Z papierowych faktur trudno będzie zrezygnować

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie w przyszłym roku obowiązku wystawiania faktur w formie elektronicznej w założeniu ma uprościć rozliczenia między przedsiębiorcami. Ponad jedna trzecia firm ciągle jednak woli wystawiać dokumenty papierowe. Rządowi trudno będzie przekonać je do przejścia na e-faktury – zwłaszcza, że trzeba będzie podawać w nich dużo więcej informacji. W niektórych branżach może to być wręcz niemożliwe.

11.04.2022

Nowelizacja Polskiego Ładu nie rozwiąże wszystkich problemów

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Zakończyły się konsultacje planowanych zmian w przepisach Polskiego Ładu. Nowelizacja ma służyć przede wszystkim uproszczeniu systemu i wprowadzeniu ograniczonych zmian na korzyść przedsiębiorców. Propozycje rządowe nie rozwiązują jednak wszystkich wątpliwości oraz problemów zgłaszanych do pierwotnej wersji Polskiego Ładu, a w niektórych obszarach generują dodatkowe komplikacje.

11.04.2022

Podatkowy Rollercoaster, czyli księgowy od spraw wszelakich

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ryzyka w pracy księgowych rosną. Im więcej zmian i wariantów, tym większe ryzyko popełnienia błędu przez biura rachunkowe. Już dziś najwięcej szkód ubezpieczyciele likwidują z ubezpieczeń dobrowolnych z tytułu czynności doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Szkody wynikające ze skutków Polskiego Ładu będą widoczne w przyszłym roku – to wnioski płynące z konferencji podatkowo-księgowej zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska.

08.04.2022

Sejm przyjął zmiany - Ukrainiec szybciej stanie się polskim rezydentem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

W czwartek późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.

08.04.2022

Obowiązkowe faktury elektroniczne dołożą pracy działom księgowości i rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e-Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.

07.04.2022

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej z podpisem prezydenta

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmienia również zasady odliczania składki zdrowotnej. Chodzi m.in. o umożliwienie uwzględniania różnic remanentowych. Możliwe będzie więc rozliczenie zakupów z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym.

05.04.2022

Nowy formularz VAT-R także w języku angielskim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy formularz VAT-R. Jego wprowadzenie ma związek z grupami VAT, które będzie można tworzyć od lipca 2022 roku. Wtedy też stosowanie zmienionego druku stanie się obowiązkowe. Nowy formularz będzie zawierał tłumaczenie na język angielski.

04.04.2022

Forma opodatkowania PIT w 2022 roku coraz większym problemem przedsiębiorców

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ryzyko, że wybrana na początku roku forma opodatkowania PIT za moment okaże się nieopłacalna, staje się coraz bardziej realne. Z początkiem lipca ma wejść w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Może się wtedy okazać, że lepiej jednak być na skali podatkowej, a nie na ryczałcie. Problem jednak w tym, że zasad rozliczania PIT nie można zmieniać w trakcie roku.

04.04.2022

Zakup samochodu w celu odsprzedaży rodzi obowiązek w PCC

Ordynacja VAT Rachunkowość

W przypadku zakupu samochodów w ramach transakcji nieopodatkowanych VAT nabywca, który nabywa je w celu sprzedaży w ramach transakcji opodatkowanych w systemie VAT marża, ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Termin zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-3 upływa 14 dnia od dnia dokonania czynności.

31.03.2022

Ułatwienia w podatku od towarów i usług dla podmiotów powiązanych już od lipca 2022 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Obecnie podatnicy powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie rozliczani są odrębnie. Oznacza to, że do ich wzajemnych rozliczeń stosuje się wymogi, takie jak dla podmiotów kompletnie od siebie niezależnych. W efekcie muszą wystawiać sobie nawzajem faktury VAT, odrębnie składać plik JPK_VAT, obowiązuje ich również tzw. biała lista czy split payment.

