Prawo.pl
Asystent wspiera prokuratora m.in przy prowadzonych śledztwach. Do jego zadań należy m.in. sprawowanie bieżącego nadzoru nad toczącym się dochodzeniem, prowadzenie przesłuchania świadków, przeszukania, oględziny i np. przeprowadzanie eksperymentów procesowych. By jednak mógł zostać prokuratorem potrzebuje tytułu magistra, kilkuletniego doświaczenia i przede wszystkim zdanego egzaminu prokuratorskiego.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok wstępny tylko co do zasady

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wyrok wstępny podobnie jak wyrok częściowy ma wpływać na optymalizację i przyspieszenie postępowania. Jego wydanie - w myśl obowiązujących przepisów i orzecznictwa - jest dopuszczalne, gdy dotychczas ustalone fakty i stan prawny pozwalają na stwierdzenie, że żądanie zgłoszone przez stronę powodową zasługuje zasadniczo na uwzględnienie. Co jednak jest ważne - nie rozstrzyga ostatecznie sporu.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W polskim prawie brakuje regulacji normującej status osób pozostających w nieformalnym związku partnerskim. W tej sytuacji część sędziów uważa, że pojęcie życia rodzinnego, uznawane w krajowej praktyce za ważny powód zmiany nazwiska, obejmuje również osoby pozostające w związku konkubenckim, w tym osób tej samej płci. Ale wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego nie dają ku temu podstaw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
10.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Argument płci i macierzyństwa pojawia się w orzeczeniach sądowych. Przeważnie wynika z niego łagodniejsze traktowanie, nie jest to jednak argument wypowiedziany wprost. Informacja o tym, że sprawczyni jest matką, pojawia się w opisie stanu faktycznego, czasami jest to okoliczność związana z wcześniejszym stylem życia, którą należy brać pod uwagę przy wymiarze kary - wskazuje dr Emilia Rekosz-Cebula.
Aleksandra Partyk
10.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Molestowanie seksualne dzieci, nawet niedotykowe, jest uznawane przez sądy za torturę i nieludzkie traktowanie. W sporcie najczęstszymi sprawcami przemocy są trenerzy i instruktorzy - wynika z badań. Osaczają dziecko, obiecują szybką karierę sportową, kupują prezenty. Od kilku lat ministerstwo sportu wiedziało o kryminalnych zachowaniach w klubach i związkach sportowych, ale nie podjęło odpowiednich działań prawnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2022
Prawo karne Administracja publiczna

TK przesunął na 24 stycznia rozpoznawanie wniosku w sprawie kar nałożonych przez TSUE

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura Prawo europejskie
Trybunał Konstytucyjny nie 14 grudnia a dopiero 24 stycznia 2023 r. będzie kontynuował rozpoznawanie wniosku Prokuratora Generalnego o zbadanie czy nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej - jest zgodne z Konstytucją.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura Prawo europejskie
Prezydent podpisał zmiany w ustawach Kodeks postępowania karnego oraz Prawo o prokuraturze. Nowelizacja ma umożliwić współpracę prokuratury polskiej z Prokuraturą Europejską, do której Polska oficjalnie nie przystąpiła. Zakładają też oddanie Prokuratorowi Krajowemu wyłącznej kompetencji do powoływania i odwoływania dyrektorów w PK i ich zastępców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Za kilka dni w życie wejdą przepisy, które zwolnią notariuszy z obowiązku wysyłania do urzędów skarbowych papierowych odpisów aktów notarialnych. Zgłoszeń do Głównego Inspektora Informacji Finansowych także będzie można dokonywać według nowych, uproszczonych zasad. Tradycyjną wysyłkę zastąpi forma elektroniczna.
Krzysztof Koślicki
09.12.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Rekompensata za bezczynność organu tylko w szczególnych sytuacjach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Z orzecznictwa wynika jednak, że instytucja ta powinna być stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania.
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W Mikołajki, 6 grudnia, do szefów prokuratur regionalnych wysłano pismo z prośbą o przedstawienie propozycji 5-procentowych cięć wydatków pozapłacowych ujętych w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. Ale nie tylko, bo poproszono również o opinie dotyczące ewentualnych możliwości zmniejszenia wydatków na wynagrodzenia. Termin ustalono na 9 grudnia, czyli do piątku.
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego po raz drugi uznała, że zebrany przez prokuraturę materiał dowodowy nie wskazuje na popełnienie przestępstwa przez sędziego wojskowego Piotra Raczkowskiego, który był wiceprezesem poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa. Zarzut dotyczył przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Uchwała jest prawomocna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2022
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najnowsze pomysły legislacyjne w zakresie prawa karnego, podlane populistycznym sosem, którego głównym składnikiem wydaje się być troska o bezpieczeństwo obywatela i ostra walka ze... zmniejszającym się systematycznie zagrożeniem poważną przestępczością, głównie kryminalną, skłania do refleksji nad, generalnie rzecz ujmując, sposobem myślenia światłych legislatorów.
Tomasz Warykiewicz
09.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Adwokat nie musi informować o podatkowym planowaniu swojego klienta władz skarbowych ani innych uczestników tego planowania, jeśli naruszałoby to tajemnicę zawodową - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanego w belgijskiej sprawie. Sędziowie zinterpretowali dyrektywę, która nakazuje informowanie władz o schematach podatkowych.
Paweł Rochowicz
08.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Dr Hanna Machińska została na wniosek Przemysława Rosatiego, prezesa NRA uhonorowana przez Radę odznaką "Adwokatura Zasłużonym". Nastąpiło to dzień po tym, jak biuro RPO poinformowało, że z dniem 31 grudnia zostanie odwołana z funkcji zastępczyni RPO. Ta informacja zbulwersowała środowisko prawnicze, stanowisko w tej sprawie wydawało też Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Prawo.pl i LEX rozpoczynają trzecią edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników. Zadbajmy wspólnie o lepsze prawo!
Ewa Usowicz
08.12.2022
Poprawmy prawo

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.
Krzysztof Koślicki
08.12.2022
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
21 kwietnia 2023 r. minie 35 lat od wykonania w Polsce ostatniego wyroku śmierci, choć sądy wydawały takie orzeczenia do 1996 r. W 1997 r. karę śmierci zastąpiono w kodeksie karą dożywotniego więzienia. Z kolei 2 grudnia 2022 r. prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie, czyli możliwość zastosowania zakazu przedterminowego zwolnienia.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Mają być podwyższone standardy dla działalności kancelarii odszkodowawczych, w tym wymóg posiadania wyższego wykształcenia prawniczego oraz niekaralności przez osoby prowadzące taką działalność, członków zarządu oraz pracowników obsługujących klientów. Będą też ograniczenia w reklamowaniu się, akwizycji klientów i zmiany w prowizjach.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wobec tymczasowo aresztowanego najbardziej dolegliwy środek zapobiegawczy stosowany był od ponad roku pomimo rozpoznanej u niego schizofrenii paranoidalnej oraz autoagresywnych zachowań. Interwencję w sprawie podjęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przedstawiła sądowi opinię amicus curiae w przedmiocie zasadności dalszego stosowania tymczasowego aresztowania z punktu widzenia standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
08.12.2022
Prawo karne Opieka zdrowotna
Doręczenie pełnomocnikowi strony odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem przez operatora pocztowego bez uprzedniego wydania zarządzenia o odstąpieniu od doręczenia w sposób wskazany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jest skuteczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Osoba powołana na urząd sędziego Sądu Najwyższego na wniosek KRS ukształtowanej w składzie i trybie przewidzianym ustawą z 8 grudnia 2017 r. podlega wyłączeniu z mocy samej ustawy - uznał sędzia Józef Iwulski. Sędzia Romuald Dalewski został powołany przez Prezydenta do Sądu Najwyższego 8 sierpnia br., więc wydane przez niego orzeczenia mogą być nieważne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dr Hanna Machińska, z dniem 31 grudnia zostanie odwołana z funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełniła ją od 2017 r., nadzorując m.in. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur, upominając się m.in. o prawa osadzonych, aresztowanych, osób zatrzymywanych w trakcie protestów, angażując się w pomoc uchodźcom wojennym na granicy z Ukrainą i Białorusią, w końcu punktując i nagłaśniając nieprawidłowości w Krajowym Ośrodku Przeciwdziałania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2022
Prof. Wojciech Roszkowski, kiedyś znany jako dobry historyk, a dziś bardziej jako autor kontrowersyjnego podręcznika, martwi się, że jego sprawę będzie rozpatrywał znany ze swoich poglądów sędzia Waldemar Żurek. Nie ma na razie podstaw do zarzucania temu sędziemu stronniczości, ale czy Profesor nie pomyślał, że wspierając PiS-owską „dobrą zmianę” prowadzi do tego, że będzie miało znaczenie, jaki sędzia będzie rozpatrywał czyjąś sprawę?
Krzysztof Sobczak
07.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik dyscyplinarny sędziów postawił zarzuty dyscyplinarne prof. Małgorzacie Gersdorf, byłej I Prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem powinna ona w styczniu 2020 roku zawiesić postępowanie i "wstrzymać" podjęcie uchwały trzech połączonych izb w sprawie statusu prawnego sędziów powołanych do orzekania na mocy nominacji nowej, powołanej po 2017 r. Krajowej Rady Sądownictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czy lider zawsze ma rację? Takie pytanie od niedawna nurtuje prawników i menedżerów, którzy wiedzą już o nowych regulacjach prawa spółek. Pozwalają one spółce dominującej na wydawanie wiążących poleceń spółkom córkom. Ten i inne tematy dotyczące nowego prawa holdingowego zostaną omówione podczas debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 12 grudnia.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezawisłym, aby orzekać, czy sędzia może po osiągnięciu 65 lat nadal zajmować urząd. Chodziło o decyzję odmawiającą opiniowania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Policjant, który np. podczas wykonywania czynności służbowych narusza lub łamie prawo, powinien się liczyć z konsekwencjami. Ścieżki do wyegzekwowania tego są różne. Trzeba przy tym pamiętać, że policja nie może być sędzią we własnej sprawie, więc gdy w grę wchodzi przestępstwo, trzeba zawiadomić prokuraturę. Możliwa jest też skarga do Biura Spraw Wewnętrznych Policji - telefoniczna, mailowa lub listowna.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2022
Policja
Część przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych może być niekonstytucyjnych i naruszać Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka - uważa Krajowa Rada Kuratorów. Dlatego zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy, by skierował regulację do Trybunału Konstytucyjnego, w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wszczęcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym nie może być podstawą zawieszenia postępowania przez Naczelny Sąd Administracyjny, bowiem od 3 grudnia 2015 r. pojawiły się w nim osoby powołane na stanowisko sędziego ze złamaniem przepisów Konstytucji RP, ponieważ objęły one stanowiska w miejsce prawidłowo powołanych sędziów - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kasacja wniesiona przez TVP o zniesławienie przeciwko profesorowi prawa Wojciechowi Sadurskiemu została oddalona jako oczywiście niezasadna. Orzeczenia sądów dwóch instancji uniewinniające profesora za wpis na Twitterze " o gebelsowskiej propagandzie" w mediach były zasadne - orzekł Sąd Najwyższy. Choćby dlatego, że oskarżony ani razu nie wymienił, że chodzi o TVP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości