Prawo.pl
Mediacja w Polsce coraz lepiej się rozwija, wzrasta liczba i spraw do niej kierowanych, i ugód. Wyzwania to choćby profesjonalizacja mediatorów, być może stworzenie dla nich kodeksu etyki, i dalsze rozpowszechnianie mediacji. Przy czym tej obligatoryjnej mówimy „jeszcze nie teraz”, bo taki krok wymaga rozwagi i dogłębnych analiz – mówi dr Marcin Romanowski wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Skoro Sąd Najwyższy w latach 80. utrzymał w mocy wyrok skazujący opozycjonistę na karę pozbawienia wolności, co było orzeczeniem represyjnym, to powinien też wypłacić zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Siedmioro sędziów Izby Karnej SN uznało, że takie rozwiązanie jest zasadne i utrzymało orzeczenie o przyznaniu niesłusznie skazanemu 100 tys. zł. Kasacja pełnomocnika I Prezesa SN została oddalona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nie wiadomo jeszcze, kto wystrzelił rakietę, która uderzyła w suszarnię zbóż w Przewodowie w woj. lubelskim i zabiła dwie osoby. Niezależnie od tego, czy byli to Rosjanie czy Ukraińcy, rodziny ofiar nie mają zbyt wielu możliwości wystąpienia na drogę prawną o odszkodowanie - mogą w tej kwestii liczyć na sprawność polskiej dyplomacji.
Monika Sewastianowicz
16.11.2022
Prawo cywilne

Prezydent podpisał zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał nowelizację ustawy mającą ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE. Po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez "system integracji rejestrów".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Nowe prawo utrudnia skazanym kontakty z obrońcami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Obowiązująca od 17 września br. nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego sprawiła, że więzień może wykonać do obrońcy jedno połączenie telefoniczne w tygodniu. Jeśli jest on uczestnikiem wielu postępowań toczących się przed sądami, będąc reprezentowanym przez kilku obrońców, możliwość korzystania z ich pomocy jest bardzo ograniczona.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Samorząd komorniczy organizuje już po raz 10 Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Tematem przewodnim będzie kwestia odpowiedzialnego dysponowania finansami ze szczególnym uwzględnieniem pożyczania pieniędzy - stąd hasło akcji „Dobry zwyczaj? Mądrze pożyczaj! Czyli dlaczego im łatwiej pożyczyć pieniądze, tym trudniej je oddać".
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
W czwartek, 17 listopada, na ulice Warszawy wyjdą pracownicy "budżetówki", w tym także wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Domagają się co najmniej 20 proc. podwyżek, a nie - jak zaplanowano w budżecie na 2023 r. - 7.8 proc. Podkreślają, że już obecnie ich pensje, mimo doświadczenia, wieloletniego stażu i szerokiego zakresu obowiązków, zbliżają się do poziomu płacy minimalnej.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zamiast 5 procent, obniżyła sędziemu wynagrodzenie o 10 procent na sześć miesięcy - za przewlekłe prowadzenie spraw, które spowodowały konieczność wypłacenia stronom odszkodowań. Obwinionemu nie pomogły argumenty o nawale pracy, długoletnim doświadczeniu zawodowym i złej organizacji pracy w sądownictwie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Propozycja zorganizowania okrągłego stołu, którego celem byłoby wypracowanie rozwiązań zmierzających do wyjścia z obecnego kryzysu w wymiarze sprawiedliwości brzmi interesująco, ale nie bardzo wierzę w jej powodzenie – mówi dr Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną. I zastanawia się, czy jest ktoś cieszący się powszechnym zaufaniem, kto mógłby moderować takie prace.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa ma wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przyznania notariuszom prawa do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prawa do orzekania w sprawach dotyczących wydawania nakazów zapłaty. Podkreślono, że notariusz nie jest, tak jak sędzia, niezawisły w swych decyzjach, a możliwość otrzymania przez niego wynagrodzenia może w odbiorze społecznym wystawić na próbę ocenę jego bezstronności.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
Bardzo ważne jest precyzyjne określenie granic zachowania, które zostało potraktowane jako naruszenie zasad dyscypliny. Pismo prokuratora Krzysztofa Parchimowicza złożone 4 marca 2020 r. nie może być uznane za odmowę złożenia oświadczenia o przynależności do zrzeszeń i partii politycznych, którego termin przypadał 16 marca 2020 r. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała, że uniewinnienie jest zasadne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2022
Prawnicy Prokuratura
Aż dwadzieścia jeden ośrodków akademickich weźmie udział w akcji „Adwokat na Uczelni”. Skierowana jest ona do studentów prawa ostatnich lat, którzy stoją przed decyzją o wyborze ścieżki zawodowej. Cel to przybliżenie kwestii dotyczących aplikacji adwokackiej i zawodu adwokata. Studenci dowiedzą się też czy trudno dostać się na aplikację adwokacką, jak wygląda szkolenie aplikanckie, jakie cechy powinien posiadać aplikant, a następnie adwokat.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Reforma po polsku, czyli trzeba sprawdzić sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W Hiszpanii mówi się o nieudanych ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości "reforma en polaco." W kraju bywa, że gdy sędzia przedstawia się, że jest z Sądu Najwyższego, słuchacze wychodzą z sali, bo są przekonani, że mają do czynienia z osobą "nowozmianową". Polska ma też kłopoty z wydawaniem jej groźnych przestępców z państw członkowskich Unii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Pandemia zmusiła wymiar sprawiedliwości, ale też i samych prawników do "polubienia" nowych technologii. Choć droga do wprowadzania nowych systemów bywa wyboista, środowisko coraz mocniej się do nich przyzwyczaja. Nadal jednak "wychodzą" techniczne niedoróbki i brakuje jednolitych standardów m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
Narasta spór wokół wynagrodzeń dla sędziów i prokuratorów oraz pracowników sądów. Pierwsze pozwy sędziowskie już trafiły do sądów, prokuratorzy też swoje zapowiadają. Tymczasem emocje jeszcze bardziej rozpala informacja Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów KSSiP, że pensje wiceministrów w resorcie finansów wzrosły w tym roku o 40 procent.
Patrycja Rojek-Socha
14.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
Coraz więcej frankowiczów analizuje, czy skierować sprawę umowy kredytowej do sądu. Motywują ich zapadające orzeczenia i m.in. wysoki kurs franka, ale zniechęcać mogą koszty - głównie te związane z reprezentowaniem ich przez prawnika. Kuszą więc pozwy zbiorowe, ale "wejście" w nie, w obecnym stanie prawnym, przy obecnym orzecznictwie, może oznaczać lata procesu i to bez gwarancji sukcesu.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
14.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
Uniwersytet Łódzki uruchamia Kolegium Doktorskie, którego słuchacze będą mogli eksternistycznie zdobyć stopień doktora nauk prawnych. Jak poinformowała uczelnia. Kolegium będzie działać przy Wydziale Prawa i Administracji UŁ od 26 listopada. Zajęcia będą trwały tylko trzy semestry i odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty, w trybie hybrydowym.
Krzysztof Sobczak
13.11.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Rząd przekonuje, że to KE chce łamać polską konstytucję

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Są linie, których przekroczyć nie można. Nie można wprowadzić żadnych elementów, które byłyby niezgodne z konstytucją, które kwestionowałyby prerogatywę prezydenta do nominowania sędziów – tak swoje stanowisko w sporze z Komisją Europejską określa polski rząd. Tymczasem to Komisja broni nas przed łamaniem przez ten rząd konstytucji.
Krzysztof Sobczak
12.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Tylko ok. 40 z 318 sądów rejonowych w całej Polsce przyznaje kuratorom odzież roboczą bądź wypłaca ekwiwalent pieniężny za zużywanie swojej własnej. Problem jest istotny, bo kuratorzy pracują w terenie i to w różnych, często bardzo ciężkich warunkach, narażeni choćby na insekty, kontakt z krwią, czy płynami ustrojowymi ludzi i zwierząt. Teraz ponownie piszą w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP
Uporczywe nękanie kobiety przez telefon zakończyło się uniewinnieniem sprawcy przez sąd drugiej instancji. Sąd Najwyższy, podobnie jak prokurator, uznał, że to błąd, i uchylił wyrok. Teraz sąd odwoławczy powinien wnikliwie ocenić materiał dowodowy weryfikując, czy fakty uzasadniają przyjęcie, że pokrzywdzona czuła się zagrożona ze względu na uporczywe nękanie przez oskarżonego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacji zdaje się dostrzegać sposób na rozwiązanie sądowych bolączek, w tym przewlekłości postępowań. Problem w tym, że mimo wzrostu popularności, wciąż nie jest to narzędzie często stosowane. Kolejna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ma i stosowanie mediacji, i arbitrażu ułatwić.
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowi sędziowie zadają TSUE pytanie o prawo zadawania pytań

