Prawo.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby jeszcze w tym roku zmienić strukturę sądownictwa. Temat jej spłaszczenia i ujednolicenia statusu sędziego co rusz "wyciągany" jest jak królik z kapelusza. Problem w tym, że projekty nadal nie trafiły do opiniowania, a "przecieków", i to z różnych stron, jest tyle, że prawnicy się gubią. Resort z kolei zapewnia, że nad zmianami ustaw... pracuje, co więcej, pracuje też nad rozporządzeniami.
Patrycja Rojek-Socha
31.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wiele ukraińskich dzieci przybywa do Polski z osobą, która nie ma podstaw prawnych do sprawowania opieki. Stąd wprowadzenie nowej instytucji opiekuna tymczasowego. Rząd w ostatniej noweli specustawy nałożył na kandydata dodatkowe wymogi - musi on złożyć oświadczenie, że ma pełną zdolność do czynności prawnych. To z kolei oznacza, że takim opiekunem nie może zostać starsze, nastoletnie rodzeństwo.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
30.03.2022
Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego o przeprowadzenie czynności wyjaśniających w jednej ze spraw karnych. Dlatego, że trzech sędziów Izby Karnej Małgorzata Wąsek-Wiaderek, Włodzimierz Wróbel i Jarosław Matras, rozpoznając kasację powzięło wątpliwość co do właściwej obsady sądu drugiej instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sam fakt, że sędzia został powołany w czasie, gdy jego państwo nie było jeszcze demokratyczne, nie podważa jego niezawisłości i bezstronności - stwierdził w ogłoszonym we wtorek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE. Podobnie za bezpodstawne uznał wątpliwości co do niezawisłości sędziów powołanych z udziałem KRS w latach 2000 - 2018, co kwestionował polski Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Sobczak
29.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeden ze spadkobierców zmarł, ale był ujęty w testamencie. Sąd Rejonowy w Nowym Targu, mimo że otrzymał skrócony akt zgonu, zasądził spadek zgodnie z ostatnią wolą jego matki, czyli przyznał 1/3 zmarłemu. Co więcej, nie uwzględnił wniosku o sprostowanie, który złożyła żona mężczyzny. W tej sprawie skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił dopatrując się nierzetelnej oceny materiału dowodowego.
Patrycja Rojek-Socha
29.03.2022
Wymiar sprawiedliwości
Obniżenie wynagrodzenia o 50 proc. prokuratorowi obwinionemu o podanie gościowi środka odurzającego w postaci ciastek zawierających ziele konopi jest zasadne - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Prokurator ten został ponadto zwieszony w czynnościach służbowych na pół roku, gdyż społeczna szkodliwość jego czynu uznana została za wysoką.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

NSA: Sędzia nie dowie się, czy był podsłuchiwany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Brak jest regulacji prawnych, które uprawniałyby Prokuratora Generalnego do informowania ex post osoby, wobec której prowadzone były czynności operacyjno-rozpoznawcze - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że słusznie prokurator nie udostępnia danych o podsłuchach osobom inwigilowanym, bo są to informacje poufne. Choćby nawet był to sędzia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Rząd mocno luzuje restrykcje związane z koronawirusem - od 28 marca nie ma już m.in. obowiązku noszenia maseczek. Co więcej, zarówno prokuratura jak i sądy od dawna pracują normalnie. Mimo to nadal obowiązuje wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu oraz wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe - w sumie, jakby nie liczyć, terminy te nie biegną już od ponad dwóch lat.
Patrycja Rojek-Socha
29.03.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Izba Radców Prawnych we współpracy z samorządami prawniczymi i organizacjami prawniczymi uruchomiła bezpłatną infolinię telefoniczną (nr +48 800 088 544) dla osób pokrzywdzonych wojną w Ukrainie. Infolinia Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej działa – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 10.00 do 19.00.
