Kolejna skarga nadzwyczajna - sprawa karna

Wymiar sprawiedliwości

To czwarta skarga nadzwyczajna, która wpłynęła do Sądu Najwyższego. Trzy pozostałe dotyczą spraw cywilnych. Tym razem chodzi o wyrok uniewinniający prokuratora oskarżonego o korupcję. W ocenie Prokuratora Generalnego, sąd odwoławczy nie uwzględnił całości zgromadzonego materiału dowodowego, czym naruszył zasady demokratycznego państwa prawnego.

02.01.2019

Premier wycofuje kontrowersyjny projekt o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Część rozwiązań od razu wzbudziła kontrowersje. M.in. stwierdzenie, by pod pojęciem przemocy domowej rozumieć "powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie". Z kolei wszczęcie procedury "Niebieskiej Karty" miało być uzależnione od zgody ofiary. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt wróci do wnioskodawców

02.01.2019

NRA pracuje nad projektem w sprawie zatrudniania adwokatów

Prawnicy

Komisja ds. Praktyki Adwokackiej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej pracuje nad projektem regulacji, która ma umożliwić zatrudnianie adwokatów w kancelariach i spółkach z udziałem adwokatów. Jednak wprowadzenie takiej możliwości będzie wymagało zmian legislacyjnych, w tym rozwiązania problemu, czy nie będzie to stanowić przeszkody w wykonywaniu funkcji obrońcy.

02.01.2019

TK: Rozprawa w sprawie ustawy o KRS odwołana

Wymiar sprawiedliwości

Wyznaczona przez Trybunał Konstytucyjny na 3 stycznia rozprawa dotycząca obowiązującej obecnie ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa, została odwołana. Nie podano powodu odwołania rozprawy ani innego terminu rozpatrzenia tego wniosku.

01.01.2019

Minister: Nie będzie już nieprawidłowości w pracy komorników

Prawnicy

W 2019 roku pracy komorników nie powinny towarzyszyć nieprawidłowości - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem stanie się tak dzięki wchodzącym życie od Nowego Roku zmianom w prawie. - Ludzie będą mieli poczucie bezpieczeństwa, wtedy, kiedy działa komornik - powiedział minister.

31.12.2018

Prezydent: Trzeba zmieniać sądy, bo środowisko sędziowskie jest zepsute

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne dlatego, że ocena wymiaru sprawiedliwości jest zła - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem środowiska sędziowskie są zepsute, o czym świadczą ich "demonstracje polityczne".

30.12.2018

Przemoc psychiczna - problem narasta, a skazań wciąż mało

Wymiar sprawiedliwości

Rośnie liczba przypadków przemocy psychicznej, tymczasem sądy nadal skazują głównie za przemoc fizyczną, bo tę łatwo udowodnić. Problem w tym, że nawet jeśli dojdzie do skazania sprawców przemocy, to większość z nich dostaje karę w zawieszeniu. Także za działanie ze szczególnym okrucieństwem i doprowadzenie do targnięcia się ofiary na życie.

29.12.2018

Sejm: wybór sędziów do KRS zgodny z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm jest zgodny z Konstytucją, ale część przepisów umożliwiających odwołanie się od uchwał KRS - nie. Takie stanowisko zarekomendowała w piątek sejmowa Komisja Ustawodawcza. Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, z inicjatywy KRS, ma się odbyć 3 stycznia.

28.12.2018

Komornicy boją się VAT - chcą przesunięcia wejścia w życie swoich ustaw

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Komornicza zwróciła się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zmiany, które mają obowiązywać już od pierwszego stycznia a dotyczą m.in. opłat komorniczych. Komornicy boją się, że będą musieli płacić podatek VAT. Apelują o przesunięcie wejścia w życie przepisów nawet o kilka miesięcy i nie wykluczają protestu.

28.12.2018

W Nowym Roku nieodpłatna pomoc prawna szerzej dostępna

Prawnicy

Od 1 stycznia z nieodpłatnej pomocy prawnej będzie mógł skorzystać każdy, kogo nie stać na poniesienie kosztów takiej porady. Warunkiem będzie jedynie złożenie takiego oświadczenia. Taka możliwość cieszy się dużym zainteresowaniem - nie tylko obywateli, ale też m.in. adwokatów i radców prawnych, dla których jest to dodatkowe źródło dochodów.

28.12.2018

Służba więzienna nie będzie już obserwować prywatnych widzeń

Prawo karne

Gdy więzień dostaje w nagrodę widzenie bez dozoru, to na ten czas kamery monitoringu w takim pomieszczeniu powinny być zasłonięte - uważa rzecznik praw obywatelskich. Służba Więzienna przyznała mu rację, chociaż wcześniej nie zawsze stosowała tę zasadę.

27.12.2018

NIK oceni w 2019 r. sprawność sądów

Wymiar sprawiedliwości

Usprawnienie prac sądów ma być jednym z tematów zaplanowanych na 2019 rok kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Sprawdzany ma być przede wszystkim wpływ informatyzacji na prace wymiaru sprawiedliwości.

27.12.2018

RPO: Proces niepełnosprawnego skazanego za zabójstwo trzeba powtórzyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna został skazany, na podstawie własnych zeznań, za zamordowanie dwóch kobiet. W sprawie interweniuje rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem wyrok powinien być uchylony i przekazany do ponownego osądzenia.

24.12.2018

Prezydent zmiany w ustawie o SN podpisał, bo musiał

Wymiar sprawiedliwości

Odesłanie sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione - twierdzi prezydent Andrzej Duda. I wyjaśnia, że ustawę przywracającą ich do orzekania podpisał pod presją, ponieważ od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska nie ma już gdzie się odwołać.

24.12.2018

Forum sędziów: Rzecznicy naruszają sędziowską niezawisłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalna forma nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego

23.12.2018

Prezydent o TSUE: zbyt daleko ingeruje w sprawy państw UE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, to są praktyki groźna dla suwerenności Unii Europejskie i niebezpieczne. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego, że orzeczenie TSUE uchyla czy zawiesza obowiązujące Polsce prawo, bo to jest decyzja polskiego parlamentu.

22.12.2018

Nowi sędziowie SN kwestionują status "starych" prezesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie odbyło się zaplanowane na piątek 21 grudnia Kolegium Sądu Najwyższego, ponieważ nie przybyli na nie sędziowie kierujący pracami dwóch nowych izb SN oraz reprezentanci tych izb. Wyjaśnili, że nie będą brać udziału w pracach tego organu dopóki nie zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o SN.

21.12.2018