Prawo.pl
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi skargę polskiego obywatela umieszczonego w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) z siedzibą w Gostyninie. To pierwsza zakomunikowana skarga dotycząca tego problemu.
Krzysztof Sobczak
07.02.2022
Prawo karne Prawo cywilne
W środę 9 lutego br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie jeszcze raz decydować w drugiej instancji o uchyleniu immunitetu sędziemu Izby Karnej SN prof. Włodzimierzowi Wróblowi. Rozpoznawane będzie zażalenie prokuratury oraz zainteresowanego na uzasadnienie. W pierwszej instancji Izba odmówiła zgody na ściganie sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.02.2022
Prawnicy
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych odbędzie się w dniach 6-8 lipca tego roku w Warszawie. Podejmie dyskusję na temat kierunków rozwoju samorządu, w tym zwłaszcza kształtu i potencjalnych zmian w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego, regulaminu wykonywania tego zawodu oraz tzw. ordynacji wyborczej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.02.2022
Prawnicy
Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
07.02.2022
Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze
Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje odszkodowania dla osób poszkodowanych przez sąd, który nie był niezawisły. Do Izby Odpowiedzialności Zawodowej trafią również sprawy dyscyplinarne m.in. lekarzy, aptekarzy i pielęgniarek. Podobnie - sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędziów SN - przewiduje prezydencki projekt.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.02.2022
Prawnicy
Minister sprawiedliwości musi wiedzieć, nie tylko jak sędziowie orzekają, ale co robią w wolnym czasie. A z deklaracji przynależności do zrzeszeń wynika, że ci aktywnie spędzają czas poza sądem: łowią ryby, chronią ginące gatunki zwierząt, grają w tenisa czy tańczą w latynoskich rytmach. Są też członkami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, należą do Kościoła, a niektórzy do Ordo Iuris. Tylko na co ta wiedza dostępna publicznie?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.02.2022
Prawnicy
Do grona partnerów kancelarii Rö dołączyli nowi prawnicy. To: Sylwia Zielezińska, Dominika Leszczyńska, Jakub Adamski i Mateusz Kotowicz. Nazwa kancelarii została zmieniona na Radwan-Röhrenschef Petruczenko. Partnerami zarządzającymi są bowiem: Katarzyna Petruczenko oraz Marcin Radwan-Röhrenschef.
Jolanta Ojczyk
04.02.2022
Prawnicy
W sytuacji, gdy dłużnik przeniósł majątek na osobę trzecią i była to umowa nieważna, nie ma uzasadnienia, by wierzyciel pauliański miał pierwszeństwo zaspokojenia. I to przed naczelnikiem Urzędu Skarbowego, którego wierzytelność zabezpieczono hipoteką - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.02.2022
W opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę,...
Katarzyna Redmerska
04.02.2022
Zawody medyczne
Pełnomocnicy głowią się, jak po zmianach procedury cywilnej przesłać do sądu pismo ważące ponad 2 kg. Tymczasem o prawnym charakterze przesyłki decydować winny definicje ustawowe. Zgodnie z nimi, jeśli w rejestrowanej przesyłce znajduje się wyłącznie druk lub dokumenty – nie jest paczką pocztową, tylko przesyłką listową, bez względu na wagę – piszą radcowie prawni Michał Szuszczyński i Sylwia Jaworska z Kancelarii Prawa Pracy Szuszczyński Kamińska.
Michał Szuszczyński Sylwia Jaworska
04.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dziekan okręgowej rady adwokackiej twierdził, że informacje o postępowaniach dyscyplinarnych nie stanowią informacji publicznej, więc nie zostaną udostępnione. Stanowisko to nie zyskało aprobaty Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Krakowie. Kwestia, czy w stosunku do adwokata było prowadzone postępowanie dyscyplinarne, stanowi bowiem sprawę publiczną.
Dorian Lesner
04.02.2022
Prawnicy
Wnioskodawca chciał uzyskać informacje na temat konkretnej interwencji patrolu policji. Początkowo komendant uznał, że nie ma podstaw do ich udostępnienia, ale ostatecznie przesłał odpowiedzi na zadane pytania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie potwierdził, że informacja o przyczynie interwencji i zastosowanej karze ma charakter informacji publicznej.
