Prawo.pl

Quo vadis sądy własności intelektualnej?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Debata o kształcie sądownictwa dotyczącego własności intelektualnej jest o tyle istotna, że orzekający w tej dziedzinie sędziowie, zmagają się co dzień ze sporym wyzwaniem oraz odpowiedzialnością, gdyż wydawane przez nich orzeczenia, nie tylko regulują relację pomiędzy dwoma podmiotami - powodem i pozwanym - ale wywołują często skutek zarówno na polskim, jak również na unijnym rynku.
Michał Czubak
01.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Radość z wydanego z urzędu orzeczenia o uchyleniu tej części wydanego niegdyś rozstrzygnięcia, które stanowiło o zawieszeniu sędziego Igora Tulei i o obniżeniu mu wynagrodzenia, nie jest pełna ponieważ nie jest wciąż załatwiona sprawa bezprawnego uchylenia mu immunitetu – twierdzi Stanisław Zabłocki, sędzia w stanie spoczynku, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Zabłocki Stanisław
30.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Tuleya wrócił do pracy w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Igor Tuleja stawił się w środę rano w warszawskim Sądzie Okręgowym i został przywrócony do pracy. To skutek orzeczenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która we wtorek uchyliła jego zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Odmówiła też prawomocnie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Senat wniósł poprawkę skreślającą przepisy ustawy okołobudżetowej zmieniające zasady obliczania wynagrodzeń sędziów, prokuratorów i sędziów Sądu Najwyższego w 2023 r. Pozostawił jednak sztywną podstawę wyliczenia płac dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Teraz sprawę rozstrzygnie Sejm, a związkowcy prokuratorscy podkreślają, że liczą na głos Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
30.11.2022
Prokuratura Prawo pracy
W Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego od 19 do 25 listopada 2022 r. zapadło osiem postanowień stwierdzających, że decyzje o wyłączeniu sędziów od rozpoznania sprawy są orzeczeniami nieistniejącymi. Spór dotyczy ustalania składów tzw. mieszanych - sędziów powołanych przez nową KRS z sędziami powołanymi przed 8 grudnia 2017 roku. Wzajemnemu blokowaniu sprzyja dodatkowo "prezydencki" test niezawisłości sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
E-doręczenia przeszły niełatwą drogę. Początkowo budziły wątpliwości wśród adwokatów i radców prawnych, ale też i sędziów. Wymagały dostosowań w zakresie portalu informacyjnego i zarządzeń prezesów sądów. Przez półtora roku zdążyły jednak przekonać do siebie większość prawników. Problem w tym, że ich podstawą są nadal covidowe przepisy "czasowe", brakuje też aktów wykonawczych, więc i jednolitej praktyki sądów.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2022
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia

Powstaje migowy słownik prawniczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Opracowanie pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, który odpowiednio spopularyzowany ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne osób głuchych i ułatwić prawnikom precyzyjne rozpoznanie potrzeb klientów i świadczenie pomocy prawnej - to cel pracy podjętej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i radców prawnych.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka - mówił prof. Wojciech Roszkowski o procesie dotyczącym naruszenia dóbr osobistych w podręczniku do HiT. Podkreślił, że w kwestionowanym fragmencie nie pada określenie "in vitro" i jego słowa nie miały na celu urażenia osób urodzonych w wyniku tej metody.
Monika Sewastianowicz
29.11.2022
Prawo cywilne Szkoła i uczeń
Stosowanie przez firmę "nadzwyczajnie intensywnych" mechanizmów windykacji należności, w tym z nadzwyczajną intensywnością kontaktowanie się z dłużnikami, wywieranie na nich dużej presji, posuwanie się nawet do gróźb i obelg - za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Profi Credit Polska.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN podkreślił, że zażalenie prokuratury było "oczywiście bezzasadne". Sąd Najwyższy uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia. Jednak Izba nie przywróciła sędziemu immunitetu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2022
Prawnicy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciąża nie jest wystarczającą podstawą do tego, by kobieta nie trafiła do więzienia czy aresztu. Chyba że jest po 28. tygodniu ciąży, wtedy teoretycznie nie może zostać przyjęta do odbycia kary pozbawienia wolności, ale i od tego są odstępstwa. Możliwe jest też odroczenie wykonania kary, tyle że pod pewnymi warunkami.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Udzielenie informacji publicznej nie może zakłócić normalnego funkcjonowania organu. Jeżeli wniosek jest tak obszerny, że jego realizacja wymagałaby czasowego oddelegowania pracowników, to nawet zwykłe udostępnienie wyroków z uzasadnieniami może stanowić wówczas informację przetworzoną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
29.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Każdy zawieszony sędzia nie musi wytaczać spraw przed sądami polskimi, ale może wprost powołać się na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 roku - wynika z orzeczenia Sądu Rejonowego w Białymstoku, dotyczącego niedopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tulei, mimo nakazującego to postanowienia sądu.
Krzysztof Sobczak
28.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W ostatnich tygodniach w szumie medialnym przebijały się dwa tematy związane z przestępstwami przeciwko wolności seksualnej. Ruszyła kampania #tylko Tak #oznacza Zgodę, a media obszernie przytaczały relacje byłych tenisistek, którego swojego byłego trenera, zajmującego obecnie wysokie stanowisko oskarżają o molestowanie. Oba świadczą o tym, że potrzebne są zmiany - nie tylko w przepisach, ale też w procedurach i mentalności społecznej.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Spadki budzą emocje, a to, jak będzie wyglądać testament, może kusić do tego, by narzucać swój interes spadkodawcy. W ocenie prawników dobrym rozwiązaniem byłoby więc stworzenie modelu działania dla notariuszy, by łatwiej oceniali, czy testator jest świadomy, co robi i jak rozporządza swoim majątkiem.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Każde przedsiębiorstwo borykające się z trudnościami finansowymi, któremu nie udało się wypełnić swych zobowiązań umownych, może natrafić na zdeterminowaną stronę przeciwną, która rozpocznie nie tylko cywilny spór sądowy, ale również poinformuje organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Od stanowiska tych ostatnich zależy wówczas, czy sprawa będzie przedmiotem postępowania karnego.
Małgorzata Karasińska Rafał Karbowniczek
28.11.2022
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.
Krzysztof Koślicki
28.11.2022
Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Zagwarantowanie w regulaminie aplikacji adwokackiej zatrudnienia aplikanta przez patrona lub adwokata, z którym współpracuje, to zmiany idące w dobrym kierunku - oceniają warszawscy adwokaci. Dodają, że umowy i wynagrodzenia dla aplikantów to w stolicy standard. Adwokaci będą mieli trzy miesiące na dostosowanie umów ramowych do zmienionych regulacji, które wejdą w życie 1 grudnia.
Grażyna J. Leśniak
27.11.2022
Prawnicy Strefa aplikanta

