Prawo.pl
Jeden urząd skarbowy - I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie - obsłuży w 2021 roku największych podatników, 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych będzie zajmować się dużymi firmami, a drobne przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego wrócą do pozostałych urzędów.
Krzysztof Sobczak
01.01.2021
CIT VAT Prawo gospodarcze

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Poza epidemią koronawirusa w tym roku podatnicy mierzyli się z wieloma trudnymi zmianami w prawie. Covid utrudniał rozliczenia podatkowe, ale - jak podkreślają eksperci - resort finansów nie przygotował znaczącej pomocy. Przesunięcie niektórych terminów rozliczeń to za mało. W październiku wszyscy musieli wdrażać nowe jednolite pliki kontrolne, a wiele firm w kryzysie od 1 stycznia musi mieć nowe typy kas fiskalnych.
Krzysztof Koślicki
31.12.2020
CIT PIT VAT
Wprowadzenie istotnego ograniczenia maksymalnej wysokości ulgi abolicyjnej do 1360 zł może dotknąć tych polskich rezydentów podatkowych, którzy uzyskują dochody w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania opierające się na metodzie tzw. odliczenia proporcjonalnego. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2021 roku – wyjaśnia Aleksander Dyl, prawnik.
Aleksander Dyl
30.12.2020
Domowe finanse PIT
Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził, że od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą – pisze dr Izabella Tymińska.
Izabella Tymińska
30.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Brexit
Brexit coraz bliżej. Podatnicy muszą więc mieć się na baczności, szczególnie ci, którzy w najbliższym czasie planują restrukturyzacje z udziałem spółek brytyjskich. Ostateczne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało negatywne konsekwencje dla podatkowego traktowania w Polsce niektórych działań restrukturyzacyjnych – pisze Małgorzata Gleń z KPMG w Polsce.
Małgorzata Gleń
30.12.2020
CIT Brexit
1 stycznia 2021 roku istotnie zmieniają się zasady opodatkowania spółek komandytowych. Moment opodatkowania CIT można co prawda odwlec do 1 maja, jednak nie rozwiązuje to problemu podwójnego obłożenia podatkiem. Nie wiadomo też, w jakiej formie, przez kogo ani kiedy powinna być podjęta ta decyzja. Niejasności dotyczą dodatkowo kwestii zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.
Krzysztof Koślicki
30.12.2020
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Niemal 27 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 280 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 2,8 tys. złotych.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Prawo karne Ordynacja
W sytuacji, gdy pracownik cały miesiąc przebywał na urlopie macierzyńskim, uzyskując z tego tytułu zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS, a płatnik (pracodawca) wypłacił w tym miesiącu pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, od tych przychodów zakład pracy zobowiązany jest odliczać miesięczną normę kosztów uzyskania przychodów
Barbara Tomaszewska
29.12.2020
PIT
W nowych ewidencjach trzeba wykazywać powiązania. Chodzi tu o sam fakt tych powiązań, a nie to, że np. ceny odbiegały od wartości rynkowych. Jeżeli mówimy o powiązaniach rodzinnych, to trzeba brać pod uwagę następujące osoby: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej - wyjaśnia Marcin Andrzejowicz, ekspert z LEX Księgowość.
Marcin Andrzejowicz
29.12.2020
PIT VAT

NSA tłumaczy zasady kierowania spraw na posiedzenia niejawne

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Naczelny Sąd Administracyjny zapewnia, że nie działa automatycznie. Sędziowie przesyłają stronom bądź ich pełnomocnikom z odpowiednim wyprzedzeniem informacje o przeniesieniu sprawy na posiedzenie niejawne. Wskazują jednocześnie na możliwość przedstawienia stanowiska w sprawie w formie pisemnej. NSA przygotowuje się także do prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Już od 1 stycznia 2021 roku bez cła i podatków będzie można przywieźć mniej alkoholu i papierosów. Restrykcje dotkną też przewozu zwierząt domowych i roślin. Nie będzie można przewozić mięsa i mleka. Podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów, które nie należą do UE.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Brexit
Za wydawanie duplikatów legitymacji szkolnych i świadectw pobiera się opłatę. Gmina nie zapłaci jednak z tego tytułu podatku od towarów i usług. Realizuje bowiem w ten sposób zadania, które nakłada na nią ustawa – potwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że gmina działa w tym przypadku w roli organu władzy publicznej.
Dorian Lesner
29.12.2020
Podatki i opłaty lokalne VAT
Coraz wyraźniej ostatnio widać wzmożone zainteresowanie fiskusa możliwością zabezpieczenia przewidywanej zaległości podatkowej – i to jeszcze w toku kontroli podatkowej, przed wydaniem decyzji określającej zobowiązanie. To naciąganie prawa. Zdarzają się nawet przypadki decyzji zabezpieczających, w których określana jest tylko przybliżona kwota zobowiązania podatkowego – bez żadnych podstaw ani dokumentów.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przedłużyło do 31 grudnia 2021 roku termin na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe uzyskanego w 2018 roku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Brak zakupu do końca 2020 roku mógłby oznaczać konieczność zapłaty dodatkowego podatku.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Domowe finanse PIT

Resort finansów szykuje e-Urząd Skarbowy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Do wykazu prac legislacyjnych rządu w poniedziałek trafił projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Powszechną formą kontaktu ze skarbówką ma być e-Urząd Skarbowy. Zmiany w tym zakresie zostaną przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Kiedy 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestanie uczestniczyć w unii celnej, dla polskich przedsiębiorców będzie to oznaczać zakaz swobodnego przewozu towarów pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem oraz duże zmiany w formalnościach celnych. Jak zatem od stycznia najprościej i najkorzystniej przewozić towary przez granice celne, minimalizując czas kontroli na „szlabanach” – wyjaśnia dr Izabella Tymińska, ekspert celny.
Izabella Tymińska
28.12.2020
Akcyza Brexit
Resort finansów poinformował w poniedziałek o aktualizacji formularza interaktywnego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) oraz wzoru dokumentu elektronicznego TPR-P. Nowe formularze zostały opublikowane w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Ordynacja CIT PIT
Od 1 stycznia 2021 roku branże gastronomiczna i restauracyjna zostaną objęte obowiązkiem stosowania kas online. Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, mogą wnioskować o przedłużenie terminu na ich zakup. Mają na to czas do końca 2020 r. Indywidualne decyzje w takiej sytuacji będą podejmować urzędy skarbowe.
Agnieszka Matłacz
28.12.2020
VAT Rachunkowość
Do czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych zalicza się udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych. Te zapisy są bardzo ogólnikowe. A biura rachunkowe muszą informować o zmianach przepisów i wskazywać konsekwencje tych zmian – mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy

Od zbyt drogiego prezentu pod choinką fiskus może chcieć podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Większość z nas czeka na wizytę Mikołaja i prezenty. Z punktu widzenia prawa świąteczne upominki to nic innego jak darowizny, a te podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Można skorzystać z pewnych zwolnień. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić.
Krzysztof Koślicki
24.12.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w przepisach o podatku akcyzowym. Zasady monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) zostaną uproszczone. Będzie także nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych.
Krzysztof Koślicki
23.12.2020
Akcyza Rachunkowość

Ustawa okołobudżetowa na 2021 rok z podpisem prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę okołobudżetową na 2021 rok. Wynika z niej m.in., że w przyszłym roku zamrożone będą wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 r. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.
Krzysztof Koślicki
23.12.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
31 grudnia 2020 roku zakończy się okres przejściowy. Tym samym tzw. Brexit stanie się faktem – także na gruncie podatku VAT. W tym obszarze najbardziej odczuwalne skutki będą dotyczyły obrotu towarowego, kiedy wewnątrzwspólnotowe dostawy zastąpi eksport, a wewnątrzwspólnotowe nabycia – import towarów - piszą eksperci KPMG w Polsce.
Agnieszka Smolińska-Wiśnioch Marek Bielawski
23.12.2020
VAT Doradca podatkowy
Epidemia wydłużyła w tym roku termin złożenia formularza TPR. Firmy muszą to zrobić do 31 grudnia 2020 roku, a nie, standardowo, do końca września. Dotyczy tych podmiotów powiązanych, których rok podatkowy skończył się 31 grudnia 2019 roku. Dane, które dostanie skarbówka, będą mogły być podstawą dokładnej kontroli.
Krzysztof Koślicki
23.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0-proc. VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.
Krzysztof Koślicki
22.12.2020
VAT Koronawirus a prawo

Pakiet Slim VAT z podpisem prezydenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dużą nowelizację ustawy o VAT. Zmiany wchodzą w skład tzw. pakietu Slim VAT. Zmienione zostaną m.in. zasady rozliczania korekt, zwrotu podatku w ramach systemu TAX FREE, zerowej stawki VAT dla eksportu, przeliczania walut obcych na złotówki.
Krzysztof Koślicki
22.12.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zmianie ulegną m.in. zasady opodatkowania samochodów osobowych. Celem nowelizacji ma być uszczelnienie systemu podatkowego.
Krzysztof Koślicki
22.12.2020
Akcyza Rachunkowość
Pojawia się coraz więcej zarzutów, że księgowi wchodzą w kompetencje doradców podatkowych i świadczą usługi doradztwa bez wymaganych uprawnień. Do prokuratury trafiają nawet zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Potrzebna jest pilna zmiana prawa i precyzyjne określenie zakresu usług doradztwa podatkowego.
Krzysztof Koślicki
22.12.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
W poniedziałek Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejne objaśnienia podatkowe. Najnowszy dokument dotyczy zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) dla celów VAT i stosowania zerowej stawki podatku.
Krzysztof Koślicki
21.12.2020
VAT Rachunkowość