Sejm w nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyjął zmiany w Polskim Ładzie

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Sejm przyjął w środę dużą nowelizację kodeksu spółek handlowych. Ustawa co do zasady odnosi się do zmian dotyczących spółek, ale duża część nowych przepisów ma korygować rozwiązania Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będzie można uwzględniać m.in. różnice remanentowe.

09.02.2022

Sprawozdania finansowe warto dobrowolnie poddać badaniu przez biegłego rewidenta

Rachunkowość Finanse

Polska Agencja Nadzoru Audytowego rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną na temat znaczenia badania przez biegłych rewidentów sprawozdań finansowych. Podkreśla, że sprawozdania są źródłem informacji o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Takie informacje służą nie tylko samej jednostce do podejmowania decyzji w zarządzaniu tą jednostką, ale także użytkownikom zewnętrznym.

09.02.2022

Lekarz skorzysta z niskiego ryczałtu, jeśli prowadzi badania kliniczne

PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne Polski Ład

Przychody lekarza mogą być opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu. Zależą one od rodzaju i symbolu działalności PKWiU. Od początku 2022 roku 14-proc. stawką zostały objęte przychody w zakresie opieki zdrowotnej. Badania kliniczne polegające na testowaniu nowych leków lub metod leczenia opodatkowane są z kolei 8,5-proc. lub 12,5-proc. podatkiem.

09.02.2022

Emeryci i renciści też mogą przekazywać 1 procent PIT

Domowe finanse PIT

ZUS wysyła już emerytom i rencistom PIT-y. Na tej podstawie można przygotować roczne zeznania podatkowe. PIT za 2021 rok będzie można składać od 15 lutego do 2 maja. Jedną z metod jest skorzystanie z serwisu e-Urząd Skarbowy. W rocznym PIT można przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

08.02.2022

Ryczałt od przychodów dla nauczycieli nie zawsze korzystny

Szkoła i uczeń PIT Szkolnictwo wyższe Polski Ład

Polski Ład dał nauczycielom prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów według 8,5 proc. stawki. Wcześniej podatek wynosił 17 proc. Z preferencji nie skorzystają jednak wszyscy, którzy świadczą usługi w zakresie edukacji. Ryczałt będzie wyjątkowo niekorzystny zwłaszcza dla tych, którzy zatrudniają pracowników lub generują wysokie koszty uzyskania przychodów – a o te, po ostatnich podwyżkach prądu, nie jest trudno.

07.02.2022

Mieszkanie małżonków podaruje rodzicom bez podatku tylko syn lub córka

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Mieszkanie należące do majątku wspólnego małżonków, może podarować rodzicom bez podatku od spadku i darowizn tylko jedno z nich. Może to zrobić tylko za zgodą drugiego małżonka. Co istotne, wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków nie staje się stroną umowy darowizny. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

05.02.2022

Egzaminy pisemne na doradcę podatkowego w maju i czerwcu

Ordynacja Doradca podatkowy

Zakończono przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, zaplanowanej na maj i czerwiec. Zgłosiło się ponad 1600 osób. W maju część ustna egzaminu nie będzie przeprowadzana z uwagi na dużą liczbę wniosków na egzamin pisemny – poinformowała Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego.

03.02.2022

SKwP: Błędne oświadczenie pracownika nie powinno obciążać pracodawcy

Ordynacja PIT Rachunkowość

Złożenie przez pracownika błędnego oświadczenia nie wpływa na zakres odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Zasadne wydaje się jednak jej ograniczenie – zwłaszcza w sytuacji, gdy niepobranie zaliczki na podatek dochodowy wynika z błędnego oświadczenia pracownika. Apeluje o to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

03.02.2022

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne Poprawmy prawo

Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.

03.02.2022

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2022 rok

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2022 roku. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że inflacja wyniesie z kolei 3,3 proc., ale według danych już jest ona znacznie wyższa.

