Za mało zwolnień podatkowych w tarczach antykryzysowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Kolejne tarcze antykryzysowe mają wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej. Wprowadzone rozwiązania są jednak za małe. Podatnicy oczekiwali przede wszystkim zwolnień podatkowych, które przyniosłyby szybką i długotrwałą poprawę ich płynności. Nadzieje wiązano też ze skróceniem terminów na zwroty VAT i zawieszeniem stosowania mechanizmu split payment.

25.05.2020

Komisja Europejska daje więcej czasu na MDR

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Na początku maja Komisja Europejska zaproponowała odroczenie części obowiązków wynikających z dyrektywy 2018/822 wprowadzającej przepisy o schematach podatkowych. Inicjatywa Komisji Europejskiej może mieć istotne skutki dla planów nowelizacji przepisów o schematach podatkowych zaproponowanych przez polski rząd

21.05.2020

Fiskus wkrótce wznowi kontrole i postępowania podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 są już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W praktyce zatem, za kilka dni, skarbówka znów będzie mogła wydawać decyzje podatkowe, również na niekorzyść podatników. Dodatkowo, wznowione zostaną też kontrole i postępowania podatkowe.

19.05.2020

Czy to początek końca międzynarodowej batalii arbitrażowej o zabytkowe, stołeczne koszary?

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie w swoim niedawnym wyroku oddalił wszystkie roszczenia spółki Griffin przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się jednak okazuje, wygrana Polski w arbitrażu, wcale nie musi oznaczać końca całego sporu. Wieloletniemu sporowi od początku jego trwania przyglądają się: branża deweloperska, opinia publiczna, ale przede wszystkim prawnicy zajmujący się międzynarodowym prawem inwestycyjnym – pisze Radosław Chudy z GWW.

19.05.2020

Prokurator sprawdzi wszczynanie kontroli tuż przed przedawnieniem

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej. Chodziło o wszczęcie postępowania podatkowego tuż przed upływem terminu przedawnienia. Zdaniem rzecznika, instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem.

18.05.2020

Lustracja zobowiązań podatnika przed zwrotem nadpłaty podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych nie zależy od uznania organu podatkowego, ani od dyspozycji podatnika. Przed zwrotem nadpłaty organ powinien zweryfikować stan zobowiązań podatnika. Bez wpływu na postanowienie pozostają okoliczności dotyczące jego sytuacji materialnej i rodzinnej. Potwierdził to WSA w Gorzowie Wielkopolskim

15.05.2020

Wnioski o dofinansowanie z "tarczy" pełne pułapek

Doradca podatkowy Finanse Koronawirus Tarcza finansowa

Składanie wniosku o dofinansowanie z PFR zajmuje ok. 15-20 minut, można zrobić to w domowym zaciszu, rozkładając się w wygodnym fotelu i popijając popołudniowe cappuccino. Brzmi sielankowo, niestety pod płaszczykiem „prostoty” procedury wnioskowania kryje się wiele pułapek, na które przedsiębiorcy muszą zwrócić szczególną uwagę – pisze Remigiusz Markiel

13.05.2020

Koronawirus wpływa na księgowych i doradców podatkowych – rusza duże badanie Wolters Kluwer

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus

Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni - przepisy tarczy antykryzysowej nie uprościły znacząco ich życia. Termin niektórych obowiązków został przesunięty. Można też skorzystać z pewnych ulg i wnioskować chociażby o możliwość zapłaty podatku w ratach. To wszystko jednak za mało. Eksperci obawiają się, że rynek usług księgowych i doradztwa podatkowego ulegnie znaczącym zmianom.

13.05.2020

Interpretacja podatkowa może dotyczyć raportowania schematów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik może pytać skarbówkę o raportowanie schematów podatkowych, a fiskus ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w formie indywidualnej interpretacji podatkowej. Potwierdził to właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. To już kolejny wyrok przychylny podatnikom. Pojawia się zatem nadzieja, że Krajowa Informacja Skarbowa zmieni swoje podejście.

13.05.2020

Spółka zrzeka się rozprawy przed NSA w dobie koronawirusa

VAT Doradca podatkowy

Dopuszczalność przedłużenia terminu zwrotu VAT nie jest uzależniona od wykazania przez organy skarbowe konkretnych dowodów czy zarzutów świadczących o niezasadności zwrotu, a wystarczające w tym względzie jest uzasadnione podejrzenie czy też istnienie niejasności, wymagających dalszego sprawdzenia. Orzekł tak na posiedzeniu niejawnym NSA na prośbę spółki, zrzekającej się rozprawy.

11.05.2020

NSA pozwala opóźniać zwroty VAT

VAT Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe stosują różne sztuczki i lakoniczne uzasadnienia, żeby przedłużyć postępowania i opóźnić zwroty VAT. Podatnicy nawet nie mogą przewidzieć, kiedy otrzymają pieniądze, bo skarbówka wyznacza sobie kolejne terminy, których i tak nie dotrzymuje. Najnowszy wyrok NSA potwierdza, że działanie fiskusa jest... prawidłowe. Firmy, których płynność finansowa staje się zagrożona z powodu epidemii, na zwroty podatku mogą więc czekać jeszcze dłużej.

11.05.2020

Tarcza finansowa nie dla lekarzy i pielęgniarek?

VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa

Doradcy podatkowi apelują do rządu o zmianę przepisów i umożliwienie skorzystania z tarczy podatnikom zwolnionym z VAT. Aktualne regulacje wykluczają z pomocy finansowej m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne i psychologów. Przedsiębiorca, który już na etapie formalnego badania wniosku o przyznanie subwencji otrzymuje decyzję o odmowie jej udzielenia tylko z powodu braku rejestracji, nie ma możliwości wykazania faktycznego spadku obrotów.

09.05.2020

PFR komplikuje udzielanie pomocy w ramach tarczy finansowej

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse Tarcza finansowa

Jednym z warunków otrzymania subwencji w ramach tarczy finansowej jest niezaleganie z płatnościami podatku, ale rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość. Z regulaminu pomocy nie wynika, czy decyzja w tym zakresie ma być ostateczna. Polski Fundusz Rozwoju wskazał, że wystarczy samo złożenie wniosku

07.05.2020

Tarcza finansowa w kolizji z ustawą o rachunkowości

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Regulamin korzystania z tarczy finansowej jest nieprecyzyjny. Są w nim pojęcia związane z rachunkowością, które w prawie bilansowym w ogóle nie występują lub znaczą zupełnie coś innego. Eksperci krytykują też konieczność wykazywania straty na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności sprzedaży aktywów. Wątpliwości dotyczą również rozliczeń podatkowych.

06.05.2020

Metoda kasowa rozliczeń podatków może pomóc firmom

CIT PIT Doradca podatkowy Koronawirus

Epidemia koronawirusa powoduje, że problem zatorów płatniczych będzie coraz bardziej uderzał w przedsiębiorców. Choć rząd wprowadza kolejne rozwiązania antykryzysowe, to nic nie zmienia się w kwestii obowiązku rozliczania i zapłaty podatków. Firmy nadal będą musiały regulować daniny, nawet jeśli nie otrzymały należnych środków od swoich kontrahentów.

05.05.2020

Podatnicy wnioskują o ulgi w rozliczeniach ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od początku roku ogółem złożono około 43 tysięcy wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. 29 tysięcy razy podatnicy powołali się w nich na negatywne skutki epidemii koronawirusa. Takie dane podał serwisowi Prawo.pl resort finansów. Wnioski najlepiej składać online - dokumenty papierowe trafią bowiem najpierw na kwarantannę.

05.05.2020

Sarnowski: Czas kryzysu to doskonały moment dla oszustów podatkowych

Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Jednym z głównych zadań Ministerstwa Finansów teraz jest zapewnienie firmom możliwości przetrwania. Jednak uwolnienie środków z rachunków VAT o masowym, niekontrolowanym charakterze, mogłoby zostać wykorzystane do wyłudzeń. Pracujemy nad tzw. systemem estońskim. Mniejsi podatnicy CIT nie zapłacą podatku od reinwestowanego dochodu - mówi Jan Sarnowski,

05.05.2020

Podatnicy proszą skarbówkę o kontrole

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od początku lutego - w ramach specjalnego projektu Głos podatnika – do MF wpłynęło 261 pomysłów. Najwięcej zgłoszeń dotyczy VAT i PIT. W ostatnich tygodniach dominują jednak rozwiązania dotyczące uproszczeń w czasie epidemii koronawirusa. Pojawił się też postulat wprowadzenia możliwości wezwania urzędników i poddania się dobrowolnej kontroli – nawet płatnej.

01.05.2020

Doradcy podatkowi opracowali przewodnik po tarczy antykryzysowej

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Samorząd doradców podatkowych przygotował specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0. Dokument ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Eksperci wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać. Opracowanie jest bezpłatne.

27.04.2020

MF zleci specjalne analizy i badania podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus

Minister finansów może zlecać Krajowej Izbie Rozliczeniowej analizy skutków zachodzących zjawisk gospodarczych – nie tylko w czasie epidemii. Taki przepis znalazł się w obowiązującej tarczy antykryzysowej. Zdaniem ekspertów pozwoli to na gromadzenie zbyt wielu danych dotyczących przedsiębiorców.

27.04.2020