30.03.2022

E-fakturowanie stanie się obowiązkowe dla wszystkich

VAT Rachunkowość

Jest zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce – potwierdziło w środę Ministerstwo Finansów. Wskazało, że Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.

30.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie - nie wiadomo, co z podwójnym liczeniem zaliczek na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Do 2 kwietnia 2022 roku trwają konsultacje projektu nowelizacji podatkowej części Polskiego Ładu. Jedną z propozycji jest obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników w pierwszym przedziale skali podatkowej. Pod znakiem zapytania jest jednak zapowiadana likwidacja obowiązku podwójnego liczenia zaliczek – jest o niej mowa w uzasadnieniu, ale projekt ustawy nie zawiera uchylenia tego obowiązku.

30.03.2022

NSA: Definicja paliw silnikowych nieistotna po wyroku TSUE

VAT Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Wykładnia pojęcia paliw silnikowych, których wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte zostało obowiązkiem ustanowionym w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma istotnego znaczenia w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-855/19. Wynika to z poniedziałkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów.

29.03.2022

Raport podatkowy: Praca księgowych i doradców coraz trudniejsza

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster, badającego codzienność księgowych i doradców podatkowych wynika, że zmienność prawa i późne jego ogłaszanie to w dalszym ciągu główne bolączki księgowych i doradców podatkowych. Tylko w drugim półroczu 2021 roku aktów opublikowanych w Dziennikach Ustaw z zakresu głównych ustaw podatkowych oraz aktów wykonawczych do nich było aż 130. Zmieniono natomiast aż 1661 jednostek.

29.03.2022

Organy podatkowe nadmiernie korzystają z klauzuli GAAR

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe w argumentacji swoich decyzji dość często traktują art. 199a par. 1 ordynacji podatkowej jako swego rodzaju zamiennik klauzuli o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania (GAAR). Przepis ten nie zezwala jednak na negowanie danej transakcji, nawet jeżeli została ona przeprowadzona w celu uzyskania korzyści fiskalnych - takie m.in. wnioski płyną z Toruńskiego Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego.

25.03.2022

Podatku i tak się nie uniknie, warto więc złożyć u pracodawcy oświadczenie

PIT Rachunkowość Polski Ład

Wątpliwe zasady rozliczania zaliczek na PIT od tegorocznych wynagrodzeń pracowników przeniesiono z kontrowersyjnego rozporządzenia do ustawy. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w marcu. Nie rozwiązało to jednak problemów z naliczaniem wynagrodzeń. Firmy pytają teraz pracowników, co mają robić, i oczekują ich decyzji do końca miesiąca.

24.03.2022

Ryczałtowiec w ewidencji wykazuje kwoty netto

PIT VAT Rachunkowość

Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będący podatnikami podatku od towarów i usług, są obowiązani prowadzić ewidencję przychodów. Trzeba to robić od pierwszego dnia korzystania z ryczałtu. Przychody ujmuje się w kwotach netto, tj. bez podatku od towarowi usług.

23.03.2022

Ubezpieczenie na życie członka zarządu może być kosztem podatkowym firmy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Jeśli prawo do dodatkowego świadczenia na rzecz członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki, możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na jego ubezpieczenie na życie - zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i inwestycyjnej. Wynika to z najnowszych interpretacji fiskusa.

22.03.2022

Rozporządzenie dotyczące rachunku kosztów komplikuje działalność służby zdrowia

Rachunkowość Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Żaden doradca podatkowy i księgowy nie dysponuje w chwili obecnej wolnymi mocami przerobowymi, przy swoich dotychczasowych obowiązkach i nowych, wynikających z Polskiego Ładu oraz szeregu poprawek mających nadejść w kolejnych miesiącach. Czy taki miał być upragniony cel zaleceń – utrata księgowych i doradców podatkowych przez szpitale i przychodnie, a w konsekwencji brak jakichkolwiek ksiąg?

18.03.2022