Zatrzymana dywidenda w przekształcanej spółce bez PIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Spółka przekształcona nie będzie zobowiązana do poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi w zakresie, w jakim dywidenda będzie pochodzić z zysków zatrzymanych. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Spółki z o.o. przekształcone z komandytowych nie muszą więc płacić z tego tytułu PIT.

17.08.2022

Nie każda restrukturyzacja pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Jeżeli spółka opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, zostanie poddana podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do drugiej spółki również opodatkowanej ryczałtem, to obie spółki zachowają prawo do tej formy opodatkowania. Taką korzystną interpretację wydała skarbówka.

12.08.2022

Prof. Litwińczuk: To organ podatkowy musi udowodnić sztuczność transakcji

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przesłanka uzasadnionych przyczyn ekonomicznych jako przeciwieństwo sztucznego sposobu działania występuje także w klauzuli ogólnej. Podatnik może w sporze z organem przedstawić swoje argumenty, np. dowieść, że u podstaw zdarzenia restrukturyzacyjnego lub utworzonej struktury holdingowej leżały uzasadnione przyczyny ekonomiczne – pisze prof. dr hab. Hanna Litwińczuk.

10.08.2022

Na interpretację podatkową można czekać nawet rok

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Procedura uzyskiwania interpretacji podatkowych zaczyna przypominać błędne koło. Skarbówka, zanim udzieli odpowiedzi, najpierw każe zdobyć w Głównym Urzędzie Statystycznym potwierdzenie kodu PKWiU. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że wnioski, które złożyli w lutym, ciągle są nierozpatrzone. Po doliczeniu czasu wydania samej interpretacji, za chwilę okaże się, że na potwierdzenie poprawności rozliczeń trzeba czekać rok.

03.08.2022

Obowiązki płatników podatku u źródła będą złagodzone

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Firmy i osoby rozliczające podatek u źródła należny od ich zagranicznych partnerów dostaną dodatkowy czas na złożenie ważnych dokumentów. Chodzi o możliwość wyłączenia uciążliwego mechanizmu "pay&refund". Minister Finansów ma wydać rozporządzenie w tej sprawie. Trwałe złagodzenie tych obowiązków ma nastąpić od 2023 roku.

02.08.2022

Niepobieranie podatku możliwe tylko przez cztery miesiące w roku?

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zasady składania oświadczeń zmieniły się od 2022 r. i niestety wprowadziły spore, zapewne niezamierzone zamieszanie. W praktyce jeden dokument nie wystarczy. Trzeba składać dwa. Co jednak ciekawe, oświadczenie dotyczące płatności dla danego odbiorcy można złożyć tylko raz, co w praktyce oznacza możliwość niepobierania podatku tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku – piszą Jagoda Trela i Remigiusz Fijak, eksperci ID Advisory.

01.08.2022

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance

Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.

25.07.2022

NSA: W strefach ekonomicznych wszyscy inwestorzy mogą korzystać ze zwolnień do 2026 roku

CIT Doradca podatkowy Spółki

Duzi przedsiębiorcy strefowi mogą działać w strefach ekonomicznych i korzystać z ulg aż do 2026 roku - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Spór przedsiębiorcy z fiskusem toczył się o zastosowanie przepisów, które mogły wskazywać na wcześniejszy koniec prawa do zwolnień. A rządowy raport potwierdza: strefy wciąż przyciągają inwestycje

22.07.2022

Służbowy samochód w spółkach z estońskim CIT generuje ukryty zysk

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki na użytkowanie samochodów osobowych przez pracowników spółki do celów mieszanych należy w spółce z estońskim CIT zaliczyć do dochodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w wysokości 50 proc. tych wydatków i opodatkować ryczałtem. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. MF zapowiada uregulowanie tego problemu w przepisach mających wejść w życie z początkiem 2023 r.

20.07.2022

Dokumentacja cen transferowych na 2021 rok – terminy i możliwe zmiany

CIT PIT Doradca podatkowy

Pomimo że połowa 2022 roku jest już za nami, ciągle pojawiają się pytania, jaki będzie zakres obowiązku dokumentacyjnego za miniony rok. Ostatnia nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych z 8 czerwca 2022 r. formalnie potwierdziła terminy obowiązków dokumentacyjnych. Nadal występują jednak natomiast wątpliwości odnośnie do dokumentowania tzw. pośrednich transakcji rajowych.

