Ministerstwo Finansów nie przewiduje zniesienia podatku dochodowego dla emerytów. W planach jest jednak obniżenie stawki podatkowej, które będzie dotyczyła wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej. Także emerytów i rencistów.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2019
Domowe finanse PIT
Wydatki z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu spełniają kryteria wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powinny więc zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu skarżącej, stosownie do jej udziału w spółce komandytowej ‒ orzekł NSA i oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Grażyna J. Leśniak
07.06.2019
PIT
Wpłat PIT, CIT, VAT i inne należności budżetowych trzeba będzie dokonywać na rachunek urzędu skarbowego tylko przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika. Takie zmiany przyjął w czwartek rząd. Nowe zasady wpłacania podatków wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
06.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
W czwartek rząd przyjął dwa duże projekty nowelizacji przepisów o VAT. Zmiany dotkną m.in. zasad fakturowania, składania jednolitych plików kontrolnych i korzystania ze zwolnień. Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP kary poniosą obie strony transakcji. Zapłacą dodatkowe 100 proc. VAT. Nowe sankcje będą czekały także za inne błędy w VAT.
Krzysztof Koślicki
06.06.2019
VAT
Prezydent miasta nie może dowolnie wybierać, do którego z małżonków skieruje decyzję o zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości. Praktyka doręczania tego rodzaju decyzji tylko do niektórych ze współwłaścicieli jest sprzeczna z przepisami. Potwierdził to WSA w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
06.06.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Wydatki na naukę od dawna są punktem spornym z fiskusem. Często pojawia się argument, że nauka ma charakter osobisty. Nie można jej wtedy zaliczyć do kosztów podatkowych. Z najnowszej interpretacji wynika jednak, że wydatki na aplikację prawniczą można odliczyć. Trzeba tylko spełnić jeden istotny warunek.
Krzysztof Koślicki
06.06.2019
Prawnicy PIT Strefa aplikanta
Paweł Cybulski do czasu powołania nowego szefa Krajowej Administracji Skarbowej będzie wykonywał jego obowiązki. Ma to związek z wtorkowym powołaniem Mariana Banasia (dotychczasowego szefa KAS) na stanowisko ministra finansów.
Krzysztof Koślicki
05.06.2019
Ordynacja
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji rozszerzający status prosumenta na gruncie regulacji energetycznych również o małych i średnich przedsiębiorców. Zostanie wprowadzona również możliwość oddania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej przez taki podmiot. A co z konsekwencjami na gruncie podatku akcyzowego takich zmian – zastanawia się Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
05.06.2019
Akcyza

Spory z fiskusem paraliżują firmy

Ordynacja Doradca podatkowy
Relacje między podatnikami a skarbówką stają się coraz bardziej napięte. Firmom coraz trudniej dochodzić swoich racji, a fiskus wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Wydaje niekorzystne decyzje, mimo przychylnej linii orzeczniczej. Doradcy już na początku współpracy informują klientów, że sprawa będzie miała finał w sądzie. Na wyrok trzeba jednak czekać nawet cztery lata.
Krzysztof Koślicki
05.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Strata z tytułu zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet w przypadku ich uprzedniego zarachowania jako przychód należny, nie może być uważana przez firmę za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
04.06.2019
CIT
Po 1 lipca 2019 roku obligacje przestaną być prostym i tanim sposobem finansowania wewnątrzgrupowego. Do tej pory były instrumentem niemal tak elastycznym jak pożyczka. Nowe przepisy są regulacyjnym pokłosiem afery GetBacku i mają na celu w szczególności zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów – tłumaczy Katarzyna Żółcińska, adwokat z Crido Legal.
Katarzyna Żółcińska
04.06.2019
Finanse

