Rzecznik MŚP: 30 tys. zł kwoty wolnej także dla rozliczających się liniowo

CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.

23.06.2021

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.

22.06.2021

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku 12 dni później

CIT PIT VAT

W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. Z analizy wynika, że na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku.

21.06.2021

W 2020 roku szara strefa w Polsce to 18-20 proc. PKB

CIT VAT Małe i średnie firmy

W pandemicznym roku 2020 szara strefa prawdopodobnie uległa powiększeniu i wyniosła między 18 proc. a 20 proc. - stwierdzają autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”, opracowanym przez Global Compact Network Poland.

21.06.2021

Sprzedaż majątku z prywatnej kolekcji to nie działalność gospodarcza

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji lub rzeczy używane dłużej niż pół roku. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Taki wniosek wynika z niedawnej interpretacji skarbówki. Ale nabywca ma obowiązek zapłaty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

19.06.2021

Polska za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej

VAT Prawo unijne

Polska jest za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej - zadeklarował minister finansów Tadeusz Kościński. Jak stwierdził, obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. - Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość - podkreślił.

18.06.2021

Składka zdrowotna będzie liczona od realnego dochodu

Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodują, że wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców będzie obliczana od realnego dochodu. Nie będzie składek zryczałtowanych. Sama stawka się nie zmieni – dalej będzie to 9 proc. Nie będzie jednak żadnej możliwości, by odliczyć ją od podatku – potwierdza to Jan Sarnowski, wiceminister finansów

18.06.2021

Nowe zasady opłat za autostrady już obowiązują

Ordynacja Administracja publiczna

W czwartek 17 czerwca weszła w życie ustawa w sprawie poboru opłat drogowych, która zakłada m.in. przedłużenie do 30 września tego roku okresu przejściowego, kiedy to równolegle będzie działał nowy system poboru opłat drogowych od pojazdów ciężkich e-TOLL i obecny viaTOLL. Nowe regulacje mają zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców.

17.06.2021

Samochód firmowy pod domem, więc nie będzie odliczenia VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że firma nie odliczy całego VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli istnieje nawet potencjalna możliwość skorzystania z pojazdu w celach prywatnych. Regulamin użytkowania auta i zakaz prywatnych jazd - jest bez znaczenia. Zdaniem doradców podatkowych, argumenty fiskusa nie mają żadnej podstawy prawnej.

17.06.2021

Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Szczegółów Polskiego Ładu i zmian w podatkach ciągle nie znamy, jednak premier już zachęca przedsiębiorców do płacenia PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To prosta i niewymagająca wielu dokumentów metoda, jednak – zdaniem doradców podatkowych – jej zasadność nie jest taka oczywista. Może się bowiem okazać, że ryczałtowiec zapłaci wyższy podatek, niż stosujący zasady ogólne.

16.06.2021

Podatnicy źle znoszą częste zmiany prawa, nawet jeśli są dobre

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Największym wyzwaniem branży księgowej i doradców podatkowych okazuje się zmienność i niejasność przepisów prawnych. Wskazuje na to 73 procent badanych. Kolejnym problemem są dodatkowe obowiązki związane ze wsparciem klientów przy pozyskiwaniu pomocy z tarcz antykryzysowych.

15.06.2021

MF szykuje pakiet zmian dla strategicznych inwestorów

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Resort finansów chce zachęcać zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych. Takie zapowiedzi przedstawiło w poniedziałek kierownictwo Ministerstwa Finansów.

14.06.2021

Po odstąpieniu od umowy podatek od zaliczki do korekty

VAT Rachunkowość

Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o podatku do towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oczywiście ustawa przewiduje szereg szczegółowych rozwiązań w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeden taki wyjątek dotyczy również zaliczki.

14.06.2021

Interpretacja podatkowa to nie porada prawna - lepiej nie pytać o zdarzenia przyszłe i hipotetyczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W niedawnym wyroku NSA uznał, że interpretacje podatkowe mogą dotyczyć tylko takich zdarzeń przyszłych, które mogą zajść z istotnym stopniem prawdopodobieństwa. Przepisy ordynacji podatkowej nie wskazują jednak takiego wymogu. Zdaniem doradców podatkowych, zdarzenie przyszłe zawsze ma charakter hipotetyczny, co nie oznacza, że skarbówka ma nie wydawać interpretacji w tym zakresie.

14.06.2021

Zmiany w podatku u źródła kolejny raz później

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące poboru podatku u źródła. Z projektu rozporządzeń wynika, że do 31 grudnia 2021 roku przedłużony zostanie termin odroczenia wejścia w życie regulacji w zakresie określonych przypadków procedury zwrotu podatku. Resort zapowiada jednocześnie, że zasady rozliczania podatku u źródła zostaną zmienione od 2022 roku.

13.06.2021

Żona ma pieniądze, a mąż mieszkanie na kredyt. Dopłata oznacza podatek

Domowe finanse PIT

Skutki podatkowe rozliczeń między małżonkami cały czas są źródłem wielu wątpliwości. Problemy dotyczą m.in. sytuacji, gdy żona posiada pieniądze, a mąż jest jedynym właścicielem kupionego na kredyt mieszkania, w którym razem mieszkają. Jeśli żona spłaci kredyt męża, nie będzie miała prawa do zwolnienia z PIT. Nie spełni bowiem warunku realizacji własnych celów mieszkaniowych.

12.06.2021

Faktura zaliczkowa czasami nie jest potrzebna

VAT Rachunkowość

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.

11.06.2021

Lekarze, zamiast leczyć Covid, muszą szukać nowych kas

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.

10.06.2021

Ulgi rozwojowe mało popularne, ale MF szykuje kolejne

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.

10.06.2021