Karniści apelują o zawetowanie drakońskiego prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Cofanie polskiego prawa karnego do epoki PRL-u, automatyczne i drastyczne zaostrzenie kar za liczne przestępstwa, bez jakiegokolwiek związku ze stanem zagrożenia przestępczością, a także naruszenie konstytucyjnych standardów w trakcie uchwalania - to tylko niektóre wady nowelizacji Kodeksu karnego, o której zawetowanie teoretycy i praktycy karniści apelują do prezydenta Andrzeja Dudy. 
Krzysztof Sobczak
26.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Na notariuszach ciąży duża odpowiedzialność związana z wykonywaniem czynności w zakresie dbałości o interesy klientów. Nawet w przypadkach teoretycznie drobnych kwestii, jak choćby poświadczenie podpisu, powinien sprawdzić, czy klient jest świadomy treści i skutków prawnych wynikających z tego, co podpisuje. Problem jednak w tym, że obecne przepisy mu w tym nie pomagają.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Mistrzostwa w Katarze są przykładem łamania praw człowieka i uczciwej rywalizacji sportowej. Rządzą interesy międzynarodowych federacji, a w razie sporów jurysdykcję w pierwszej instancji wykonują prywatne organizacje sportowe. To w pewnej mierze wyjaśnia, dlaczego prawo nie jest skuteczne wobec nadużyć w tej dziedzinie. Niewiele państw ma siły, by z tym walczyć.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Z raportu "Kobiety w branży prawniczej” wynika, że aż 85 proc. respondentek doświadczyło pomniejszania swoich kompetencji ze względu na płeć. O tym, co zrobić, by to się zmieniło, dyskutowano podczas konferencji „Kobieta w branży prawniczej”, poświęconej sytuacji zawodowej i szansom na sukces kobiet-prawniczek.
Monika Sewastianowicz
25.11.2022
Prawnicy Prawo pracy
Kancelarie Rymarz Zdort i Maruta Wachta będą funkcjonować jako jedna kancelaria pod nazwą Rymarz Zdort Maruta. Połączenie firm, z których każda dominuje na swoim obszarze rynku prawniczego, ma zaowocować nową jakościowo ofertą usług z obszaru prawa, dostosowaną do wyzwań zmieniającego się świata oraz realiów rynkowych i gospodarczych.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Pandemia przyspieszyła informatyzację wymiaru sprawiedliwości, nadal brakuje jednak legislacji i spójnych rozwiązań. Część przepisów dotyczących np. e-rozpraw w sprawach cywilnych powinna zostać wprowadzona już na stałe. Kolejny krokiem powinny być akta elektroniczne i dwustronną e-komunikację między sądami a pełnomocnikami zawodowymi. Do tego wszystkiego trzeba wizji.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Mediacje i inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów mogłyby być skutecznie wykorzystywane w przypadku błędów medycznych. Takie doświadczenia płyną z innych krajów. Polski system jest jednak fikcją, o czym świadczy choćby to, że mediatorami przy izbach lekarskich są lekarze, którzy nie muszą mieć uprawnień mediatora. Plusem jest to, że zwiększa się świadomość tych braków i szuka się rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2022
Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne
Już po raz 13., w ostatnią sobotę listopada, odbędzie się Dzień Otwarty Notariatu – ogólnopolska akcja społeczna samorządu notarialnego, której celem jest edukowanie społeczeństwa, w tym m.in. informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych. Tegoroczny temat brzmi: Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu. A rozmawiać będzie można w godzinach od 10-16.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2022
Wymiar sprawiedliwości

Ruszył proces w sprawie ataków na prezesa Iustitii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w czwartek proces cywilny związany z doniesieniami o organizowanej w resorcie sprawiedliwości akcji dyskredytowania i hejtowania prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystiana Markiewicza. Pozwanym w tej sprawie jest m.in. Minister Sprawiedliwości. Nikt z pozwanych nie stawił się w sądzie.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Oskarżony były senator Józef Pinior nie zakwestionował autentyczności nagrań pozyskanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a więc nie były one zmanipulowane. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu odwoławczego w sprawie korupcji. Immunitet materialny nie chroni senatora, gdyż czynności, które wykonywał, nie były związane z mandatem parlamentarnym - dodał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2022
Prawo karne

RPO: Skarga nadzwyczajna dla obywateli, nie władzy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sąd okręgowy prawomocnie uznał, że państwo naruszyło dobra osobiste mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście i przyznał mu zadośćuczynienie. Prokurator Generalny zaskarżył ten wyrok skargą nadzwyczajną, domagając się uchylenia go przez Sąd Najwyższy. Zdaniem RPO nadużyciem jest używanie instytucji przeznaczonej dla obywateli przez organ władzy.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Minister edukacji i nauki komunikatem zawiesza rozporządzenie

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Ponieważ wydane przez ministra edukacji i nauki rozporządzenie dotyczące prawidłowego sposobu sprawozdawania danych w zakresie kosztów opłat za artykuły naukowe i monografie, zgłaszane do tego resortu, jego szef opublikował komunikat, którym zawiesza na rok obowiązywanie swojego rozporządzenia. Od kiedy to komunikat odbiera moc obowiązywania rozporządzeniu? - pytają prawnicy.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe