Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy sytuacji, w której podatnik domagał się zwrotu nadpłaconego podatku po tym, jak uzyskał korzystne dla siebie orzeczenie TSUE. Problem w tym, że podatnik złożył wniosek o zwrot nadpłaty po upływie 30 dni od opublikowania wyroku TSUE w Dzienniku Urzędowym UE.
Powstało pytanie, czy w tej sytuacji podatnikowi należą się odsetki obliczone tylko do 30. dnia, czy też do dnia zwrotu przez fiskusa nadpłaconego podatku.
Sprawa rozpatrywana przez TSUE dotyczyła funduszu inwestycyjnego, który w 2014 r. wygrał z fiskusem przed TSUE (sygn. C-190/12) sprawę dotyczącą nadpłaty CIT. Nie było więc wątpliwości, że przysługuje mu zwrot nadpłaconego podatku. Powstał jednak kolejny spór co do tego, jak należy liczyć odsetki, gdy wniosek o zwrot nadpłaty został złożony po upływie 30 dni od publikacji wyroku.
Pytanie o odmowę oprocentowania
Organ podatkowy odmówił wypłaty odsetek za okres przekraczający 30 dni, powołują się na art. 78 par. 5 pkt 2 ordynacji podatkowej.
Zgodnie art. 78 par. 5 ordynacji podatkowej, oprocentowanie przysługuje:
- od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu - pod warunkiem złożenia przez podatnika wniosku o zwrot nadpłaty przed terminem albo w terminie 30 dni od publikacji sentencji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej;
- od dnia powstania nadpłaty do 30 dnia od dnia publikacji sentencji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 15 marca 2022 r. (sygn. II FSK 1602/19) skierował w tej sprawie kolejne pytanie prejudycjalne do TSUE.
NSA zwrócił uwagę, że po wyroku TSUE z 2014 r. krajowe przepisy dotyczące opodatkowania funduszy inwestycyjnych nie zostały zmienione. Wnioski o stwierdzenie nadpłaty są obecnie co do zasady uwzględniane przez organy podatkowe. Problem natomiast dotyczy oprocentowania nadpłat, zwłaszcza w sytuacji, gdy pobranie podatku nastąpiło po upływie 30 dni od opublikowania wyroku TSUE- z 2014 r. Organy podatkowe, odwołując się do prawa krajowego, odmawiają wypłaty oprocentowania za cały okres, w jakim podatnik nie mógł dysponować środkami pobranymi tytułem nienależnego podatku. Oprocentowanie nie jest przyznawane, gdy podatek został pobrany po upływie 30 dni od dnia opublikowania wyroku TSUE.
TSUE: polski przepis niezgodny z prawem UE
8 czerwca 2023 r. TSUE zakwestionował polskie uregulowania. Trybunał orzekł, że niegodny z prawem UE jest przepis, który w przypadku gdy wniosek o zwrot nadpłaty podatku został złożony po upływie 30 dni od opublikowania wyroku Trybunału w Dzienniku Urzędowym UE, ogranicza oprocentowanie nadpłaty należne podatnikowi do trzydziestego dnia po tej publikacji, a nawet wyklucza wszelkie oprocentowanie w przypadku, gdy nadpłata została poniesiona przez podatnika po upływie trzydziestego dnia.
Wyrok TSUE z 8 czerwca 2023 r., sygn. C-322/22
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.