Dorian Lesner
04.02.2022
Prezydent RP przedstawił w czwartek, 3 lutego br., projekt ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Powstanie nowa Izba - Odpowiedzialności Zawodowej. Tym samym Prezydent chce zakończyć spór z Komisją i stworzyć płaszczyznę do negocjacji dla rządu z Unią Europejską o przyznaniu pieniędzy z Europejskiego Funduszu Odbudowy dla Polski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Udział sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa w składzie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który oddalił skargę kasacyjną, naruszył prawo do sądu. Tak Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie firmy Advance Pharma, pierwszej dotyczącej IC SN. Zdaniem Trybunału Polska naruszyła art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego.
Jolanta Ojczyk
03.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Rafał Cebula z Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich skierował do TSUE pytanie prejudycjalne o fundamentalnym znaczeniu - odnoszące się do wykładni przepisów chroniących konsumentów przez pryzmat gwarantowanego w Karcie Praw Podstawowych prawa do poszanowania życia prywatnego. Trybunał zdecyduje, czy można wprowadzić do ochrony konsumentów art. 7 Karty.
Aleksandra Partyk
03.02.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nigdy wcześniej w wydziałach ksiąg wieczystych nie było tak ogromnych zatorów. Tymczasem w części sądów dochodzi do nieprawidłowości przy umowach o pracę. Urzędnicy dostają umowy na czas określony, mimo że jest to sprzeczne z przepisami, a część etatów "znika" w innych wydziałach. Sądy, które powinny stać na straży prawa, same je obchodzą - mówią prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Nie każdego stać na poniesienie kosztów sądowych. Strony mogą jednak domagać się od sądu, aby uwzględnił ich sytuację finansową i przyznał im stosowne zwolnienie. Rozstrzygnięcie sądu ma charakter ocenny i nierzadko takie wnioski uznawane są za niezasadne. Dlatego warto odpowiednio przygotować się przed ich złożeniem.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.02.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie każdy świadek czy biegły chętnie stawia się w sądzie. Tymczasem zgodnie z procedurą cywilną, jeśli strona wnosiła o wezwanie go na rozprawę, to powinna dołożyć starań, by stawił się w wyznaczonym czasie i miejscu. Pełnomocnicy wskazują, że jest to niedoregulowane, a sądy idą na skróty i w razie nieobecności pomijają dowód z zeznań. A migający się od obecności nie zawsze ponoszą konsekwencje.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy, eksperci, partnerzy społeczni, ale także dziennikarze narzekają na nową odsłonę wykazu prac legislacyjnych rządu. To miejsce, gdzie po raz pierwszy pojawiają się założenia projektów ustaw i rozporządzeń, nad którymi pracują ministerstwa. Jeszcze tydzień temu był uporządkowany chronologicznie, zrozumiały. Obecnie to miszmasz, zaczynający się od nieaktualnych informacji.
Jolanta Ojczyk
03.02.2022

Niewiadomski: "Frankowy" wydział to sąd wyspecjalizowany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Powołany do orzekania w sprawach kredytów frankowych XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie nie jest sądem wyjątkowym, bo to instytucja opisana w Konstytucji, można go natomiast uznać za sąd wyspecjalizowany, czyli powołany do orzekania w zakresie określonych spraw - pisze sędzia dr Tomasz Niewiadomski, przewodniczący wydziału.
Tomasz Niewiadomski
03.02.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Decyzja Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich stwierdzająca nieważność decyzji reprywatyzacyjnej może stanowić podstawę dla wykreślenia wpisów do księgi wieczystej dokonanych bezpośrednio na podstawie decyzji reprywatyzacyjnej. Sąd Okręgowy w Warszawie chce się upewnić, czy słusznie interpretuje przepisy dotyczące indywidualnych lokali i wykreślaniu wszystkich wpisów w księdze wieczystej. Sąd Najwyższy ma podjąć uchwałę w tej sprawie w lutym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2022
Prawo cywilne
Nie obowiązują już zarządzenia Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Manowskiej, ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej. Wobec tego Izba ta może zająć się wszystkimi sprawami dyscyplinarnymi sędziów, nie tylko zawieszając ich w czynnościach i pozbawiając immunitetu - może też karać za delikty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2022
Prawnicy
Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały dotyczącej prawidłowości odmowy powołania sędziego. Na posiedzenie w składzie siedmiorga sędziów nie stawił się sprawozdawca prof. Karol Weitz z przyczyn usprawiedliwionych. Przewodnicząca składu prof. Małgorzata Manowska odwołała posiedzenie. Do rozstrzygnięcia pozostaje pytanie: czy orzeczenie wydane przez neo-sędziego jest ważne? Były prezes Izby wyjaśnia jak układał składy orzekające.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2022
Prawnicy

SN: Opłaty egzekucyjne są niecelowe, gdy umiera dłużnik

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Złożenie przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego przeciwko zmarłemu dłużnikowi stanowi oczywiście niecelowe wszczęcie postępowania egzekucyjnego w rozumieniu ustawy o kosztach komorniczych - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Problemy z interpretacją przepisów pojawiły się w 2019 roku, gdy weszły w życie nowe przepisy o egzekucji komorniczej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Po nieistniejącej od wielu lat kościelnej Komisji Majątkowej zostało wiele spraw spornych, które trafiły do sądów. Te jednak nie pracują zbyt szybko i sprawy te utknęły w pierwszej instancji, bez widoków na ich rychłe zakończenie - pisze Marek Jaślikowski, radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Marek Jaślikowski
02.02.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna
Co do zasady, sąd nie prowadzi dowodów z urzędu, gdyż to strony powinny wykazać się inicjatywą dowodową. Niejednokrotnie od tego, jakie dowody zostaną przeprowadzone w postępowaniu cywilnym, zależy pomyślność procesu. Bierność stron działa na ich niekorzyść. Sąd może jednak w wyjątkowych przypadkach uznać, że nawet dowód przez nie nie wskazany, powinien zostać przeprowadzony.
Aleksandra Partyk
02.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Służba Więzienna wstrzymała widzenia skazanych z rodzinami i osobami bliskimi począwszy od 31 stycznia 2022 roku aż do 27 lutego 2022 roku. Powodem ma być ochrona przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przemysław Rosati prezes NRA, apeluje do jej kierownictwa o natychmiastowe przywrócenie prawa do widzeń osobom przebywającym w jednostkach penitencjarnych.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed Nowym Rokiem zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności, to m.in. tysiące spraw o zapłatę. Sędziowie dopatrują się w tym także ukrytego celu. Oceniają, że resort chce zwiększyć statystyki nadwyrężone m.in. covidowym zastojem w egzekucjach komorniczych. A pełnomocnicy już dostają rykoszetem, bo część sądów wymaga dodatkowych dokumentów i dodatkowej opłaty.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
01.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Rok 2021 był spokojniejszy pod względem liczby zmian w prawie niż rok 2020. Ogłoszono prawie 20 tys. nowych aktów prawnych, czyli o 5 tysięcy mniej niż przed rokiem. Ustawa covidowa została zmieniona „tylko” 31 razy, rok wcześniej - aż 64 razy. Niepokojące jest skracanie procesu legislacyjnego, który potrafi trwać zaledwie 10 dni. Nadal zdarzają się przepisy bez vacatio legis albo z "wstecznym" wejściem w życie.
Jacek Jasionek
01.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd apelacyjny słusznie uznał, że usunięcie wpisów na Facebooku dotyczących Marszu Niepodległości nie naruszyło dóbr osobistych ich autora, nie było też przejawem cenzury i dyskryminacji odbiorców. Taki zarzut można stawiać instytucji publicznej, ale działanie podjęte przez Facebook znajdowało oparcie w umowie, którą użytkownik zawiera z portalem - pisze adwokat Arkadiusz Baran.
Arkadiusz Baran
01.02.2022