Szanowni Państwo,

Ruszamy z trzecią edycją akcji „Poprawmy prawo”, do której zapraszamy także Państwa! Podobnie jak w ubiegłym roku, od dziś w Prawo.pl będziemy pisać o przepisach wymagających poprawy – lukach prawnych, regulacjach niejasnych, sprzecznych ze sobą, z konstytucją czy prawem UE. Właściwie… piszemy o nich niemal codziennie – jakość polskiej legislacji, niestety, od lat się pogarsza. Poprawie tego stanu rzeczy nie służyła pandemiczna rzeczywistość, a teraz dodatkowo - kryzys gospodarczy. W ubiegłym roku masa problemów wynikała chociażby z podatkowej części Polskiego Ładu, ale też absurdów w postaci chociażby konieczności holowania hulajnóg. W tym roku problemów wcale, niestety, nie ubyło.

Problematyczne prawo dotyka i zwykłych ludzi, i biznesu. Niestabilne przepisy dezorganizują życie społeczne i gospodarcze, destabilizują państwo.

Część regulacji udaje się poprawić, ale… w ich miejsce pojawiają się zaraz kolejne buble. Są też problemy, które ustawodawca dawno powinien był rozwiązać, ale tego nie robi.

W ramach akcji „Poprawmy prawo” chcemy wskazać najważniejsze przepisy do zmiany – na koniec tego roku. Bierzemy pod uwagę ustawy i rozporządzenia obowiązujące w 2022 r. oraz uchwalone przez Sejm do końca tego roku (czyli m.in. także te, które dopiero trafiły do Senatu, podpisu prezydenta czy są przed publikacją). Wytypujemy problematyczne przepisy dotyczące prawników i wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, oświaty, samorządu i administracji. Wskażemy rekomendacje zmian. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne także ustawodawcy - do poprawienia obecnych regulacji.

Do akcji „Poprawmy prawo” serdecznie zapraszamy także naszych Czytelników! Pomóżcie nam Państwo wytypować najistotniejsze przepisy do zmiany. Zgłoszenia można dokonać w specjalnym FORMULARZU do 31 grudnia 2022 r.

Najlepszym trzem zgłoszeniom przyznamy dostęp do programu LEX Omega wraz z jednym wybranym modułem LEX Komentarze oraz programu LEX Kompas Orzeczniczy - ważnym do 31 stycznia 2024 r.

Razem zadbajmy o lepsze prawo!

Redakcja Prawo.pl i LEX

Partnerami akcji są PwC i Federacja Przedsiębiorców Polskich.