Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019

Sankcje VAT mają uszczelnić system podatkowy

VAT

Sankcja VAT została wprowadzona jako jedno z narzędzi nakierowanych na zmniejszenie luki w VAT. Wynika ona głównie z wyłudzeń zwrotów VAT. Warto zwrócić uwagę, iż sankcja VAT w swej najsurowszej postaci, gdy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 100 proc., dotyczy jedynie pewnych przypadków – pisze Piotr Chojnacki, doradca podatkowy.

27.08.2019

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.

26.08.2019

Dobrze, że nie będzie nowej ordynacji podatkowej

Ordynacja

Przygotowywany od pięciu lat projekt nowej ordynacji podatkowej po wyborach najpewniej trafi do kosza. To dobra wiadomość dla podatników. Przepisy w proponowanym kształcie i tak niczego dobrego by nie przyniosły. Najpierw trzeba zreformować postępowanie przed sądami administracyjnymi – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

22.08.2019

Piekarz: Podmioty powiązane muszą pilnować cen rynkowych

CIT PIT

Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.

19.08.2019

Polskie prawo podatkowe klauzulami stoi

CIT Prawo gospodarcze

W ostatnich latach polscy podatnicy są świadkami kolejnych rewolucji, których głównym celem jest uszczelnianie systemu prawa. Wymiernym skutkiem utrzymującej się tendencji jest wprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, a także małych klauzul ukierunkowanych na poszczególne nadużycia – pisze dr Konrad Kleszczewski z KPMG w Polsce.

12.08.2019

Nie od każdego świadczenia należy się podatek

PIT Małe i średnie firmy

Problem z nieodpłatnymi świadczeniami w podatku dochodowym istnieje od lat. W pewnym momencie okazało się, że pracodawcy oferują swoim pracownikom bonusy, których generalnie wcześniej nikt by nie analizował pod kątem „nieodpłatnych świadczeń”, czy też przychodu pracownika – pisze Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy.

09.08.2019

Dobre prawo jest korzystne dla państwa i przedsiębiorców

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Zapobiegać, a nie leczyć – taka idea zdaje się przyświecać zmianom systemu podatkowego i regulacjom dotyczącym polskich przedsiębiorców. Wśród gwałtownych przemian nie zabrakło jednak miejsca na zatroszczenie się o uczciwych przedsiębiorców i ocieplenie relacji na linii podatnik-skarbówka z korzyścią dla obu stron – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

07.08.2019

Nieodpłatne świadczenia ciągle problematyczne

PIT

Prowadzenie firmy to obecnie nie lada wyzwanie. Pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej wymaga tworzenia korzystnych warunków pracy i konkurencyjnych wynagrodzeń. Pracodawcy oferują dodatkowe nieodpłatne świadczenia, np. nocleg. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy takie świadczenie podlega opodatkowaniu – pisze Krzysztof Koniewski.

05.08.2019

Dobre piwo obroni się samo, także podatkowo

Akcyza

W każdy pierwszy piątek sierpnia wypada Międzynarodowy Dzień Piwa. Święto ustanowione przez Amerykanów było też obchodzone 5 sierpnia. Ale skoro piwo jest napojem, który raczej woli weekend, obchody uczyniono świętem ruchomym. Święto piwoszy to dobra okazja, żeby napisać o ważnych dla branży piwnej podatkowych wyrokach polskich i unijnych sądów – zwłaszcza, że ostatnio sporo się w tym zakresie wydarzyło – pisze Radosław Maćkowski.

02.08.2019

Prof. Modzelewski: Mamy nową kategorię oszustów podatkowych

Ordynacja VAT

Nie straszmy wszystkich podatników kontrolami i represjami. W powszechnym przekonaniu działania te będą głównie adresowane do uczciwych firm, nad którymi będzie się znęcać władza. Dlaczego? Bo prawdziwi oszuści podatkowi byli z reguły poza jej zasięgiem – pisze prof. Witold Modzelewski.

25.07.2019

Objaśnienia dotyczące ulgi IP BOX nie takie jasne

CIT PIT

Objaśnienia uwzględniają praktyczne sposoby rozliczania IP Box w różnych spornych sytuacjach, które zostały podniesione w trakcie konsultacji publicznych. Pokazują jednak pewną niekonsekwencję Ministerstwa Finansów. Nie wpłynie to pozytywnie na poczucie pewności prawa wśród przedsiębiorców z branży IT – pisze Radosław Graboś, doradca podatkowy.

24.07.2019

Koniec sporu o usługi budowlane w VAT

VAT Budownictwo

Data „wykonania” dla celów VAT jest datą późniejszą, niż moment faktycznego wykonania. Należy za każdym razem dokonać analizy okoliczności realizacji umów na roboty budowlane. Nie można przyjąć założenia, że w każdym przypadku, gdzie ma miejsce odbiór robót przez zamawiającego, datą „wykonania” będzie dzień podpisania protokołu – tłumaczy Małgorzata Militz, doradca podatkowy, pełnomocnik w sprawie Budimex.

22.07.2019

Nowa matryca stawek VAT coraz bliżej

VAT

W piątek, 19 lipca, Sejm przyjął przepisy, które wprowadzą nową matrycę stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe. Ułożenie na nowo systemu klasyfikacji, likwidacja niektórych pozycji z załączników do ustawy o VAT na rzecz bardziej ogólnego podejścia ma w założeniu pomóc przedsiębiorcom – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

22.07.2019

Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych

PIT

Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.

19.07.2019

Firmy muszą przejrzeć umowy dotyczące kart paliwowych

VAT

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.

17.07.2019

Klauzula skutecznie blokuje wydanie opinii zabezpieczającej

Ordynacja

W lipcowym wyroku NSA potwierdził, że minister finansów zasadnie odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Wyrok NSA jest ważny z kilku przyczyn. Po pierwsze, może w przyszłości rzutować na ocenę podobnych czynności z punktu widzenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – piszą Michał Goj i Monika Ruzik z EY.

16.07.2019

Firmy muszą sprawdzać, czy ich kontrahenci mają warunki do prowadzenia biznesu

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.

15.07.2019

Za brak podzielonej płatności podatnika dotkną kary

VAT

We wrześniu mają wejść w życie przepisy, które nałożą na niektóre branże obowiązek stosowania podzielonej płatności tzw. split payment. Przewidziano też różnego rodzaju sankcje. Poza konsekwencjami podatkowymi, projektodawca przewiduje także odpowiedzialność karną skarbową – pisze mec. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

12.07.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Tajemnica zawodowa doradców podatkowych jest świętością

Ordynacja Doradca podatkowy

Zachowanie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych powinno być rozpatrywane nie tylko jako obowiązek, lecz także jako podstawowe prawo i przywilej. Nawet oświadczenie klienta o zwolnieniu z obowiązku jej zachowania w jego sprawie nie jest wiążące. Obowiązek ustawowy i etyczny ma pierwszeństwo – pisze prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

11.07.2019