzy reprezentują ich poglądy polityczne” – zaznaczył rzecznik.

Reprezentująca Stowarzyszenie Wolne Sądy Paulina Kieszkowska-Knapik mówiła, że w Polsce widzi się „rosnące naciski na sędziów, zarówno systemowe, jak i indywidualne”. „Obserwujemy rosnącą liczbę represji wobec obywateli, którzy chcą mówić inaczej i demonstrują” – powiedziała. Dodała, że takich przypadków zanotowano kilkaset. Podkreśliła, że prawnicy nie są politykami, lecz „zajmują się bronieniem ludzi”.

Państwo prawa to niezależne sądy>>

Kieszkowska-Knapik wyświetliła też opublikowany w serwisie YouTube film „Głos polskich prawników”. Przedstawiciele środowiska sędziowskiego mówią w nim, że nie zgadzają się na - ich zdaniem - upolitycznianie systemu sądownictwa, wycinkę Puszczy Białowieskiej, „ataki rządu na Unię Europejską”, „propagandę rządu” i „łamanie unijnego prawa”. W spotkaniu wzięli udział europosłowie PiS oraz PO.

Ryszard Legutko (PiS) podkreślił, że podczas debaty z ust prawników usłyszał język polityczny, a nie prawniczy. „Ten film, który zobaczyliśmy, to propaganda polityczna. (…) To nie jest żadna debata, to jest po prostu show polityczny. Mogą państwo odnosić wrażenie, że w Polsce przez ostatnie 25-27 lat mieliśmy nieskazitelny system, dobrze funkcjonujący, że praworządność była bliska ideałowi, a nagle przyszli ci źli, którzy zaczęli rozkładać ten system. (...) Nie, tak nie jest” – powiedział Legutko. Ocenił, że polski wymiar sprawiedliwości jest pełen patologii, a rządzący próbują to obecnie naprawić.

Michał Boni (PO) podziękował obecnym na sali sędziom, którzy przyjechali z Polski. „Za ich odwagę, szczerość, uczciwość i determinację, za to, że służą Polsce i służą najwyższym wartościom swojego zawodu. To ważne w czasach sporów, w czasach konfliktów, żeby indywidualnie i jako grupa umieć się tak zachowywać” – zaznaczył.

Przypomniał, że w maju 2017 roku odbył się kongres prawników polskich, na którym środowisko prawnicze mówiło o gotowości do przeprowadzenia ważnych dla sytemu sądowniczego reform. Dodał, że zmiany wprowadzone przez rząd w wielu środowiskach zostały uznane za nie do przyjęcia. (PAP)