02.02.2022

Projekt zmian w ramach pakietu Slim VAT 3 już w prekonsultacjach

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Trzeci pakiet przepisów wdrażających uproszczenia w VAT trafił właśnie do dwutygodniowych prekonsultacji. Pakiet wprowadza m.in. prostsze fakturowanie i zmniejszenie formalności. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane na zapłatę m.in. podatku od sprzedaży detalicznej, podatku tonażowego czy opłaty cukrowej. Więcej podatników będzie mogło składać deklaracje kwartalne – informuje Ministerstwo Finansów.

01.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu

Ordynacja Rachunkowość

Nie powinno się liczyć składki zdrowotnej od remanentu, subwencji, dotacji czy w pełni zamortyzowanego składnika majątku. Termin wyboru formy opodatkowania najlepiej byłoby przesunąć – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Nie można dokładnie przewidzieć, jakie będą skutki podatkowe Polskiego Ładu, bo on się wciąż zmienia.

31.01.2022

Informatycy wspomagający programistów z 8,5-proc. stawką podatku

PIT Finanse Polski Ład

Usługi programowania od 1 stycznia br. opodatkowane są 12-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Okazuje się, że usługi zarządzania projektami i usługi wspomagające programistów mogą korzystać z niższej, bo 8,5-proc. stawki. Działalność może polegać na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów, ale nie na programowaniu.

31.01.2022

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe - dla wpłacających i obdarowanych

CIT PIT VAT Finanse

Trwa 30. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejsze, a wpłaty "na orkiestrę" to jedna z najpopularniejszych akcji. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

29.01.2022

PIT-11 do urzędów skarbowych do 31 stycznia

PIT Rachunkowość

Płatnicy podatku dochodowego mają czas na przesłanie PIT -11 za 2021 rok do urzędów skarbowych tylko do 31 stycznia. Termin przekazania informacji PIT-11 pracownikom jest dłuższy. Pracodawcy mają na to czas do 28 lutego. Choć na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się już nowy wzór PIT-11 z numerem 28, obowiązuje on do dochodów za 2022 rok. Za rok 2021 płatnicy muszą złożyć PIT-11 z numerem 27.

28.01.2022

Firmy mogą skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ulga na innowacyjnych pracowników stanowi rozwinięcie istniejącej już ulgi na działalność badawczo – rozwojową. Dotyczy sytuacji, w której podatnik prowadzi tego typu działalność, ale w danym roku poniósł stratę lub jego podstawa opodatkowania była niższa niż kwota odliczenia – pisze Marek Gwóźdź, ekspert ds. podatków bezpośrednich, counsel w ID Advisory.

28.01.2022

Rząd zapowiada poprawki do Polskiego Ładu - ulgi dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze

Rząd zapowiada przygotowanie pakietu zmian do podatkowego tzw. Polskiego Ładu. Zostanie jeszcze uregulowana m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - powiedział w Sejmie 27 stycznia br. wiceminister finansów Artur Soboń omawiając negatywne skutki drożyzny i Polskiego Ładu dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców.

28.01.2022

Księgowi chcą wiedzieć, w jakim zakresie chroni ich ubezpieczenie OC

Rachunkowość Finanse Polski Ład

Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do PZU o wydanie jasnej i wiążącej interpretacji dotyczącej poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. W dobie reformy podatkowej, wprowadzonej Polskim Ładem, księgowi nie mają pewności, czy wszystkie nałożone na nich nowe obowiązki znajdują ochronę w tych polisach.

28.01.2022

Super ulga na remont budowli zabytkowych od 2022 roku

Podatki i opłaty lokalne

Polski Ład wprowadził możliwość nieograniczonego odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50 proc. kosztów remontu zabytków nieruchomych czyli zameczków, dworków i pałacyków. Ulga ta odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, bo umożliwia odliczenie od dochodów nawet 500 tys. zł rocznie. Wystarczy uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków.

27.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski