Szanowni Państwo,

Ruszamy z drugą edycją akcji „Poprawmy prawo”, do której zapraszamy także Państwa! Podobnie jak w ubiegłym roku, od dziś w Prawo.pl będziemy pisać o przepisach wymagających poprawy – lukach prawnych, regulacjach niejasnych, sprzecznych ze sobą, z konstytucją czy prawem UE. Właściwie… piszemy o nich niemal codziennie – jakość polskiej legislacji, niestety, od lat się pogarsza. Poprawie tego stanu rzeczy nie służy dodatkowo pandemiczna rzeczywistość, a w niej masowo i naprędce tworzone prawo. W ubiegłym roku masa problemów wynikała chociażby z tarcz antykryzysowych, brakowało podstaw prawnych do wprowadzanych obostrzeń (np. za nienoszenie maseczek) i nowych uprawnień (np. zasiłku opiekuńczego dla rodziców opiekujących się dziećmi uczącymi się zdalnie), przepisy covidowe pozwalały ominąć Prawo budowlane. Luki prawne pojawiały się w zasadach kwarantanny, dodatku solidarnościowym czy bonie turystycznym. W tym roku problemów wcale, niestety, nie ubyło.

Problematyczne prawo dotyka i zwykłych ludzi, i biznesu. Niestabilne przepisy dezorganizują życie społeczne i gospodarcze, destabilizują państwo.

Część regulacji udaje się poprawić, ale… w ich miejsce pojawiają się zaraz kolejne buble. Są też problemy, które ustawodawca dawno powinien był rozwiązać, ale tego nie robi. Przykładem może być chociażby kodeksowe uregulowanie pracy zdalnej. Mimo zapowiedzi, stosownych regulacji ciągle nie ma.

W ramach akcji „Poprawmy prawo” chcemy wskazać najważniejsze przepisy do zmiany – na koniec tego roku. Bierzemy pod uwagę ustawy i rozporządzenia obowiązujące w 2021 r. oraz uchwalone przez Sejm do końca tego roku (czyli m.in. także te, które dopiero trafiły do Senatu, podpisu prezydenta czy przed publikacją). Wytypujemy problematyczne przepisy dotyczące prawników i wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, oświaty, samorządu i administracji. Wskażemy rekomendacje zmian. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne także ustawodawcy - do poprawienia obecnych regulacji.

Do akcji „Poprawmy prawo” serdecznie zapraszamy także naszych Czytelników! Pomóżcie nam Państwo wytypować najistotniejsze przepisy do zmiany. Zgłoszenia można dokonać w specjalnym FORMULARZU do 31 grudnia 2021 r.

Najlepszym trzem zgłoszeniom przyznamy dostęp do LEX OMEGA z modułem KOMENTARZE – ważnym do 31 stycznia 2023 r.

Razem zadbajmy o lepsze prawo!

Redakcja Prawo.pl i LEX

Partnerem akcji jest Federacja Przedsiębiorców Polskich.