Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (odpowiednio – w art. 16 ustawy o CIT). W przypadku tych ostatnich kosztów nie ma znaczenia celowość poniesienia wydatku, zaś liczy się jedynie to, czy określony wydatek został przez ustawę wskazany jako stanowiący albo jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodu.

 

Ważny cel uzyskania przychodu

Podstawowym warunkiem, który pozwala zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie tegoż wydatku w celu uzyskania przychodu. Powyższe oznacza, że dany wydatek powinien być ponoszony z myślą o osiągnięciu przychodów. Natomiast przychodami z działalności gospodarczej, z którymi najczęściej będą związane koszty procesu oraz koszty związane z egzekucją, są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Na drodze sądowej oraz egzekucyjnej dochodzi się także kwot należnych, które nie zostały jeszcze otrzymane.

Czytaj w LEX: Roczna korekta w podatku od towarów i usług a przychód (koszt) w podatku dochodowym - optymalizacja podatkowa >

Zobacz również: Koszty przewalutowania kredytów hipotecznych można odliczyć od przychodu >>

 

Koszty sądowe – rozliczenie w PIT i CIT

Przepisy ustawy o PIT nie odnoszą się wprost do kosztów sądowych ponoszonych przez powoda (wierzyciela). Z kolei zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT (odpowiednio – art. 16 ust. 1 pkt 17 ustawy o CIT), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań. Koszty wierzyciela związane z egzekucją nie są bowiem „kosztami związanymi w niewykonaniem zobowiązań”.

Zobacz linię orzeczniczą: Strata z odpłatnego zbycia wierzytelności jako koszt uzyskania przychodów, a podatek od towarów i usług >

Kosztami egzekucyjnymi związanymi z niewykonaniem zobowiązań są tylko koszty występujące po stronie dłużnika. Koszty egzekucyjne, jakie ewentualnie uiszcza wierzyciel, nie są przez niego ponoszone w związku z niewykonaniem zobowiązania, lecz, co do zasady, w celu doprowadzenia do jego przymusowej realizacji. Tak więc kosztów sądowych oraz związanych z egzekucją, które występują po stronie wierzyciela, nie dotyczy żadna szczególna regulacja. Zastosowanie do nich znajdują ogólne reguły dotyczące zaliczania wydatków do kosztów. Pogląd ten jest raczej jednolicie reprezentowany w doktrynie i praktyce.

Czytaj w LEX: Kary i grzywny w księgach rachunkowych >

 

Koszty windykacji można odliczyć

Podsumowując, poniesione koszty windykacji należności mogą stanowić dla podatnika koszty uzyskania przychodów, o ile spełnione zostaną przestanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ustawy o PIT, w szczególności, jeśli podatnik wykaże związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu i uzyskaniem przychodu, a poniesienie wydatku będzie uzasadnione i właściwie udokumentowane.

Czytaj w LEX: Uzasadniona wysokość kosztów odzyskiwania należności w przypadku skorzystania z usług firmy windykacyjnej w świetle orzecznictwa >

W przypadku kosztów windykacji prowadzonej przez wyspecjalizowana firmę, wydatki te są związane z przychodami podatników, które stanowią dla nich przychody należne. Działania windykacyjne prowadzone przez firmy windykacyjne i związane z tym wydatki (koszty) mają związek z działalnością gospodarczą i pośrednio z osiąganymi przychodami. 

Czytaj w LEX: Rozliczanie w CIT należności nieściągalnych krok po kroku >

 

Nowość
Nowość

Paweł Małecki, Małgorzata Mazurkiewicz

Sprawdź