19.07.2022

Rząd szykuje podatek od nadzwyczajnych zysków niektórych sektorów

Finanse publiczne CIT Spółki Finanse Ochrona konkurencji

Podatek od nadzwyczajnych zysków - taka może być reakcja rządu na duże profity banków czy spółek paliwowych, wynikających z dzisiejszej sytuacji gospodarczej. Eksperci przestrzegają: taka danina nie może wchodzić w życie wstecznie i powinna obciążać tylko dochody spowodowane niecodziennymi okolicznościami, np. wojną.

12.07.2022

Zmiany w kapitale zapasowym zagranicznej spółki powiązanej poza zasięgiem polskich cen transferowych

CIT Doradca podatkowy

Transakcje, które swoim zakresem przedmiotowym obejmują dwie gałęzie prawa – handlowego i podatkowego – już od kilku lat stanowią obszar szczególnego zainteresowania organów podatkowych. Jest tak zwłaszcza w kontekście przepisów o cenach transferowych. Zalicza się do nich przede wszystkim: wypłatę dywidendy i wniesienie dopłat czy podnoszenie/obniżanie kapitału zakładowego.

11.07.2022

Rzecznik TSUE: Platformom typu Airbnb nie powinno się ograniczać swobody świadczenia usług

CIT Prawo AI Podatki międzynarodowe

Pośrednictwo w krótkoterminowym najmie lokali, realizowane za pomocą platform takich jak Airbnb może powodować obowiązek płacenia podatku u źródła - uważa rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednak w tej opinii zakwestionował konieczność ustanawiania przedstawiciela podatkowego. Choć sprawa dotyczy Włoch, może mieć znaczenie także dla Polski.

09.07.2022

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym podatkiem od banków

CIT Finanse

W Ministerstwie Finansów trwają analizy dotyczące nowego podatku od banków. Byłaby to dodatkowa danina obciążająca sektor finansowy, obok tej obowiązującej od 2016 r. Wcześniej takim podatkiem groził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, krytykując dzisiejsze niskie stopy oprocentowania depozytów w bankach.

06.07.2022

Podatek u źródła będzie korzystniej rozliczany

CIT Podatki międzynarodowe

Tylko jedno oświadczenie w trakcie roku będą składały firmy, aby korzystnie rozliczyć podatek u źródła od dochodów ich zagranicznych partnerów. Ma to być ułatwienie proceduralne, ale dopiero od 1 stycznia 2023 r. W bieżącym roku wciąż obowiązują uciążliwe reguły zmuszające firmy do płacenia tego podatku, a następnie starań o jego zwrot.

06.07.2022

Raport: Polska nie jest dobrym miejscem dla biznesu

CIT Prawo gospodarcze

Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.

06.07.2022

Będzie mniej biurokracji w sprawach cen transferowych

CIT Spółki

Ministerstwo Finansów liberalizuje przepisy o cenach transferowych, zaostrzone na początku 2022 r. W projekcie zmian w ustawie o CIT pojawiły się propozycje zakładające mniej formalności w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi. Nowe zasady będa miały wsteczne zastosowanie do transakcji z 2021 roku.

06.07.2022

Wydatek w walucie obcej trzeba przeliczyć na złotówki po specjalnym kursie

CIT PIT Rachunkowość

Wydatek w walucie obcej powinien być przeliczony przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto w księgach rachunkowych fakturę lub rachunek. Takie stanowisko wynika również z ostatnich interpretacji organów podatkowych. Duże znaczenie ma jednak moment ujęcia wydatku w kosztach.

05.07.2022

Podatek minimalny będzie zawieszony. Może trzeba z niego w ogóle zrezygnować

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Dobrze, że pojawiły się plany zawieszenia podatku minimalnego. Podatnicy będą mieli więcej czasu na to, by się przygotować do potencjalnego nowego obciążenia. Jednak już sama idea tego podatku jest wątpliwa, zwłaszcza w obecnej międzynarodowej sytuacji gospodarczej - twierdzi Maciej Guzek, doradca podatkowy i partner w Deloitte.

04.07.2022

Fiskus nie będzie się dopatrywał ukrytych dywidend

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Transakcje spółki z osobami z nią powiązanymi już nie będą restrykcyjnie traktowane podatkowo. Resort finansów wziął pod uwagę sugestie przedsiębiorców i chce skreślić przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych, które miały obowiązywać od przyszłego roku. Oznacza to mniej formalności dla podatników i urzędów skarbowych.

30.06.2022
Prawo.pl