Krzysztof Sobczak
28.03.2022
Prawo cywilne
W związku z wydaniem przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzeczenia nakazującego przywrócenie sędziego Igora Tuleyi do pracy, sędzia w poniedziałek 28 marca zameldował się w miejscu pracy. Jednak decyzją prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie nie został dopuszczony do orzekania. Prezesi zażądali dostarczenia dokumentu, że decyzja Izby Dyscyplinarnej w sprawie Tulei została anulowana.
Krzysztof Sobczak
28.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości zmienia politykę energetyczną państwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Na posiedzeniu rządu złożymy wniosek o natychmiastowe zawieszenie dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” - poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. I dodał, że od początku sprzeciwiał się bezkrytycznej realizacji polityki UE, która zmierza do uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że mieliśmy rację – powiedział.
Krzysztof Sobczak
28.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek poinformował w poniedziałek, że nie będzie już więcej składał w Trybunale Konstytucyjnym wniosków o wyłączanie ze składów orzekających osób powołanych na prawidłowo obsadzone miejsca, bo i tak wszystkie są odrzucane. Ale swojego stanowiska w tej sprawie nie zmienia - te osoby nie są sędziami i nie mogą orzekać.
Krzysztof Sobczak
28.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka podpisała właśnie umowę na produkcję prototypu e-legitymacji. Liczy na to, że rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Miałaby ona być umieszczona w aplikacji mObywatel i dawać możliwość logowania się np. do panelu adwokackiego. A Adwokatura chciałaby też, by w przyszłości można było się w ten sposób logować choćby do portalu informacyjnego sądu.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2022
Prawnicy

Brak tłumaczy z ukraińskiego wydłuża procedury na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Nawet jeżeli doktorant lub student uciekający z Ukrainy uratował swoją pracę i inne dokumenty, może mieć problem z szybkim ich przetłumaczeniem. Dodatkowo bywa to drogą usługą, o czym przekonali się przyszli medycy chcący podjąć studia na polskich uczelniach. Duże kolejki do tłumaczy powodują też opóźnienia przy innych procedurach - w tym tych dotyczących zabezpieczenia interesów dziecka.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Kandydat na opiekuna tymczasowego dla ukraińskiego dziecka musi złożyć oświadczenie, że ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i nie był skazany m.in. za przemoc wobec dziecka, oraz nie ma zakazu działalności związanej z leczeniem, edukacją i opieką nad dziećmi - to efekt nowelizacji specustawy. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia opracowało nowe wzory wniosków.
Aleksandra Partyk
28.03.2022
Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus mocno odcisnął się na pracy sądów. Pod hasłem ograniczania ryzyka zakażeń w sprawach cywilnych zmniejszono sędziowskie składy i wprowadzono zasadę, że sprawy rozpatrywane są głównie zdalnie lub na posiedzeniach niejawnych. Teraz rząd wieści koniec zagrożeń znosząc m.in. obowiązek noszenia maseczek. Sądy w "trybie covidowym" jednak jeszcze zostaną, bo pandemiczne zmiany potrwają nawet rok dłużej.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
28.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Opublikowana została nowelizacja ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, którzy przed wojną schronili się w Polsce. Dzięki temu specustawa ma obejmować także osoby, które przybyły do Polski przekraczając inne granice niż polsko-ukraińska. Nadal jednak regulacja dotyczyć będzie tylko osób posiadających ukraińskie obywatelstwo, ewentualnie ich małżonków bez takiego obywatelstwa.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2022
Ukraina

Będzie rejestr ukraińskich dzieci "bez opieki" - ustawa opublikowana

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina
Ukraińskie dzieci, które wjechały do Polski bez opieki lub zostały przeniesione z ukraińskich domów dziecka trafią do specjalnej ewidencji prowadzonej w systemie teleinformatycznym - zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Powiatowe centra pomocy rodzinie zapewnią pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
26.03.2022
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina
Rada Legislacyjna chwali zawarte w rządowym projekcie rozwiązania dotyczące pozycji kuratora sądowego i jego ochrony, w tym przewidujące zwrot kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym kurator uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, jak również zapewniające kuratorowi – zawodowemu i społecznemu – pomoc psychologiczną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sytuacja na rynku usług prawnych od lat nie należy do najłatwiejszych. Konkurencja jest duża, pandemia też zrobiła swoje. Coraz głośniej się mówi o profesjonalizacji świadczenia pomocy prawnej. Teraz Naczelna Rada Adwokacka chce sprawdzić świadomość prawną Polaków, a także to, dlaczego i na jakim etapie sprawy decydują się przyjść do adwokata. I co ważne - jak go wybierają.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2022
Prawnicy
Polska firma Celius wprowadza na rynek rozwiązanie informatyczne, które pomagać zarządzać sytuacjami kryzysowymi w biznesie lub jednostkach administracji samorządowej np. zbiorowym wypadkiem komunikacji publicznej w gminie, atakiem hakerów na serwery firmy czy sytuacją związaną z atakiem terrorystycznym. Współpracowała z nią m.in. kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2022
Rynek
Międzynarodowa kancelaria prawna Clifford Chance doradzała Total Specific Solutions, holenderskiej grupie informatycznej, w związku z podpisaniem umowy inwestycyjnej z Sygnity, jednej z czołowych spółek polskiego sektora IT oraz jej akcjonariuszami a następnie ogłoszeniem wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji tej spółki.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2022
Rynek
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zwrócił się do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu i premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o podjęcie działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce. W tym - jak wskazał - o wstrzymanie dalszego wyboru członków KRS i zainicjowanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2022
Wymiar sprawiedliwości
Samorząd lekarski sprzeciwia się wszelkim zmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów za nieumyślne czyny skutkujące uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia czy śmiercią pacjenta. Takie stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawiło wobec projektu zmian w kodeksie karnym, który wniesiony został przez ministra sprawiedliwości do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
25.03.2022
Prawo karne Zawody medyczne
W wyniku Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Izby Komorniczej w Rzeszowie 26 marca 2021 r. podjęto trzy uchwały, które zaskarżył do Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości. Uznał, że uchwały te są niezgodne z ustawą o komornikach i wniósł o ich uchylenie. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przyznała rację skarżącemu ministrowi i uchyliła je.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2022
Prawnicy
Książki prawnicze wraz z autografami autorów rozchodzą się jak "świeże bułeczki". Cel jest szczytny, bo chodzi o wspracie obywateli Ukrainy. Od początku marca z prawie 300 aukcji przeprowadzonych na Facebooku w grupie: „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)” udało się zebrać ponad 127 tys. zł.
Aleksandra Partyk
25.03.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sejm zdecydował w czwartek o skierowaniu do dalszych prac przygotowanego przez prezydenta projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisje zajmą się też projektami PiS i Solidarnej Polski. Odrzucone zostały natomiast projekty zaproponowane przez Lewicę i Koalicję Obywatelską. Projektowane zmiany mają zażegnać konflikt z Unią Europejską w sprawie praworządności.
Krzysztof Sobczak
24.03.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawidłowe wypełnienie wniosku o ustanowienie opiekuna tymczasowego dla małoletniego dziecka pochodzącego z Ukrainy wymaga uwzględnienia różnych istotnych informacji. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie elementy pisma są konieczne. Część sądów na swoich stronach zamieściła wzory wniosku, a sędziowie z Iustitii opracowali formularz w wersji dwujęzycznej.
Aleksandra Partyk
24.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
„25 lat Konstytucji RP: w trosce o demokratyczne państwo prawa i jego miejsce w Europie” - to temat konferencji organizowanej 2 kwietnia br. przez Krajową Radę Radców Prawnych we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyskusja dotyczyć ma miejsca konstytucji w architekturze prawnej państwa oraz propozycji na reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Krzysztof Sobczak
24.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rząd wycofał się na razie z dodatkowej ścieżki uznawania kwalifikacji ukraińskich psychologów. Natomiast w przypadku prawników radzi skorzystanie z obowiązujących przepisów - w tym wpisu na listę prawników zagranicznych. Problemem są jednak dokumenty, które muszą przedstawić zainteresowani.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.03.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Ukraina