Egzekwowanie należności nigdy nie jest prostym zadaniem. Efektywność egzekucji w dużej mierze zależy od stanu majątku dłużnika. Spadający z każdym rokiem odsetek postępowań egzekucyjnych kończących się pełnym sukcesem jest najlepszym dowodem, potwierdzającym skalę tych trudności. Jakie natomiast są losy egzekucji, gdy dłużnik zdecyduje się na sanację? Okazuje się, że może się to okazać najlepsze rozwiązanie dla wierzycieli.
Czytaj też: Restrukturyzacja i upadłość a działalność nierejestrowana
Sanacja a egzekucja i zabezpieczenie
Na mocy art. 312 ust. 4 prawa restrukturyzacyjnego (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1428) skierowanie egzekucji do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenia zabezpieczenia roszczenia na tym majątku jest niedopuszczalne po dniu otwarcia postępowania sanacyjnego.
Ustawodawca przesądził więc, że otwarcie postępowania sanacyjnego – czyli wydane przez sąd restrukturyzacyjny postanowienia o jego rozpoczęciu, co następuje po rozpoznaniu wniosku złożonego przez uprawniony podmiot – zamyka drogę zarówno do zainicjowania postępowania egzekucyjnego, jak i do zabezpieczenia roszczenia np. w postępowaniu cywilnym. Co prawda ograniczenie to dotyczy egzekucji/zabezpieczenia skierowanego do majątku dłużnika tworzącego masę sanacyjną, jednak w praktyce oznacza to całkowity zakaz egzekwowania należności oraz ich zabezpieczania. W końcu w skład masy sanacyjnej wchodzi mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika (art. 294).
Zresztą ustawodawca ustanowił dalej idące skutki dotyczące wpływu sanacji na postępowania egzekucyjne i zabezpieczające. Otóż, jeżeli egzekucja została zainicjowana jeszcze przed otwarciem sanacji, to wraz z wydaniem stosownego postanowienia przez sąd restrukturyzacyjny ulega ona zawieszeniu. I to z mocy prawa, a więc po prostu automatycznie. Jeżeli dłużnik złoży wniosek, to sędzia-komisarz potwierdzi ten fakt postanowieniem, które zostanie doręczone również organowi egzekucyjnemu, a więc np. komornikowi sądowemu (art. 312 ust. 1). Uprawnieniem sędziego-komisarza pozostaje również uchylenie zajęć dokonanych zanim doszło do zawieszenia postępowania egzekucyjnego lub zabezpieczającego, jeżeli krok ten jest niezbędny do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa wchodzącego w skład masy sanacyjnej. Wnioskować o to może dłużnik oraz zarządca (art. 312 ust. 2).
Zobacz w LEX: PROCEDURA: Wpływ otwarcia postępowania sanacyjnego na toczące się postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej >
Cena promocyjna: 189 zł
|Cena regularna: 189 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 141.75 zł
Lepsze rozwiązanie – dla wierzycieli i dłużnika
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przedstawione powyżej regulacje stawiają wierzycieli sanowanego dłużnika w niekorzystnym położeniu. Nic bardziej mylnego. Otóż sanacja jest postępowaniem restrukturyzacyjnym, na które decydują się przedsiębiorcy znajdujący się w naprawdę trudnym położeniu finansowym. Wynika to już z samych przesłanek warunkujących dopuszczalność poddania się procedurze restrukturyzacyjnej. W końcu jest ona dostępna jedynie dla dłużników niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Natomiast sanację standardowo uważa się za najbardziej rozbudowaną z procedur restrukturyzacyjnych, najlepszą dla dłużników znajdujących się wręcz na progu upadłości.
Z tych względów trudno spodziewać się, aby wierzyciele mieli większe szanse na zaspokojenie swoich roszczeń niż w ramach postępowania sanacyjnego. Dlatego prowadzenie egzekucji czy ustanawianie zabezpieczeń, gdy została rozpoczęta sanacja nie ma większego sensu. Z czysto praktycznego punktu widzenia. Lepszym rozwiązaniem dla wierzycieli pozostaje aktywny udział w sanacji, zwłaszcza na etapie prac nad układem. Dodatkowo nie wolno zapominać, że każde postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu m.in. zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika przed upadłością. Dobrze prosperująca firma daje gwarancje, że dłużnik będzie miał środki na to, aby wykonywać układ, co zdecydowanie zwiększa szanse wierzycieli na odzyskanie zadłużenia.
Czytaj w LEX: Odpowiedzialność karna związana z restrukturyzacją, sanacją i upadłością >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.