Dubois i Stępiński: Strażnik prawa namawia do obywatelskiego nieposłuszeństwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Minister sprawiedliwości nawołujący narodowców do nieposłuszeństwa obywatelskiego sprawia wrażenie jakby nie rozumiał istoty tego terminu. A jest to działanie obywateli, którzy w proteście przeciwko polityce rządzących decydują się na świadome naruszenie prawa wiedząc, że czeka ich za to kara. Jak więc przedstawiciel władzy może nawoływać do protestu wobec tej władzy?

16.11.2021

Adwokat Dziekański: Odstraszanie karą nie jest skutecznym rozwiązaniem

Prawo karne

Nie można przykładnie karać człowieka by odstraszać od popełniania przestępstw. I co prawda może zdarzyć się tak, że w jakimś przypadku wymierzona kara odstraszy potencjalnego sprawcę od dokonania czynu zabronionego, to jednak nigdy nie powinien być to założony ustawowo cel kary. Projekt kolejnej noweli kodeksu karnego zmierza więc w kierunku, w którym prawo karne zmierzać nie powinno.

15.11.2021

Sędzia Gudowski: Nawet "nieaktualne" orzeczenia mogą być dla prawnika ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Około dwa tysiące orzeczeń Sądu Najwyższego, z wszystkimi adresami publikacyjnymi oraz wskazaniem glos i innych omówień, oraz ponad 3500 tytułów pozycji piśmienniczych, z podaniem autorów, redaktorów i innych podstawowych danych bibliograficznych - tak sędzia Jacek Gudowski rekomenduje swoje kolejne dzieło: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzecznictwo. Piśmiennictwo.

15.11.2021

Dubois i Stępiński: Zbrodnia doskonała w Pszczynie

Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne

„Głupota jest matką zbrodni. Ale ojcowie są częstokroć genialni” - napisał Stanisław Jerzy Lec. Zbrodnia doskonała to zbrodnia przygotowana i przeprowadzona w sposób uniemożliwiający pociągniecie sprawcy do odpowiedzialności. Taką zbrodnię znakomicie opisał Friedrich Dürrenmatt w książce „Sędzia i jego kat”. Wszyscy wiedzą kto zabił niewinnego ale do końca książki nie wiadomo jak do sprawcy dobierze się sprawiedliwość.

09.11.2021

Dr Marcin Szwed: Podważanie Konwencji Praw Człowieka zaostrzy problemy

Prawnicy

Jeśli państwo zaciąga zobowiązania międzynarodowe, to musi je przestrzegać i nie może powoływać się na swoje prawo wewnętrzne, aby usprawiedliwić ich łamanie. Gdyby więc Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności art. 6 Konwencji z ustawą zasadniczą, to z perspektywy ETPCz nie miałoby to większego znaczenia, nadal rozpatrywałby skargi dotyczące naruszeń wynikających z procedowania przez TK w niewłaściwych składach

08.11.2021

Dubois i Stępiński: Pierwsza prezes sędzią we własnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która oczekuje, że sędziowie kwestionujący status "nowych" sędziów, powinni odejść ze służby, stara się legitymizować także swój status prawny. Składając takie oświadczenie, broni osób znajdujących się w analogicznym co ona położeniu - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

05.11.2021

Prezes Prusinowski: Jest projekt, czyli sposób na zniszczenie Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konstytucja daje sędziom możliwość przejścia w stan spoczynku, ale nie przewiduje możliwości degradowania sędziów. Dlatego nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym oceniam jako chęć pozbycia się "starych ", a przy okazji też części "nowych" sędziów - mówi dr hab. Piotr Prusinowski. I dodaje, że ponowna weryfikacja tych osób przez Krajową Radę Sądownictwa obrażałaby Prezydenta RP.

04.11.2021

Dubois i Stępiński: Prokuratura dwóch prędkości

Prokuratura

Marian Banaś i jego prawnicy poinformowali, że dysponują oświadczeniami osób, które miały być nakłanianie do składania nieprawdziwych zeznań, ale prokuratura nic nie robi. A gdyby oświadczył, że dysponuje dowodami, że prokuratura za czasów Platformy Obywatelskiej nakłaniała świadków do składania nieprawdziwych zeznań mających na celu fałszywe oskarżenie ważnego polityka PiS?

02.11.2021

MS chce poprawić "małego świadka koronnego", ale nie tak jak potrzeba

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Propozycja nowelizacji kodeksu karnego prowadzi do istotnej zmiany instytucji tzw. małego świadka koronnego. Przewiduje bowiem uzależnienie możliwości zastosowania jej przez sąd od wniosku prokuratora. Uzasadnieniem ma być zunifikowanie funkcjonującego rozwiązania z instytucją nadzwyczajnego złagodzenia kary, ale w praktyce doprowadzi jedynie do jeszcze większej instrumentalizacji i nadużywania tego narzędzia.

