MF konkretyzuje pomoc dla firm w zakresie podatków i rachunkowości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

W czwartek Ministerstwo Finansów przedstawiło rozwiązania, które będzie chciało wprowadzić w celu uproszczeń rozliczeń podatkowych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponowało m.in., że CIT-8 później będą mogły złożyć tylko organizacje pozarządowe, a zaliczki na PIT za kwiecień będzie można zapłacić 1 czerwca, czyli 10 dni później. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało.

19.03.2020

Wynoszenie dokumentów z firmy i praca zdalna mogą naruszać prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus

Z powodu epidemii koronawirusa biura rachunkowe w dużej mierze pracują zdalnie. Księgowanie w domu i wynoszenie dokumentów klientów z firmy może jednak naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobistych czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Eksperci radzą opracować szczegółowe procedury obiegu dokumentów.

19.03.2020

Firmy nie mogą rozliczać podatków, ale urzędy kontynuują kontrole

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa coraz więcej osób - wśród nich przedsiębiorcy i księgowe. Przez brak możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym mogą nie zdążyć rozliczyć podatków – a termin na wpłatę zaliczek na PIT i CIT mija w piątek. Doradcy apelują do MF o pomoc. Tymczasem fiskus wysyła swoich funkcjonariuszy do firm i każe kontynuować kontrole.

17.03.2020

NSA: Organ musi uzasadnić blokadę rachunków

Ordynacja Doradca podatkowy

Dokonując blokady rachunków bankowych, organy skarbowe powinny wykazać, że kaucja ustanowiona na podstawie art. 38a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne nie może stanowić realnego zabezpieczenia, że będzie ono nadmiernie utrudnione lub niemożliwe. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

16.03.2020

Skarbówka zamyka urzędy do 27 marca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od 13 do 27 marca urzędy skarbowe będą zamknięte. Potwierdziła to w piątek rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon i internet. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.

13.03.2020

Doradcy podatkowi apelują o szybkie uchwalenie specustawy

Ordynacja Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych zaapelował w czwartek do rządu o podjęcie działań legislacyjnych, uchwalenie w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawy) i wydanie innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych. Zdecydowano także o czasowym ograniczeniu aktywności samorządu.

12.03.2020

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że słucha podatników

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Resort finansów udowadnia, że potrafi słuchać podatników i korzysta z ich sugestii przy tworzeniu prawa. Tłumaczy m.in. że zidentyfikowało błędy w uchwalonym prawie i wydało interpretacje ogólne. Przychyliło się też do wniosku podatników o wydłużenie terminu na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy.

05.03.2020

Urzędnicy resortu finansów nie powinni być doradcami podatkowymi bez egzaminu

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Marian Banaś, prezes NIK, jest doradcą podatkowym - na listę wpisał się, gdy był szefem Krajowej Administracji Skarbowej. I choć świadczenie usług zawiesił, to może zacząć doradzać w podatkach. To nie jedyny urzędnik resortu finansów, który uzyskał swoje uprawnienia bez egzaminu. Ustawowa furtka budzi poważne wątpliwości nie tylko ekspertów, ale i pracowników skarbówki.

05.03.2020

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.

04.03.2020

Raport KPMG: Polski system podatkowy zasługuje na dwóję

CIT VAT Doradca podatkowy

2,06 pkt w pięciostopniowej skali – tak polski system podatkowy oceniają przedsiębiorcy. To najniższa ocena od 2013 roku. Na negatywny stosunek firm do prawa podatkowego wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów oraz późne informowanie o zmianach. Największe trudności powodują natomiast rozliczenia cen transferowych. Takie wnioski wynikają z raportu KPMG w Polsce.

02.03.2020

Konferencja: Dokąd zmierzamy w prawie podatkowym?

CIT Doradca podatkowy Dla studenta Podatki międzynarodowe

W marcu w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego. Tematem wydarzenia będą niedawne i nadchodzące zmiany w prawie. Prelegenci skupią się na podatkach bezpośrednich, pośrednich i ogólnym prawie podatkowym. Spotkanie potrwa trzy dni.

27.02.2020

Doradcy krytykują nagłe zmiany w prawie podatkowym

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Samorząd doradców podatkowych przedstawił w środę stanowisko dotyczące prac MF i implementacji przepisów dyrektywy ATAD II. Wynika z niego, że projekt zmian jest nie do pogodzenia z fundamentalnymi zasadami państwa prawa oraz konstytucyjnymi nakazami i zakazami dotyczącymi ingerowania w sferę wolności i praw ekonomicznych obywateli.

26.02.2020

Pracownicy skarbówki dostaną nowe legitymacje

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowało wzory legitymacji służbowych. Obowiązujące obecnie stracą ważność najpewniej już 1 marca 2020 roku. Nowe dokumenty mają być bardziej nowoczesne, bezpieczne i trudniejsze do podrobienia.

24.02.2020

Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS za darmo, ale za podatkowe trzeba zapłacić

Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można uzyskać online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje jednak 21 złotych. Przedsiębiorcy dziwią się tej opłacie – zwłaszcza, że ZUS potwierdzenia o braku zaległości wystawia za darmo.

19.02.2020

NSA: W uldze mieszkaniowej nieważna jest chronologia zdarzeń

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Kwota zadatku otrzymana przy zawarciu umowy przedwstępnej, wydatkowana następnie na cele mieszkaniowe, korzysta ze zwolnienia podatkowego, jeżeli doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej a kwota tego zadatku została zaliczona na poczet ceny odpłatnego zbycia. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała siedmiu sędziów NSA.

17.02.2020

Nie każde zwolnienie z podatku jest ulgą podatkową

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ulgą podatkową, w znaczeniu art. 217 Konstytucji, jest odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania zawartej w art. 84 ustawy zasadniczej. Taką ulgą podatkową byłoby np. zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich trenerów czy instruktorów tenisa ziemnego. Ustawodawca może też zwolnić całą grupę podatników z danego podatku – pisze Marek Isański.

17.02.2020

NSA: Błędne doręczenie pisma nie przedłuży terminu zwrotu VAT

VAT Doradca podatkowy Spółki

Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

13.02.2020

Czat ze skarbówką zawieszony na czas rozliczeń PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Rozliczenie rocznego PIT ciągle nie jest proste. Podatnicy, którzy napotykają tu na wiele problemów i wątpliwości, dotychczas rozwiązań mogli szukać na czacie prowadzonym przez Krajową Informację Skarbową. W tym roku działanie czatu zostało zawieszone – do 5 maja. Sezon rozliczeń podatku kończy się jednak 30 kwietnia.

11.02.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

Awarie systemu, urząd czynny do 15. - niełatwe życie podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

Zamykanie urzędów skarbowych o godz. 15, częste błędy w działaniu systemów do przesyłania e-deklaracji i jednolitych plików kontrolnych utrudniają podatnikom kontaktowanie się z organami podatkowymi. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że za opóźnienia czy niedotrzymanie terminów rozliczenia to podatnicy, a nie urzędnicy, ponoszą konsekwencje.

04.02.2020