W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO
Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.06.2019
Prawo karne Prawnicy
Kibic został ukarany 3 tys. zł grzywny i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy sportowe za posiadanie racy. RPO przypomina jednak, że wykroczeniem jest tylko posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas przejazdu uczestników imprezy masowej, tymczasem skazany miał racę przy sobie, gdy kibice szli przez miasto. Doszło do rażącego błędu sądu - ocenia i domaga się uchylenia wyroku i uniewinnienia mężczyzny.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy proponują, by mowa nienawiści była okolicznością nadzwyczajnie obostrzającą karę. Również resort sprawiedliwości widzi potrzebę walki z hejterami, ale zaznacza, że nie zamierza iść śladem Zachodu. Minister Łukasz Piebiak wskazuje na przykłady biskupów katolickich skazywanych tam za mowę nienawiści wobec homoseksualistów, bo cytowali z ambony Pismo Święte. Przyznaje jednak, że obecne regulacje nie są wystarczające.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Trzy dni po zaprzysiężeniu ławników do Sądu Najwyższego - jeden z nich, czterdziestoletni przedsiębiorca, już zgłosił pierwsze zdanie odrębne przy ocenie skargi nadzwyczajnej. Niestety, w sądach nadal ławnikami są zwykle ludzie starsi i mało aktywni w wyrokowaniu. Młodzi nie mają na to czasu, a 100 zł wynagrodzenia za dzień pracy w sądzie nie rekompensuje im utraconych zarobków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wydany przez prezydenta Rzeszowa zakaz II Marszu Równości narusza Prawo o zgromadzeniach, Konstytucję i Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - uważa rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył decyzję do sądu. Według RPO uczestników Marszu Równości obarczono odpowiedzialnością za potencjalne zachowanie kontrmanifestantów - kontrmanifestacji zgłoszono bowiem 29.
Monika Sewastianowicz
07.06.2019
Autopoprawkę ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu sejmowa podkomisja. Chodzi o projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która miała wprowadzać kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnienia kontaktów z dzieckiem. Na tę zmianę czekali i sędziowie i kuratorzy rodzinni
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Obwiniony adwokat zapracował swoim postępowaniem na karę usunięcia z samorządu adwokackiego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Mimo zatarcia skazania, sąd dyscyplinarny mógł odnieść się do historii jego przewinień, gdyż ocenia postawę etyczną, a nie przestępstwo - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.06.2019
Prawo karne
Są wątpliwości, czy kasacja Prokuratora Generalnego kwestionująca umorzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie adwokatów Romana Giertycha i Jacka Dubois nie jest sprzeczna z normami prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Dr Adam Bodnar zareagował w ten sposób na złożenie kasacji od decyzji adwokackiego sądu dyscyplinarnego
Krzysztof Sobczak
06.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Urzędniczka Sądu Rejonowego we Włodawie wyrzucała dokumenty do kosza na śmieci, zamiast do niszczarki. Prokuratura oskarżyła ją o niedopełnienie obowiązków służbowych związanych z ochroną danych osobowych. Śmieci trafiły trafiły natomiast do przydrożnego rowu, za co odpowie firma zajmująca się ich odbiorem.
Robert Horbaczewski
06.06.2019
Prawo karne RODO
Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
Wydatki na naukę od dawna są punktem spornym z fiskusem. Często pojawia się argument, że nauka ma charakter osobisty. Nie można jej wtedy zaliczyć do kosztów podatkowych. Z najnowszej interpretacji wynika jednak, że wydatki na aplikację prawniczą można odliczyć. Trzeba tylko spełnić jeden istotny warunek.
Krzysztof Koślicki
06.06.2019
Prawnicy PIT Strefa aplikanta
Jestem przeciwny powrotowi do sytuacji kiedy sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierali sami sędziowie. Taki model już był, i był źródłem dużych patologii - mówi wiceminister Łukasz Piebiak odnosząc się do jednej z propozycji prawników, przedstawionych na Kongresie w Poznaniu.
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 50 tys. zł grzywny, skazał warszawski sąd rejonowy kardiochirurga Mirosław G. Sprawa swego czasu była bardzo głośna, śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadziło wówczas nowo utworzone Centralne Biuro Śledcze. W innym wątku - dotyczącym śmierci pacjenta - lekarz został uniewinniony, a sprawa oparła się aż o Sąd Najwyższy.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zatrzymanie sprawcy wypadku w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie może być namiastką kary - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzono niepoczytalność w chwili popełnienia czynu, to należy oskarżonego leczyć, a po zastosowaniu terapii ocenić, czy zachodzi ryzyko popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa - dodał sąd
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
Proces konsultowania prawa powinien być permanentny i nie powinien zaczynać się od momentu przedstawienia projektu ustawy - stwierdził minister cyfryzacji Marek Zagórski. Chyba z choinki się urwał i nie zauważył, że rząd, którego jest członkiem, niewiele konsultuje, a większość ustaw przepycha szybko poselską ścieżką, by uniknąć wymaganych przez prawo konsultacji.
