Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jego założenia zostały ogłoszone w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych. Czytamy w nim, że celem projektu ustawy jest dalsza elektronizacja postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez naczelników urzędów skarbowych, tym razem w zakresie sprzedaży elektronicznych ruchomości i nieruchomości za pośrednictwem własnego portalu.
Zmiany w elektronicznej sprzedaży
Jak wskazuje rząd, obowiązujące rozwiązania zawarte w art. 107e ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2025 r. poz. 132), zwanej dalej „u.p.e.a.”, przewidują elektroniczną formę sprzedaży jedynie ruchomości i tylko za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez podmiot wybrany przez organ egzekucyjny i zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie tego podmiotu. W aktualnym stanie prawnym w u.p.e.a. nie ma rozwiązań umożliwiających sprzedaż elektroniczną za pośrednictwem własnego portalu. Uzasadnione jest zatem wprowadzenie nowych sposobów sprzedaży ruchomości i nieruchomości przez naczelników urzędów skarbowych, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych form sprzedaży.
Zobacz w LEX: Przybysz Piotr Marek, Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz >
Ogłoszenia i obwieszczenia w jednym miejscu
- Ponadto brak jest jednego miejsca, w którym dla osób zainteresowanych byłyby dostępne wszystkie ogłoszenia i obwieszczenia o sprzedawanych przez naczelników urzędów skarbowych ruchomościach i nieruchomościach. Obecnie jest 366 naczelników urzędów skarbowych działających jako administracyjne organy egzekucyjne - czytamy w założeniach. Rząd wskazuje, że organy te działają w ramach Krajowej Administracji Skarbowej podległej ministrowi finansów. Zamieszczają one obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego organ egzekucyjny. Informacje o planowanych sprzedażach egzekucyjnych trafiają zatem do ograniczonej liczby potencjalnych nabywców, co z kolei może przekładać się na mniejsze sumy uzyskiwane ze sprzedaży. Obwieszczenia są wywieszane w siedzibie organu egzekucyjnego i urzędzie gminy. Są one zamieszczane również w BIP, jednak to rozwiązanie nie pozwala potencjalnym nabywcom wyszukiwać (filtrować) czy sortować interesujących ich obwieszczeń.
Będzie jeden Jednolity System Podatkowy
Zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. w sprawie powołania Rady Programu „Budowa Jednolitego Systemu Podatkowego” (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 70) minister finansów powołał Radę Programu „Budowa Jednolitego Systemu Podatkowego”. Jak czytamy w założeniach, celem programu jest utworzenie centralnego, jednolitego systemu poboru, dystrybucji oraz egzekucji podatków i należności niepodatkowych pobieranych lub egzekwowanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. W ramach Jednolitego Systemu Podatkowego zbudowany zostanie m. in. Moduł Egzekucja. Jedną z części tego modułu będzie system teleinformatyczny (portal) umożliwiający naczelnikom urzędów skarbowych działających jako organy egzekucyjne elektroniczną sprzedaż ruchomości i nieruchomości. W portalu będą publikowane również sporządzane przez tych naczelników obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży ruchomości, obwieszczenia o sprzedaży nieruchomości, ogłoszenia o przetargu ofert, ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki oraz inne dokumenty związane ze sprzedażą ruchomości i nieruchomości. Ponadto za pośrednictwem portalu naczelnicy urzędów skarbowych działający jako organy egzekucyjne będą mieli możliwość sprzedaży elektronicznej ruchomości z wolnej ręki. Portal będzie prowadzony przez Szefa KAS albo wyznaczony przez niego organ KAS. Rozwiązania w zakresie elektronicznej licytacji ruchomości i nieruchomości będą analogiczne do obowiązujących w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. - Pozytywne doświadczenia w egzekucji sądowej wskazują na potrzebę budowy portalu dedykowanego naczelnikom urzędów skarbowych, za pośrednictwem którego będą oni mogli elektronicznie sprzedawać ruchomości i nieruchomości - wskazuje rząd.
Za przepisy w tym zakresie odpowiedzialne będzie Ministerstwo Finansów. Rząd planuje przyjąć je w drugim kwartale br.
Zobacz również: Unikanie płacenia podatków wkrótce będzie trudniejsze
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.