Darowizny na organizacje pożytku publicznego w rocznym PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Z końcem kwietnia mija termin na złożenie rocznej deklaracji PIT (w związku z tym, że 30 kwietnia wypada w sobotę, w tym roku termin ten jest przesunięty na 2 maja). Warto pamiętać o tym, że przy rocznym rozliczeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia darowizn przekazanych na organizacje pożytku publicznego.

20.04.2022

Księgowi pytają o uregulowanie zawodu

Rachunkowość

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce uruchomiło akcję #SluchamyKsiegowych. Celem jest m.in. zebranie opinii na temat ustawowego uregulowania zawodu księgowego. Do 8 maja 2022 roku będzie zbierało ankiety. Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci.

20.04.2022

Węgiel, koks i półkoks zostaną objęte systemem SENT

Rachunkowość Doradca podatkowy Transport

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad objęciem systemem SENT przewozu towarów z pozycji CN 2701 i CN 2704. Zgłoszeniu będą podlegały przesyłki tego towaru o masie powyżej 500 kg. Zmiany nie będą miały jednak wpływu na formularze do wysyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszeń przewozu SENT, ani schematy komunikatów do niewizualnej obsługi zgłoszeń SENT. Obsługa zgłoszeń nie zmieni się.

19.04.2022

Zalety estońskiego CIT są – jednak tylko na papierze

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Firmy korzystające z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku dochodowego (tzw. estońskiego CIT) mają duży problem. Doradcy podatkowi potwierdzają, że z korzyści trudno jest skorzystać. Skarbówka blokuje m.in. prawo do zwolnienia z podatku zaliczek na poczet dywidendy. Wypłaty na poczet przyszłych zysków stanęły więc pod znakiem zapytania, a interpretacje i objaśnienia - zamiast pomagać – dokładają kolejnych wątpliwości.

19.04.2022

Rozliczenie rocznego PIT tylko na specjalnym formularzu

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Polskie prawo podatkowe zobowiązuje podatników PIT do składania wielu dokumentów, które można określić wspólną nazwą „deklaracje”. Niektóre druki, jak PIT-28, PIT-36 czy DSF 1 mogą być składne zarówno przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, jak też tej działalności nieprowadzących. Każdy z podatników wypełnia wówczas przeznaczoną dla niego część deklaracji.

18.04.2022

MF: Spłata kredytu to wydatek na cele mieszkaniowe już od 2016 roku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów wydał właśnie bardzo korzystną interpretację ogólną. Wskazał w niej, że wydatki na cele mieszkaniowe obejmują też wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością - także gdy wydatki te uwzględniono w kosztach uzyskania przychodu. Eksperci podkreślają, że podatnicy mogą skorygować zeznanie, uwzględnić ulgę i odzyskać podatek za rok 2016 i lata następne.

16.04.2022

MF już dwa lata słucha głosu podatnika

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Usługa Głos Podatnika w serwisie podatki.gov.pl ma dwa lata. Dzięki niej każdy może przekazać sugestie dotyczące nowych rozwiązań, tak aby, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, polski system podatkowy stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli. Zrealizowano ponad 70 pomysłów.

15.04.2022

Zmiany w prawie i przychylność ZUS nie rozwiążą problemu wspólników spółek ze składką zdrowotną

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Stanowisko ZUS jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych albo ryczałtem i jednocześnie będących wspólnikami w kilku spółkach komandytowych. Niestety planowana nowelizacja to zmieni. Może też nie rozwiązać wszystkich problemów, przed jakimi staną przedsiębiorcy, księgowi i sam ZUS, w związku ze składką zdrowotną.

14.04.2022

Senat proponuje zmiany podatkowe w związku z wojną w Ukrainie

CIT PIT Rachunkowość Ukraina

Senat podjął we wtorek uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianach podatkowych w związku wojną w Ukrainie. Chodzi m.in. o wprowadzenie zwolnienia z PIT obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę. Zmiany miałyby dotknąć także rozliczeń podatku od spadków i darowizn.

13.04.2022

Pożyczka udzielona przez spółkę wspólniczce bez podatku

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Skarbówka upiera się, że praktycznie każde udzielenie pożyczki, nawet dokonywane incydentalnie, powinno być traktowane jako usługa finansowa zwolniona z VAT. Konsekwencją tego jest wyłączenie transakcji z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Eksperci podkreślają jednak, że interpretacje w tej kwestii i orzecznictwo nie jest jednolite.

13.04.2022

Rozliczanie PIT przez internet coraz popularniejsze

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Z opublikowanego we wtorek raportu KPMG w Polsce wynika, że blisko 80 proc. Polaków rozliczyło zeznanie PIT za 2021 rok w lutym lub marcu br., a 83 proc. podatników rozliczy się przez internet. Najpopularniejszą metodą składania zeznań podatkowych jest Twój e-PIT. Korzysta z niego ponad połowa Polaków.

12.04.2022

Apel o zerowy VAT na darowizny dla organizacji pomagających uchodźcom

Pomoc społeczna VAT Ukraina

Grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do rządu z apelem o objęcie 0 proc. stawką VAT nieodpłatnych dostaw towarów i usług na rzecz organizacji pozarządowych, działających na rzecz uchodźców. Tę prośbę poparł też rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. RPO chwali to zwolnienie z VAT, ale dziwi się, dlaczego nie objęto nim organizacji niosących pomoc humanitarną.

11.04.2022

MF: Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy na podstawie oświadczenia

PIT Ukraina

Podatnik będący obywatelem Ukrainy może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych poprzez złożenie oświadczenia - poinformowało Ministerstwo Finansów. I zaznaczyło, że złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.

11.04.2022

Z papierowych faktur trudno będzie zrezygnować

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie w przyszłym roku obowiązku wystawiania faktur w formie elektronicznej w założeniu ma uprościć rozliczenia między przedsiębiorcami. Ponad jedna trzecia firm ciągle jednak woli wystawiać dokumenty papierowe. Rządowi trudno będzie przekonać je do przejścia na e-faktury – zwłaszcza, że trzeba będzie podawać w nich dużo więcej informacji. W niektórych branżach może to być wręcz niemożliwe.

11.04.2022

Podatkowy Rollercoaster, czyli księgowy od spraw wszelakich

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ryzyka w pracy księgowych rosną. Im więcej zmian i wariantów, tym większe ryzyko popełnienia błędu przez biura rachunkowe. Już dziś najwięcej szkód ubezpieczyciele likwidują z ubezpieczeń dobrowolnych z tytułu czynności doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Szkody wynikające ze skutków Polskiego Ładu będą widoczne w przyszłym roku – to wnioski płynące z konferencji podatkowo-księgowej zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska.

08.04.2022

Sejm przyjął zmiany - Ukrainiec szybciej stanie się polskim rezydentem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

W czwartek późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.

08.04.2022

Zbiornik dla podatku od nieruchomości może być budowlą, ale tylko wyjątkowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Wciąż jest problem z opodatkowaniem budowli, a niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zbiorników mógł go rozwiązać, ale niestety rodzi on kolejne wątpliwości. NSA orzekł, że w wyjątkowych przypadkach zbiornik dla potrzeb podatku od nieruchomości może być kwalifikowany jako budowla. Eksperci do takiej interpretacji mają jednak szereg zastrzeżeń.

08.04.2022

Sądy administracyjne podważają coraz więcej decyzji podatkowych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi w 2021 roku wystąpiło 4938 radców prawnych, 3336 adwokatów i 798 doradców podatkowych. Przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród pełnomocników zdecydowanie dominują doradcy podatkowi - 41,8 proc. Rośnie liczba wyeliminowanych przez sądy administracyjne decyzji organów administracji.

07.04.2022

MF: Nie wetujemy, Polska za sprawiedliwym i skutecznym opodatkowaniem gigantów cyfrowych

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów zapewnia, że Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania. Priorytetem jest także zapewnienie sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych. To reakcja na informacje, że Polska jest przeciwna wprowadzeniu podatku dla gigantów cyfrowych.

07.04.2022

Obowiązkowe faktury elektroniczne dołożą pracy działom księgowości i rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e-Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.

07.04.2022