Jak odliczyć VAT od paliwa w samochodzie służbowym
Co do zasady od zakupu paliwa do samochodu służbowego odlicza się połowę kwoty VAT wykazanego na fakturze. Po spełnieniu kilku warunków możliwe jest jednak odliczenie całego podatku.
Co do zasady od zakupu paliwa do samochodu służbowego odlicza się połowę kwoty VAT wykazanego na fakturze. Po spełnieniu kilku warunków możliwe jest jednak odliczenie całego podatku.
Największym problemem polskiego systemu podatkowego są brak stabilności przepisów i późne informowanie podatników o wchodzących w życie zmianach. Najwięcej kłopotów sprawiają jednak ceny transferowe. Średnia ocena systemu wynosi 2,2 w pięciostopniowej skali. Takie wnioski płyną z przedstawionego w poniedziałek raportu KPMG.
Oszustwa w dziedzinie podatku od wartości dodanej, w tym zwłaszcza o charakterze karuzelowym, spędzają sen z powiek nie tylko organom stosującym prawo, ale i prawodawcy. Tak istotne bieżące zmiany w krajowych regulacjach VAT, jak te dotyczące m.in. tzw. odwróconego obciążenia split payment, czy STIR są powodowane w zasadniczej mierze dążeniem do ograniczenia luki w VAT.
Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Przepisy umożliwiają wierzycielowi, który nie otrzymał zapłaty za fakturę, obniżenie zadeklarowanego przez niego VAT, jeśli opóźnienie przekracza określony termin. W ustawie jest jednak pewna luka – tłumaczy Piotr Litwin, partner zarządzający w Enodo Advisors.
Stanowisko organów podatkowych i sądu I instancji jest prawidłowe ‒ orzekł NSA. Oddalił także skargę kasacyjną przedsiębiorcy, który chciał, by urzędy skarbowe przekazały mu pieniądze odzyskane od jego 29 kontrahentów, którzy zalegali z zapłatą.
Adam Abramowicz chce, aby mikrofirmy zostały całkowicie wyłączone ze stosowania płatności podzielonej, ewentualnie - aby split payment został w ich przypadku ograniczony. Rekomenduje też skrócenie terminu zapłaty za faktury wystawione przez najmniejsze firmy.
Odwrotne obciążenie jest zaproszeniem do wyłudzania całkowicie nienależnych zwrotów. Nie wymaga tworzenia fikcyjnego wywozu towarów poza granice Polski: wystarczy skupić i sprzedaż (wielokrotnie) tę samą partię stali (złomu, elektroniki, itp.), aby uzyskać legalnie prawo do zwrotu. Trzeba tylko zmistyfikować podatek naliczony, ale to nie jest takie trudne – tłumaczy prof. Witold Modzelewski.
Woda dostarczana m.in. wodociągami będzie nadal objęta 8-procentowym VAT. Potwierdził to w piątek Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. I zapowiedział, że projekt załącznika do ustawy o VAT zostanie zmieniony.
Faktura VAT to dokument rozliczeniowy. Ma on charakter prywatny. Z samego wystawienia faktury nie wynika więc, że strony wskazane w dokumencie łączyła umowa sprzedaży. Gdy pozwany kwestionuje zawarcie umowy, powód ma obowiązek wykazać tę okoliczność innymi dowodami - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.
Od stycznia obowiązują nowe zasady opodatkowania VAT bonów. Zdefiniowane zostały pojęcia bonu jednego i różnego przeznaczenia. Opodatkowane VAT są tylko te pierwsze.
Jednostki samorządu terytorialnego ciągle mają problem z centralizacją rozliczeń VAT. Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrole w tym zakresie. Są one ujęte w tegorocznym planie działania izby. Weryfikacja ma objąć również inne aspekty pracy gmin, powiatów i województw.
Ministerstwo Finansów pracuje nad uporządkowaniem VAT - ma temu pomóc nowa matryca stawek. Nie będzie już podziału na książki papierowe i elektroniczne - w obu przypadkach stawka VAT wyniesie 5 proc. Zmiany uderzą jednak rykoszetem czasopisma specjalistyczne - podatek wzrośnie tu do 8 proc.
Komisja Europejska wyda wkrótce zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Jest już projekt decyzji derogacyjnej w tej sprawie. Zmiany w rozliczeniach mogą dotknąć niektóre branże już od marca 2019 roku.
Zdaniem organów podatkowych, mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się w przypadku ciągłości wykonywania robót budowlanych na poszczególnych etapach obrotu. Gdy kontrahent dokonuje zakupu określonych usług podmiot, który je wykonuje nie jest podwykonawcą dla potrzeb VAT. Eksperci są jednak innego zdania.
Brak w ustawie o VAT uregulowań odnoszących się wprost do kwestii skutków złożenia faktury korygującej w ramach odwrotnego obciążenia to za mało, by rozstrzygać sprawę w interpretacji indywidualnej na korzyść podatnika, czyli w myśl art. 2a ordynacji podatkowej. Potwierdził to w środę Naczelny Sąd Administracyjny.
W debacie wokół brexitu często zapominamy o bardzo ważnych kwestiach. O ile umowa pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostanie ratyfikowana, wystąpi okres przejściowy. Jeśli ostatecznie nie zostanie przyjęta, to już za 2,5 miesiąca nastąpi twardy brexit. Zachowajmy jednak optymizm – wiele może się jeszcze wydarzyć – pisze Tomasz Barańczyk, partner PwC.
Początek stycznia przyniósł istotne zmiany w prawie podatkowym - m.in. w rozliczeniach międzynarodowych, podatku u źródła, czy kosztach uzyskania przychodów. Pojawiły się też nowe obowiązki dotyczące raportowania schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, wprowadzone przepisy są niedopracowane, mają błędy i powinny zostać jak najszybciej poprawione.
Ministerstwo Finansów - jak wynika z ustaleń Prawo.pl - podobnie jak resort sprawiedliwości i eksperci ocenia, że komornicy sądowi, w myśl nowych przepisów nie muszą płacić podatku VAT. Prace nad ogólną interpretacją są na finiszu.
Kierowca, który nie włączy GPS, od stycznia płaci 7,5 tysiąca złotych kary, wynikającej z przepisów akcyzowych. Od lipca za drobny błąd, nawet literówkę, w JPK - trzeba będzie zapłacić 500 złotych. Ministerstwo Finansów tworzy kolejne baty na podatników - np. nowe sankcje dla importerów. Wprowadza też kolejne obowiązki - m.in. dla wystawiających paragony.
Uchwała NSA wywołała falę zażaleń na postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT wydawane przez organy podatkowe w latach 2014-2016. Powoli zaczynają zapadać korzystne wyroki w tych sprawach, z czym przedsiębiorcy wiążą duże nadzieje. Czy te orzeczenia są respektowane przez organy podatkowe – zastanawia się Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.