Sędzia Ciemięga: Wiedza o prawie daje obywatelowi narzędzia do działania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Społeczeństwo wyedukowane nie ma obaw. Może też wpływać na rządzących, np. wyrażając swoje zdanie podczas protestów, gdy sprzeciwia się uchwaleniu określonych przepisów. Z tego względu tak ważne są działania edukacyjne w zakresie prawa, które mogą podejmować także sędziowie - podkreśla sędzia Monika Ciemięga z Sądu Rejonowego w Opolu, ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

16.03.2022

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Praworządność to priorytet także w edukacji prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojna, która toczy się obecnie w Ukrainie, pokazała nam, jak istotne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz obecność w NATO. Obrazuje też konsekwencje braku praworządności w Rosji i negowania orzeczeń międzynarodowych trybunałów. A wiedza o tym jest bezspornie priorytetem, jeśli chodzi o edukację prawną młodych Polaków - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

15.03.2022

Dubois i Stępiński: Prawo uchwalane na rympał

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O tym, że Ukrainie i Ukraińcom trzeba pomagać, nie należy nikogo uczciwego i rozsądnego przekonywać. Zatem uchwalenie ustawy mającej pomóc już ponad milionowi uchodźców, to oczywista konieczność. I dobrze się stało, że taka ustawa w kilka dni została uchwalona. Nie ma jednak nic paskudniejszego niż dbałość o własne interesy przy okazji udzielania pomocy ofiarom - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

14.03.2022

Dr Szmid: Prawo międzynarodowe nie może skapitulować

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ile dywizji ma Papież? - miał zapytać Stalin Churchilla w związku z jego sugestią dotyczącą udziału Papieża w rokowaniach pokojowych. Parafrazując, można by zapytać, a jaką możliwość egzekucji ma wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego czy też Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, gdyby nawet doszło do jakichkolwiek korzystnych rozstrzygnięć dla Ukrainy wobec Rosji czy osób odpowiedzialnych za zbrodnie?

09.03.2022

Włodzimierz Albin: Porównujmy systemy prawa, ale uczciwie

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Osoby korzystające z systemów informacji prawnej takich jak LEX, muszą mieć możliwość porównania ich z innymi ofertami. Dlatego „zmierzyliśmy” LEXa – jego zawartość i funkcjonalności zostały precyzyjnie zdefiniowane, policzone i przedstawione na tle konkurencyjnych narzędzi. Tak powstał Standard LEX - pisze Włodzimierz Albin, prezes Zarządu Wolters Kluwer Polska.

07.03.2022

Dubois i Stępiński: Populizm prawny szkodzi sprawiedliwości

Prawo karne Prawnicy

Pod hasłem „Bezpieczeństwo dla Polaków” minister Zbigniew Ziobro i jego zastępca Marcin Warchoł zapowiedzieli reformę Kodeksu karnego. Wychodząc z założenia, że dobre prawo musi odstraszać surowością kary przedstawili ponurą wizję Kodeksu karnego "dobrej zmiany" - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński. I przypominają, że nie ma w Polsce wzrostu przestępczości.

28.02.2022

Gabriel-Węglowski: Przeterminowana sprawiedliwość

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szybko z pewnością nie zawsze znaczy dobrze; tym bardziej powolnie. Kluczem do sukcesu jest natomiast zawsze sprawność działania. Czy tak jest w polskim procesie karnym, w pracy policji, prokuratury, sądów ? Niestety, nie. Bywa, ale nie jest to wszechogarniającą regułą. Postępowania zbyt często prowadzone są opieszale, niewłaściwie, czy wbrew podstawowym zasadom prakseologii.

25.02.2022

Romanowski: Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem wymaga spójnego i efektywnego systemu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Naszym priorytetem jest stworzenie takiego systemu, który będzie gwarantował spójne i sprawne wsparcie dla pokrzywdzonych przestępstwami - psychologiczne, medyczne, prawne, ale też materialne. W tym obszarze zawsze będzie coś do zrobienia, ale co ważne, nawet najlepsze rozwiązania nie wystarczą, jeśli nie będą prawidłowo stosowane - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

22.02.2022

Sędzia Zawistowski: Coraz więcej orzeczeń dotkniętych nieważnością

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Władza polityczna powinna zrozumieć, że w obecnym systemie nie możemy dłużej funkcjonować. Jako państwo unijne stwarzamy też wielki problem dla całego sytemu, który oparty jest na zaufaniu do sądów każdego kraju członkowskiego. Powstaje pytanie, jak będą traktowane przez inne państwa członkowskie UE i ich sądy orzeczenia wydawane w Polsce.

14.02.2022

Dubois i Stępiński: Prezydent próbuje nieudolnie sprzątać bałagan w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydencki projekt nie zmienia nic poza nazewnictwem i polepszeniem sytuacji członków Izby Dyscyplinarnej. Prezydent chce likwidacji tej izby, ale jednocześnie domaga się, by wadliwie powołani sędziowie pozostali w Sądzie Najwyższym. To nie do przyjęcia, prawdziwa reforma może oznaczać jedynie przywrócenie sytuacji sprzed zmian wprowadzonych z udziałem Andrzeja Dudy.

11.02.2022

Prof. Wierczyński: Prawnik musi wiedzieć, jak szukać informacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polskie uczelnie kształcące przyszłych adwokatów i radców prawnych wciąż kładą zbyt mały nacisk na naukę pozyskiwania informacji prawnej. Tymczasem to jedna z podstawowych umiejętności prawnika-praktyka. Powinien on wiedzieć, jak korzystać z systemów legalresearch-owych i jak weryfikować tak pozyskane informacje - mówi Grzegorz Wierczyński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego.

09.02.2022

Paczka pocztowa czy przesyłka polecona? Ratunkiem definicje ustawowe

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnicy głowią się, jak po zmianach procedury cywilnej przesłać do sądu pismo ważące ponad 2 kg. Tymczasem o prawnym charakterze przesyłki decydować winny definicje ustawowe. Zgodnie z nimi, jeśli w rejestrowanej przesyłce znajduje się wyłącznie druk lub dokumenty – nie jest paczką pocztową, tylko przesyłką listową, bez względu na wagę – piszą radcowie prawni Michał Szuszczyński i Sylwia Jaworska z Kancelarii Prawa Pracy Szuszczyński Kamińska.

04.02.2022

Sędzia Wręczycka: Orzekanie na posiedzeniach niejawnych może godzić w prawa stron

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie wiele spraw, także w sądach odwoławczych, rozpoznaje się na posiedzeniach niejawnych, mając na względzie wprowadzone na czas pandemii przepisy. Sąd może więc szybciej wyrokować. Szybkość postępowania nie jest jednak jedyną istotną wartością - mówi sędzia Katarzyna Wręczycka z Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

30.01.2022

Dr Żółtak: Sędziowie widzą, co źle funkcjonuje w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Potrzeba przemyślanych zmian w prawie, dzięki którym sprawy obywatela będą załatwiane szybciej. Słyszeliśmy obietnice, że sądy zostaną odpowiednio zreformowane, tymczasem obecnie borykamy się z dewastacją wymiaru sprawiedliwości - wskazuje sędzia dr Urszula Żółtak. I mówi, że mniejszy w pandemii napływ spraw do sądów, uderzy po niej ze zdwojoną siłą.

27.01.2022

Dr hab. Taborowski: Polski rząd pod presją, bo dyskryminuje swoich obywateli

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uważają, że skoro organizacja wymiaru sprawiedliwości leży po stronie państwa członkowskiego, to zobowiązania wobec Unii Europejskiej nie ma. Ale nieprzestrzeganie zobowiązania do niezależnego sądu uderza w samą istotę Unii i narusza jednocześnie zasadę równości obywateli, dlatego rząd polski jest za to karany.

26.01.2022

Dubois i Stępiński: Zamrażarka domniemania niewinności krzywdzi ludzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zasada domniemania niewinności w Polsce obowiązuje, ale nie zawsze działa. Po przedstawieniu zarzutów często zostają wszczęte dwa postępowania. Pierwsze toczy się zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego przed prokuratorem, a następnie przed sądem. Drugie, w którym nie obowiązują żadne reguły, toczy się przed sądem opinii publicznej.

24.01.2022

Oklejak: Potrzebna skuteczna cywilna kontrola nad służbami specjalnymi

Prawo karne Prokuratura Policja

Konieczne jest powołanie wyspecjalizowanego i niezależnego organu nadzoru nad służbami specjalnymi, posiadającego realne kompetencje w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich. Ale kiedy pojawia się konkretny pomysł na stworzenie takiego organu, mnożą się trudności w sformułowaniu jego zadań i kompetencji oraz usytuowaniu w istniejącym systemie prawa.

20.01.2022

Dr Piaskowska: Polska dołącza do grupy państw ignorujących wyroki ETPC

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W środę 19 stycznia Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć wniosek Prokuratora Generalnego dotyczący uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do kwestionowania statusu polskich sędziów. ETPC już wydał takie wyroki, więc po przewidywanym orzeczeniu TK Polska może dołączyć do grupy państw ignorujących jego orzeczenia - mówi dr Olga Piaskowska z Uniwersytetu SWPS.

18.01.2022

SN: Sędziowie pokoju nie mogą wymierzać sprawiedliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pokoju nie mają uprawnień konstytucyjnych do orzekania samodzielnie bez udziału sędziów zawodowych - stwierdza Sąd Najwyższy w opinii, którą I prezes prof. Małgorzata Manowska przesłała do Sejmu w sprawie projektów ustaw - poselskiego i prezydenckiego - o sądach pokoju. Mają one, według tych projektów, tworzyć kolejny szczebel sądownictwa.

17.01.2022

Prof. Romańska: Zaciemnianie statystyk "załatwień" to iluzja sprawności sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Planowane zmiany organizacyjne w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego to gaszenie pożaru wywołanego przez obecną władzę. Wyniki orzekania przez Sąd Najwyższy przed "reformą PiS" były jedne z najlepszych w Europie. Teraz nowy regulamin i tzw. reforma wprowadziły wyłącznie chaos - uważa prof. dr hab. Marta Romańska, sędzia w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.

03.01.2022