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Przyjęcie, że każdy skład, w którym orzekał choćby jeden sędzia, powołany na urząd po 8 grudnia 2017 r., nie spełnia wymagań sądu ustanowionego ustawą, uniemożliwiłoby zadawanie tym sądom pytań prejudycjalnych – co znacząco ograniczyłoby dialog sądowy pomiędzy sądami polskimi a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Gwarancje niezawisłości sądów zostały ograniczone, a standard krajowy spadł poniżej wymogów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Władza polityczna wywiera bezpośredni lub pośredni nacisk na sędziów, a dzieje się to poprzez prokuratorów, rzeczników dyscyplinarnych sądów, ministra sprawiedliwości, kierownictwa sądów i przez działania nowo nominowanych sędziów SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Oświadczenia woli uczestników procesu, choćby wniosek o wyłączenie ławnika, mogą być cofnięte do czasu ich załatwienia, o ile ustawa nie wprowadza ograniczenia w tej mierze lub nie występują okoliczności uniemożliwiające odwołanie czynności - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie o zawieszenie w czynnościach sędziego sądu apelacyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2022
Prawo karne Prawnicy
W środę 9 listopada br. upłynął termin, jaki sąd egzekucyjny wyznaczył prezes Sądu Okręgowego w Warszawie na wykonanie prawomocnego orzeczenia nakazującego, pod rygorem wymierzenia grzywny, dopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tuleyę. Ponieważ sędzia nie został dopuszczony do pracy, jego pełnomocnik wystąpił o wymierzenie Joannie Przanowskiej-Tomaszek grzywny z zamianą na areszt.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projekt zmian w Kodeksie karnym, obejmujących m.in. dodanie specjalnego kontratypu – wyłączającego bezprawność głoszenia ocen i opinii związanych z religią niedługo trafi do pierwszego czytania. Wniesiono go do Sejmu w zeszłym miesiącu. To pomysł posłów Solidarnej Polski, ale będzie procedowana jako projekt obywatelski - zebrano pod nim 400 tys. podpisów.
Monika Sewastianowicz
10.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wystarczy popatrzeć na przykład największych korporacji, które osiągnęły sukces biznesowy. Właściwie trudno znaleźć przykład firmy „z najwyższej półki”, która by nie kierowała do swoich klientów stałego mailingu, zawierającego najważniejsze dla nich informacje. Nie mówiąc już o stałej obecności w mediach, zwłaszcza społecznościowych – mówi Konrad Dyda, prawnik, ekspert Legal Alert.
Krzysztof Koślicki
10.11.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Wielu aplikantów radcowskich i adwokackich wykonuje podczas aplikacji zajęcia, które nie są związane z ich przyszłym zawodem. Część prawników uważa, że to uderza w istotę aplikacji, bo przyszli prawnicy nie zdobywają niezbędnych umiejętności i nie angażują się wystarczająco w zajęcia. Inni zwracają uwagę, że wynika to z konieczności ekonomicznej - bo kancelarie zbyt mało płacą współpracującym z nimi aplikantom.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.11.2022
Prawnicy Strefa aplikanta

PiS proponuje znieść immuniet posłom i sędziom

Prawnicy Administracja publiczna Wybory
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 9 listopada br. projekty zmiany Konstytucji RP. Mają one ograniczyć immunitet parlamentarzystów oraz sędziów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, który pozwoli prokuratorowi postawić te osoby przed sądem. Opozycja jest przeciwna tym zmianom.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2022
Prawnicy Administracja publiczna Wybory
Sąd w Frederiksbergu koło Kopenhagi nie podjął, wbrew zapowiedziom, w środę decyzji w sprawie ekstradycji obywatela Norwegii, podejrzanego o zabójstwo Polki i uprowadzenie dziecka. Nie podano przyczyn, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że duński sąd chce wiedzieć, czy w Polsce sprawą tą zajmować się będzie legalny sędzia, czy też tzw. neo-sędzia. Tymczasem podejrzany zostanie w duńskim areszcie.
Krzysztof Sobczak
09.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości