Badanie "Świadomość prawna Polaków" przeprowadziła agencja SW Research. 

 


Internet podstawowym źródłem informacji 

W odpowiedziach dotyczących tego skąd czerpiemy informacje o prawie, najczęściej wskazywano na internet. 43 proc. badanych Polaków powoływało się na specjalistyczne serwisy i portale. Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe - aż 37 proc. spośród nich właśnie tam szuka informacji i aż 36 proc. uznaje je za wiarygodne. 27 proc. ankietowanych po poradę zwraca się do znajomych i rodziny. 

- Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny odpłatnie w kancelarii - wynika z sondażu. 

Adwokat Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej, koordynator kampanii „Adwokat w każdym przypadku” podkreśla, że te wyniki nie dziwią, jeśli weźmiemy pod uwagę dostępność internetu. 

Czytaj: Prokuratorzy wciąż chętnie sięgają po tajemnice adwokacką i radcowską>>

- Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że w przypadku prawa nawet drobny szczegół może zmieniać cały obraz sytuacji. Konsultacja z adwokatem zawsze daje najwyższą pewność, ponieważ adwokat, przed udzieleniem porady, musi poznać całe podłoże, kontekst i okoliczności sprawy. Zapewnia to znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa, pozwala oszczędzić wiele stresu, a także pieniądze, ponieważ dzięki konsultacji z adwokatem na wczesnym etapie, często możemy uniknąć poważnych konsekwencji prawnych - dodaje. 

Z prawem próbujemy radzić sobie sami 

Co dziesiąta ankietowana osoba nie skorzystała z pomocy prawnika, chociaż, jak przyznała, takiej pomocy potrzebowała. Najczęstszą przyczyną  było przeświadczenie respondentów, że są w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie - 54 proc. przypadków. Kolejno wymieniano koszt takiej pomocy. Stanowiło to przeszkodę przed uzyskaniem pomocy prawnej dla 26 proc. badanych. Z kolei 10 proc.  przyznało, że nie wie, gdzie takiej pomocy szukać.

- To poważny problem społecznym. Budowanie świadomości prawnej jest jednym z celów organizowanej przez nas kampanii „Adwokat w każdym przypadku”. Poprzez wielokanałowe działania chcemy pokazać, że pomoc prawna może być na wyciągnięcie ręki, a adwokaci są w stanie pomóc w wielu sytuacjach z codziennego życia. Jeśli barierą przed uzyskaniem profesjonalnej pomocy są kwestie finansowe, to warto przypomnieć, że istnieją instytucje i punkty, w których poradę prawną można uzyskać bezpłatnie - mówi adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. 

Czytaj: Prawo do obrońcy - adwokaci powołują się na dyrektywy, sądy nie uznają>>

Spadki Polacy konsultują 

Jeśli już dochodzi do korzystania z usług specjalistów, wśród najczęściej wymienianych problemów znajdują się sprawy spadkowe. 

Wskazało je 32 proc. osób, które w ciągu ostatnich 5 lat zdecydowały się na wizytę u prawnika. Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane z nieruchomościami - 24 proc., sprawy rodzinne - 20 proc., pomoc przy analizie i zrozumieniu dokumentów - 18 proc. oraz konsultacje w zakresie zatrudnienia - 17 proc.

 

Z kolei kiedy Polacy decydują się na współpracę z prawnikiem, o wyborze specjalisty najczęściej decyduje znajomość odpowiedniej specjalizacji prawa. Taką odpowiedź wskazało 44 proc. ankietowanych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na naszą decyzję, są koszty, jakie musimy ponieść - 43 proc. wskazań oraz rekomendacje rodziny i znajomych - 42 proc. Znacznie mniej istotne - 13 proc. okazują się być certyfikaty oraz dyplomy, które uzyskał prawnik.