01.11.2021

Prof. Zajadło: Legalizm nie może zastąpić sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdy sędzia spotyka się z niemoralnym lub politycznie motywowanym prawem, nie powinien zamykać się w kokonie fałszywie pojętego prawniczego formalizmu i bezkrytycznie orzekać, tylko skorzystać z dorobku współczesnej filozofii prawa, np. moralnej interpretacji prawa Ronalda Dworkina czy np. formuły Gustava Radbrucha, która mówi, że w takiej sytuacji bezpieczeństwo prawne powinno ustąpić przed sprawiedliwością.

29.10.2021

Prof. Garlicki: Trybunał Konstytucyjny nie zabroni sędziom powoływania się na europejską konwencję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski Trybunał Konstytucyjny może orzec, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest sprzeczna z konstytucją, ale nie może w ten sposób zakazać sędziom powoływania się na nią przy ocenie statusu innych sędziów. Bo od lat orzecznictwo tego Trybunału uznaje, że prawidłowość powołania sędziego jest elementem objętym wymaganiami z artykułu 6 Konwencji - twierdzi prof. Lech Garlicki.

28.10.2021

Sędzia Rafał Cebula: Zadając pytania prejudycjalne, kształtujemy prawo europejskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd, który zada Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne, może wpłynąć na wykładnię prawa w całej Unii Europejskiej. Nie ma nic lepszego dla sędziego, jeśli nad jego pytaniem pochylają się tacy wybitni prawnicy jak prof. Marek Safjan - twierdzi Rafał Cebula sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

26.10.2021

Prof. Wiliński: Rośnie ryzyko nierzetelności i niesprawiedliwości w procesach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie ma większych grzechów w prawie karnym niż niesprawiedliwa kara i nierzetelne postępowanie - twierdzi prof. Paweł Wiliński. I ocenia, że w związku z trwającym od dłuższego czasu okresem burzliwych zmian w prawie karnym i w procedurze karnej, często przypadkowych i nielogicznych, zwiększyło się ryzyko, że mogą zapadać wyroki niesprawiedliwe po nierzetelnych postępowaniach.

22.10.2021

Sędzia Jeżewska: Sędzia to nie robot, a kara ma wychowywać i resocjalizować

Wymiar sprawiedliwości

Proponowane obecnie zmiany m.in. w Kodeksie karnym to kolejny krok do odbierania sędziom możliwości indywidualizowania kary. A prawdę jest taka, że karę trzeba dobierać do człowieka, biorąc pod uwagę szereg okoliczności. Bo to ma podstawowe znaczenie, a nie surowość kary. Sprawca popełniając przestępstwo nie myśli o tym ile lat spędzi w więzieniu, ale jak uniknąć kary.

16.10.2021

Prof. Zoll: Sędzia może wypowiadać się w sprawach ustrojowych, ale ostrożnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie sądów powszechnych powinni unikać publicznego komentowania wydawanych przez siebie wyroków, ale wolno im, jak wszystkim obywatelom, oceniać zmiany w ustroju państwa i w wymiarze sprawiedliwości. A innym władzom nie wolno ich za to szykanować, podobnie jak wyciągać wobec nich konsekwencji karnych za wydawane orzeczenia - twierdzi prof. Andrzej Zoll,

13.10.2021

Prof. Misztal-Konecka: Nie można podważać statusu organów państwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Formułowanie obecnie opinii, że istnienie lub brak uchybień w ukształtowaniu organów uczestniczących w procesie powoływania sędziów może wpływać na obowiązywanie lub nie wydawanych przez tych sędziów wyroków, jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia stabilności systemu prawnego państwa - twierdzi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

11.10.2021

Prof. Łętowska: Po wyroku TK wypowiedzenie unijnego traktatu, albo zmiana konstytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyroki Trubunału Konstytucyjnego - nawet wadliwe – stwarzają obowiązek posłuszeństwa ich treści. Zatem teraz rząd, parlament i prezydent – jeśli chcą  być posłuszni TK - mają tylko takie możliwości: albo zmiana Traktatu, albo zmiana Konstytucji, albo wypowiedzenie Traktatu. Czwartej możliwości nie ma - twierdzi prof. Ewa Łętowska.

08.10.2021

Romanowski: Będzie natychmiastowy zakaz zbliżania się sprawcy przemocy do osoby pokrzywdzonej

Wymiar sprawiedliwości

Policja i Żandarmeria Wojskowa dostaną nowe narzędzia do przeciwdziałania przemocy domowej. Obok natychmiastowego nakazu opuszczenia lokalu i zakazu zbliżania się do niego, które bardzo dobrze sprawdziły się w praktyce, będą to zakazy zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, w których znajdują się osoby krzywdzone - zapowiada Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

06.10.2021

Ułani na krowach

Prawo karne

Dwaj ministrowie pokazali podczas konferencji prasowej uchodźcę kopulującego z krową, która okazała się być kobyłą. Dziękując opatrzności za to, że nie odpowiadają oni za aprowizację armii - co mogłoby spowodować utworzenie szwadronu ułanów na krowach - doszliśmy do wniosku, że niezależnie od tego, do jakiego gatunku zwierząt należała ofiara gwałtu, wystąpienie to powinno się ocenić na gruncie prawa

04.10.2021