Marian Banaś nowym ministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy
Marian Banaś został we wtorek powołany na stanowisko ministra finansów. Zastąpi odchodzącą z urzędu prof. Teresę Czerwińską, która została powołana do zarządu NBP. Banaś dotychczas był wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
04.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Od 1 czerwca partnerem zarządzającym działem doradztwa podatkowego i prawnego Deloitte w Polsce jest Adam Mariuk. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Moczulskiego, który będzie teraz odpowiedzialny za doradztwo podatkowe i prawne w Europie Środkowej.
Krzysztof Koślicki
04.06.2019
Doradca podatkowy
Projekt zmian w ustawie o VAT, przewidujący nową matrycę VAT, utknął w Sejmie. Nie będzie więc na razie niższych stawek na e-booki i e-prasę. Początkowo planowano, że nowe regulacje w tym zakresie zaczną obowiązywać 1 czerwca.
Agnieszka Matłacz
04.06.2019
VAT
Do 6 czerwca trwają konsultacje w sprawie obowiązku stosowania podzielonej płatności tzw. split paymentu. Niektóre podmioty będą musiały go stosować już od września tego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku będą groziły surowe kary. Problemem jest jednak kształt nowych regulacji - ich projekt zawiera wiele niedoróbek.
Krzysztof Koślicki
04.06.2019
VAT
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt rozporządzenia, które zwolni z PCC handel bitcoinami i innymi walutami wirtualnymi do końca roku. Obecne przepisy przewidują je tylko do końca czerwca br. To jednak nie koniec problemów i niepewności handlujących wirtualnym pieniądzem.
Krzysztof Koślicki
03.06.2019
Finanse
Aż 16 mln elektronicznych rozliczeń PIT wpłynęło w tym roku do Ministerstwa Finansów. Niemal 7 mln PIT-37 i PIT-38 złożono za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W przyszłym roku łatwiej będzie można złożyć także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Ministerstwo Finansów planuje rozbudowę systemu.
Krzysztof Koślicki
03.06.2019
Domowe finanse PIT
Przedsiębiorcy składają coraz więcej wniosków o uprzednie porozumienia cenowe tzw. APA. Ma to zapewnić im pewność, że rozliczane przez nich transakcje z podmiotami powiązanymi są prawidłowo wycenione. Popularność porozumień ma związek z licznymi kontrolami, które prowadzi teraz skarbówka.
Krzysztof Koślicki
03.06.2019
CIT PIT
Samotna matka po rozwodzie, która sama sprawuje władzę rodzicielską, ma wyłączne prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej. Ojciec, który płaci alimenty, ale nie zajmuje się dzieckiem, z odliczenia nie skorzysta. Potwierdza to najnowsza interpretacja administracji skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
01.06.2019
Domowe finanse PIT
Ustawodawca nie poprzestaje w dostarczaniu kolejnych rozwiązań prawnych, które mają przeciwdziałać wyłudzeniom w VAT. Ostatnia nowelizacja wprowadza jeden, wspólny rejestr podatników. Jest jednak pytanie, czy korzystanie z niego wystarczy do udowodnienia należytej staranności – piszą Patryk Bialic i Tomasz Bek
Tomasz Bek Patryk Bialic
31.05.2019
VAT Prawo gospodarcze
Do 31 maja przedsiębiorcy mają czas na zebranie m.in. od swoich pracowników specjalnych oświadczeń. Muszą też poinformować ich o zasadach prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonów. Kary za niedotrzymanie tego obowiązku mogą wynieść nawet 45 tys. złotych.
Krzysztof Koślicki
30.05.2019
VAT Małe i średnie firmy
Jeżeli nieruchomość została zwrócona spadkobiercy właściciela decyzją wydaną na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w chwili otwarcia spadku nie wchodziła do spadku po tym właścicielu, to tym samym nie było to nabycie, które prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w przypadku jej sprzedaży przed upływem pięciu lat od dnia otwarcia spadku.
Grażyna J. Leśniak
30.05.2019
PIT

Kary za fałszowanie faktur jak za zbrodnie

Prawo karne Ordynacja Prawo gospodarcze
Nowelizacja kodeksu karnego miała zaostrzyć kary na przestępstwa związane z pedofilią. Przy okazji zmienia jednak diametralnie cały system kar za fałszowanie faktur i posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Orzeczenie grzywny będzie ograniczone, a fałszerze będą częściej trafiać do więzienia. W skrajnych przypadkach nawet na 20 albo 30 lat.
Krzysztof Koślicki
30.05.2019
Prawo karne Ordynacja Prawo gospodarcze

W budżecie coraz wyższe wpływy z podatków

Finanse publiczne Administracja publiczna
W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 roku dochody budżetu państwa wyniosły 130 mld zł i były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe w tym samym okresie były wyższe o ok. 3,9 mld zł. Największy wzrost nastąpił w CIT. Z VAT wpływy były jednak niższe. Takie dane podało w środę Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
29.05.2019
Finanse publiczne Administracja publiczna
Pracodawca, który kupi dla swoich pracowników grupowe ubezpieczenie na życie powinien wykazać ich przychód z tego tytułu. Może być jednak problem z ustaleniem jego wysokości. Co do zasady od wartości składek należy odprowadzić podatek dochodowy. Składek można jednak uniknąć.
Paweł Ziółkowski
29.05.2019
PIT Ubezpieczenia społeczne
Nie ma podstaw, by żądać od osób wypełniających deklaracje podatkowe numeru ich telefonu. Rada gminy nie może domagać się ujawnienia tych informacji, choć niewątpliwie ułatwiają one kontakt z podatnikiem. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Aleksandra Partyk
29.05.2019
Podatki i opłaty lokalne
Żeby świadczenie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług musi być wzajemne. Jeśli przedsiębiorca płaci karę umowną za niewykonanie umówionej czynności, nie otrzymuje niczego w zamian. Od kary nie trzeba więc naliczać VAT. Potwierdza to właśnie najnowsze stanowisko skarbówki.
Krzysztof Koślicki
29.05.2019
VAT
Uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. Nie może jednak odbywać się kosztem podatników. Narzędzia, które stosuje fiskus, muszą też być adekwatne do zakładanych celów. Takie m.in. wnioski płyną z konferencji pt. Uszczelnianie systemu podatkowego – dokąd zmierzamy.
Krzysztof Koślicki
28.05.2019
Ordynacja
Rząd przyjął we wtorek projekt nowej ordynacji podatkowej. Prace nad dokumentem trwały kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
28.05.2019
Ordynacja
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Zdaniem ekspertów, istnieje jednak ryzyko, że rzecznik stanie się kolejnym urzędnikiem Ministerstwa Finansów.
Krzysztof Koślicki
28.05.2019
Ordynacja
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski