Fiskus próbuje wyręczać się podatnikami

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kontrole podatników mają przeprowadzać organy podatkowe, a nie ich kontrahenci. Sprzedaż paliwa to natomiast żaden argument, by twierdzić, że firma oszukuje i nie rozlicza rzetelnie VAT. Zawieranie transakcji dotyczących benzyny nie może też automatycznie oznaczać braku dochowania należytej staranności. WSA stanął właśnie po stronie podatników i pozwolił na odliczanie VAT.

05.07.2021

Od zbyt drogich pamiątek z podróży trzeba zapłacić cło i podatek

Ordynacja Domowe finanse Prawo unijne

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.

03.07.2021

Porozumienie w ramach OECD - szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Ordynacja Podatki międzynarodowe

130 krajów, w tym Polska, wydało w czwartek wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania. Chodzi m.in. o uporządkowanie kwestii rozliczeń dochodów „gigantów cyfrowych”. Prace Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w tym zakresie trwają od 2018 roku.

02.07.2021

Dariusz Osada nowym partnerem w ID Advisory

Ordynacja Doradca podatkowy

Zespół kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory został właśnie wzmocniony. W roli partnera dołączył do niej mecenas Dariusz Osada. Nowy partner ma dwudziestoletnie doświadczenie w obszarze doradztwa prawno-podatkowego. Pracował m.in. dla firm z tzw. „wielkiej czwórki”.

02.07.2021

CRIDO rozwija zespół i ofertę

Ordynacja Doradca podatkowy

Od 1 lipca br. do CRIDO dołączył 4-osobowy zespół ekspertów podatkowych doradzających w obszarze Human Advisory Services (HAS) oraz 3-osobowy zespół ekspertów z zakresu cła i akcyzy. Za rozwój obszaru HAS odpowiadał będzie nowy partner w CRIDO – Michał Wodnicki, zaś za budowanie kompetencji CRIDO w zakresie cła i akcyzy starszy menadżer – Agnieszka Kisielewska.

02.07.2021

Sądy administracyjne orzekają niejawnie, a o terminach rozpraw nie informują

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Przeprowadzanie rozpraw w trybie niejawnym w założeniu miało pomóc w rozstrzyganiu sporów. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że sądy nie informują stron o terminach posiedzeń. Podatnicy nie mają wtedy nawet możliwości pisemnego przedstawienia swoich racji. A o wydaniu wyroku dowiadują się dopiero po czasie. Takie działanie narusza podstawowe prawo do obrony.

02.07.2021

Od niektórych przychodów można nie płacić podatku

Domowe finanse PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody osiągane przez osoby fizyczne. Ustawodawca zdecydował się jednak na wyłączenie niektórych przychodów uzyskiwanych przez podatników z opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez wyraźne wskazanie źródła ich pochodzenia.

01.07.2021

155 firm audytorskich do kontroli

Rachunkowość

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 155 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki.

30.06.2021

Niektóre transakcje nie podlegają VAT

VAT Rachunkowość

Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

29.06.2021

MF szykuje zmiany w cenach transferowych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Do 2 lipca trwają ministerialne prekonsultacje projektu przepisów dotyczących podmiotów powiązanych i regulacji odnoszących się do cen transferowych. Resort chce uprościć szereg regulacji i procedur. Część podmiotów nie będzie już musiała sporządzać analizy porównawczej.

29.06.2021

MF zapowiada kolejne ulgi i program repatriacji kapitału do Polski

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, ryczałt dla nowych inwestorów, program powrotu kapitału – wprowadzenie m.in. takich rozwiązań zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z nowych przepisów mają skorzystać pracownicy, właściciele firm, a także polscy sportowcy, celebryci i artyści. MF liczy, że piłkarz Robert Lewandowski wróci do Polski.

28.06.2021

Pakiet zmian w VAT z podpisem prezydenta

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał dużą nowelizację ustawy o VAT zawierającą tzw. pakiet e-commerce. Chodzi m.in. o likwidację od 1 lipca w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, a także znaczne rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.

28.06.2021

Wkrótce 1 lipca - ale nie każdy prawnik musi mieć kasę fiskalną

Prawnicy VAT Doradca podatkowy

Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze, muszą zacząć korzystać z kas fiskalnych online. Usługi świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.

28.06.2021

System opłat na drogach e-TOLL już działa

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały w czwartek o uruchomieniu nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich o długości ok. 3 700 km. Przewidziano jednak okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.

24.06.2021

Rzecznik MŚP: 30 tys. zł kwoty wolnej także dla rozliczających się liniowo

CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.

23.06.2021

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.

22.06.2021

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku 12 dni później

CIT PIT VAT

W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. Z analizy wynika, że na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku.

21.06.2021

W 2020 roku szara strefa w Polsce to 18-20 proc. PKB

CIT VAT Małe i średnie firmy

W pandemicznym roku 2020 szara strefa prawdopodobnie uległa powiększeniu i wyniosła między 18 proc. a 20 proc. - stwierdzają autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”, opracowanym przez Global Compact Network Poland.

21.06.2021

Sprzedaż majątku z prywatnej kolekcji to nie działalność gospodarcza

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji lub rzeczy używane dłużej niż pół roku. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Taki wniosek wynika z niedawnej interpretacji skarbówki. Ale nabywca ma obowiązek zapłaty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

19.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski