NSA: Sąd może sprawdzić, czy zawieszenie terminu przedawnienia było zasadne

Ordynacja Doradca podatkowy

Sąd administracyjny ma prawo zbadać, czy organ podatkowy zasadnie powołuje się na zawieszenie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Tak wynika z wydanego w czwartek przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może ograniczyć dość częstą dotąd praktykę organów skarbowych.

30.07.2020

Przybywa wniosków o odroczenie terminu płatności podatków i rozłożenie na raty

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Prawie 59 tysięcy wniosków o rozłożenie podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca 2020 roku. To ponad 2,6 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej dotyczyły podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z danych Ministerstwa Finansów.

30.07.2020

Prawo nie może chronić tylko jednej strony transakcji

Ordynacja Doradca podatkowy

Główną pobudką występowania przez podatników o wydanie interpretacji indywidualnej jest jej funkcja gwarancyjna. Ochrona z interpretacji oznacza, że jeśli kontrola podatkowa przeprowadzona u podatnika wykaże nieprawidłowości w zakresie transakcji rozliczonej zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty zaległości podatkowych

29.07.2020

Interpretacje podatkowe – ochrona dla jednej strony, ryzyko dla drugiej

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Praktyka pokazuje, że organy podatkowe oceniają tę samą transakcję w różny sposób. Jeśli tylko jedna ze stron ma taką interpretację, druga nie ma żadnej ochrony. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy rozliczeniach VAT. Nagminnie łamana jest wtedy zasada neutralności podatku. Wywołuje to niekorzystne skutki finansowe u podatników.

28.07.2020

Po wyroku TK szansa na wyższe dochody gmin od elektrowni wiatrowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych były niezgodne z Konstytucją. Po stronie gmin pojawia się więc szansa, że otrzymają zastrzyk środków finansowych – albo w formie zwiększonych wpływów z tytułu podatku od nieruchomości za 2018 rok ściągniętych od podatników, albo w formie rekompensaty otrzymanej z budżetu państwa

27.07.2020

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.

27.07.2020

Fiskus nie rozumie, czym jest transakcja?

VAT Doradca podatkowy

Skarbówka stoi na stanowisku, że - dla potrzeb VAT - pojęcie transakcji wynikające z art. 19 Prawa przedsiębiorców należy kojarzyć z umową. Umowa ramowa nie jest jednak operacją handlową dotyczącą kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Jej zawarcie tworzy dopiero płaszczyznę do zawierania transakcji – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.

23.07.2020

UE planuje dochody – będą nowe opłaty i podatki

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Cło węglowe, podatek od plastików, opłata reprograficzna – to m.in. uzgodnione na unijnym szczycie nowe zasoby własne. Środki z tego tytułu mają pomóc sfinansować unijny fundusz odbudowy. Dochody UE powiększy także sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

22.07.2020

Skarbówka chce sprawdzać ceny transferowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe wytypowały do kontroli 102 podmioty – to więcej niż zwykle. Powodem jest ryzyko nieprawidłowości w zakresie cen transferowych. Zdaniem ekspertów, fiskus cały czas uważa, że rozliczenia między podmiotami powiązanymi służą jedynie do optymalizacji podatkowej. Do końca roku firmy będą musiały natomiast złożyć kolejny szczegółowy raport

21.07.2020

Agnieszka Wnuk nowym partnerem w MDDP

Doradca podatkowy

Grono partnerów MDDP powiększyło się do 16 osób. Na stanowisko partnera awansowała Agnieszka Wnuk. Jest ekspertką w dziedzinie podatku dochodowego od osób prawnych, międzynarodowego prawa podatkowego, a także bezpieczeństwa podatkowego oraz opodatkowania w gospodarce cyfrowej.

20.07.2020

Skarbówka przekwalifikowuje transakcje, by ściągnąć wyższy podatek

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem – to jedna z częstszych transakcji na rynku, która wywołuje spory ze skarbówką. Doradcy podatkowi alarmują, że fiskus zarzuca też podatnikom działania pozorne, szczególnie w postępowaniach dotyczących VAT. Zdarza się, że urzędnicy skarbowi próbują wcielać się w śledczych. Podejmują nieudolne próby wykazania swoich tez. Doszukują się też działań optymalizacyjnych tam, gdzie ich nie było.

17.07.2020

Schematy podatkowe trzeba zgłosić jeszcze raz

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Obowiązujące od 1 lipca przepisy w zakresie schematów podatkowych (MDR) obligują podatników do ponownego zaraportowania schematów podatkowych transgranicznych. Nie ma znaczenia, że zostały one już raz zgłoszone – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu do spraw doradztwa podatkowego w PKF.

16.07.2020

Sposób wynagradzania pracowników skarbówki budzi wątpliwości

Ordynacja Doradca podatkowy

Urzędnicy skarbowi powinni być dobrze wynagradzani. Problemem nie jest więc sama wysokość przyznanych im nagród, lecz to, w jaki sposób i za co są przyznawane. W administracji państwowej zatraca się jednak charakter nagrody jako wyróżnienia – pisze dr hab. Hanna Filipczyk z kancelarii Enodo Advisors.

15.07.2020

Doradcy podatkowi ratują swoje firmy korzystając z tarcz antykryzysowych

Prawnicy Doradca podatkowy

Większość doradców podatkowych przewiduje utrzymanie stanu zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń. Priorytetem biznesowym jest dla nich nie tyle wzrost, co przetrwanie najtrudniejszych miesięcy przy utrzymaniu przychodów i zespołu. Prawie wszyscy doradcy doradzali klientom w sprawie tarcz antykryzysowych.

13.07.2020

Zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych tylko do 13 lipca

Doradca podatkowy Spółki Finanse

W najbliższy poniedziałek, 13 lipca, upływa termin zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Obowiązek dotyczy spółek, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed 13 października 2019 roku. Podmioty wpisane do KRS później, do CRBR muszą zgłaszać się nie później niż ciągu siedmiu dni od dnia wpisu do KRS.

09.07.2020

Pracownikom skarbówki opłaca się gnębić podatników

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przeciętna wysokość nagrody w Ministerstwie Finansów wyniosła ponad 16 tysięcy złotych brutto. Funkcjonariusze dostali natomiast ponad 17 tysięcy. Premie pracowników urzędów są niższe. Ich wysokość jest jednak uzależniona od liczby zakończonych kontroli lub wydania np. decyzji o zabezpieczeniu. Urzędnicy mają specjalny przelicznik nagród. Podatnicy są na z góry przegranej pozycji.

09.07.2020

Rzecznik TSUE: Sądy muszą mieć prawo kontroli przekazywania informacji o podatnikach

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE uważa, że podatnik i inne zainteresowane osoby trzecie muszą mieć możliwość poddania kontroli sądowej decyzji nakazowej o udzieleniu informacji wydanej w ramach transgranicznej wymiany informacji między organami podatkowymi. Brak takiej ochrony narusza prawo.

06.07.2020

MF: Reforma OFE rok później

Domowe finanse Doradca podatkowy

Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w środę przesunięcie o rok reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). I poinformował, że w ciągu kilku tygodni ma natomiast zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy budżetowej.

01.07.2020

Duże zmiany w podatkach od 1 lipca

Ordynacja CIT VAT Doradca podatkowy

Nowa matryca stawek VAT, podatek od Netflixa i innych dostawców filmów, raportowanie schematów podatkowych, implementacja dyrektywy ATAD2, rozliczanie kosztów podatkowych i strat – to tylko część zmian, które zaczną obowiązywać w środę, 1 lipca 2020 roku. Kolejne nowelizacje planowane są - póki co - na październik.

30.06.2020

Terminy coraz dłuższe - interpretacje podatkowe powoli tracą znaczenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin wydawania interpretacji podatkowych. Na odpowiedź skarbówki trzeba teraz czekać pół roku - problem w tym, że rzadko kiedy można tak długo czekać z transakcją. W rezultacie liczba wniosków o interpretacje spadła niemal o połowę. Jak podkreślają eksperci, dodatkowym problemem jest fakt, że skarbówka zbyt często podważa stanowiska podatników.

30.06.2020