Krzysztof Sobczak
05.06.2019
Doszło do rażącego naruszenia procedury karnej w sprawie o naruszenie moralności - stwierdził Sąd Najwyższy. - Niewezwanie świadków i psychologa wydłużyło proces o jeden miesiąc, co wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości - orzekł sąd, ale odstąpił od wymierzenia kary z powodu niskiej szkodliwości czynu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2019
Prawo karne Prawnicy

Spory z fiskusem paraliżują firmy

Ordynacja Doradca podatkowy
Relacje między podatnikami a skarbówką stają się coraz bardziej napięte. Firmom coraz trudniej dochodzić swoich racji, a fiskus wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Wydaje niekorzystne decyzje, mimo przychylnej linii orzeczniczej. Doradcy już na początku współpracy informują klientów, że sprawa będzie miała finał w sądzie. Na wyrok trzeba jednak czekać nawet cztery lata.
Krzysztof Koślicki
05.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Dotychczasowy dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości Marcin Romanowski został we wtorek 4 czerwca powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Będzie odpowiedzialny m.in. za informatyzację wymiaru sprawiedliwości oraz cyberbezpieczeństwo.
Krzysztof Sobczak
04.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Policji, która wprowadza całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku gdy zakończyło się orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W razie jego śmierci - takie prawo będą mieli jego najbliżsi.
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2019
Policja Prawo pracy
Od 1 czerwca 2019 r. do grona partnerów kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak dołączyła Agnieszka Fedor, adwokat z wieloletnim doświadczeniem, która która pokieruje praktyką prawa pracy w biurze warszawskim tej kancelarii.
Krzysztof Sobczak
04.06.2019
Prawnicy Prawo pracy
Trzeba w Polsce rozmawiać o destrukcji podstawowych narzędzi ochrony konstytucji i praw obywateli, ale potrzebna jest też poważna debata o naprawie naszego wymiaru sprawiedliwości, był był on sprawniejszy, ale też bardziej przyjazny dla ludzi - mówił rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar podczas II Kongresu Prawników Polskich.
Krzysztof Sobczak
04.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Brakuje zapisów dotyczących podniesienia bezpieczeństwa pracy kuratorów i choćby wzmianki świadczącej o tym, że resort będzie chciał uregulować kwestie związane z wynagradzaniem za pracę w terenie - wskazują kuratorzy sądowi. Liczyli także, na zmiany pozwalające na wzrost wynagrodzeń
Patrycja Rojek-Socha
04.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nie możemy milczeć, gdy widzimy demontaż wymiaru sprawiedliwości i psucie ustroju państwa, ale nie ograniczamy się do samej krytyki, przedstawiamy też projekty na rzecz poprawy jakości działania i sprawności polskich sądów - mówili podczas sobotniego II Kongresu Prawników Polskich szefowie samorządów adwokatów i radców prawnych oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
04.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jeśli prokuratura postawiła policjantowi zarzuty karne i skierowała sprawę do sądu, to zasada domniemania niewinności nie ma w tym przypadku znaczenia. Interes społeczny pozwala stosować karę dyscyplinarną w postaci zwolnienia funkcjonariusza ze służby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2019
Z początkiem czerwca do grona partnerów Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy dołączyła dr Joanna Uchańska, dotychczasowy szef Praktyki Life Science and Healthcare. Z Kancelarią związana jest od początku 2019 roku.
Patrycja Rojek-Socha
03.06.2019
Rynek
Nie doszło do wyzysku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W polskim systemie dopuszcza się umowę regulującą wynagrodzenia pełnomocnika przez jej podniesienie do kwoty zasądzonej przez sąd na rzecz powoda - stwierdził sąd i oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2019
Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze
Trwają analizy projektu przedstawionego protestującym przed ministerstwem związkowcom pracowników sądów i prokuratur. Co prawda jest w nim zapisany system mnożnikowy, uzależniony od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - ale jak mówią - ważne są szczegóły. A te - dodają nieoficjalnie - nie wyglądają dobrze.
Patrycja Rojek-Socha
03.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Minister zapowiada kolejne zastrzenie kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie, które mają doprowadzić do dłuższego pobytu w więzieniach przy najcięższych przestępstwach - zapowiedział w niedzielę wieczorem minister Zbigniew Ziobro. Jak dodał, chodzi o przestępczość terrorystyczną i przestępczość zorganizowaną.
Krzysztof Sobczak
03.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeszcze w czerwcu projekt ustawy o nieletnich może trafić na posiedzenie rządu. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia, m.in. dotyczące ochrony danych osobowych. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że dyskutowano też nad propozycjami umożliwiającymi dyrektorom szkół karanie uczniów za incydenty na terenie szkoły
Patrycja Rojek-Socha
03.06.2019
Wymiar sprawiedliwości