Prawo.pl

Sądy administracyjne orzekają niejawnie, a o terminach rozpraw nie informują

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przeprowadzanie rozpraw w trybie niejawnym w założeniu miało pomóc w rozstrzyganiu sporów. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że sądy nie informują stron o terminach posiedzeń. Podatnicy nie mają wtedy nawet możliwości pisemnego przedstawienia swoich racji. A o wydaniu wyroku dowiadują się dopiero po czasie. Takie działanie narusza podstawowe prawo do obrony.
Krzysztof Koślicki
02.07.2021
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody osiągane przez osoby fizyczne. Ustawodawca zdecydował się jednak na wyłączenie niektórych przychodów uzyskiwanych przez podatników z opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez wyraźne wskazanie źródła ich pochodzenia.
Krzysztof Kaźmierski
01.07.2021
Domowe finanse PIT

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
01.07.2021
Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
W środę po południu opublikowane zostało oczekiwane od dawna rozporządzenie zmieniające zasady wysyłania do skarbówki jednolitych plików kontrolnych (JPK). Już od czwartku, 1 lipca, nie będzie trzeba oznaczać podzielonych płatności. Nowe regulacje odnoszą się także do wchodzącego równolegle w życie pakietu e-commerce.
Krzysztof Koślicki
30.06.2021
VAT Rachunkowość

Preferencje w podatku od nieruchomości do końca roku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów przypomniało w środę, że do końca 2021 r. gminy mogą wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości i wydłużać terminy płatności jego rat. Z tej pomocy mogą korzystać wskazane podmioty i grupy przedsiębiorców, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
30.06.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 155 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki.
Krzysztof Koślicki
30.06.2021
Rachunkowość

Strasburg: Po zatarciu skazania jest prawo do zapomnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO
Nałożenie na wydawcę prasowego obowiązku zanonimizowania danych osobowych skazanego, po upływie okresu zatarcia skazania, w artykule znajdującym się w internetowym archiwum elektronicznym gazety, nie stanowiło naruszenia prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
30.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO

Skarbówka bezprawnie opóźnia zwroty VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Organy podatkowe wykorzystują każdą okazję, by opóźnić zwrot VAT. Wystarczy najmniejsza wątpliwość, dotycząca tylko części zwracanej kwoty, by całość środków została zablokowana. Najnowszy wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim wskazuje, że działanie skarbówki jest całkowicie bezprawne. Doradcy podatkowi twierdzą jednak, że takie sytuacje zdarzają się nagminnie.
Krzysztof Koślicki
30.06.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Krzysztof Kaźmierski
29.06.2021
VAT Rachunkowość

MF szykuje zmiany w cenach transferowych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Do 2 lipca trwają ministerialne prekonsultacje projektu przepisów dotyczących podmiotów powiązanych i regulacji odnoszących się do cen transferowych. Resort chce uprościć szereg regulacji i procedur. Część podmiotów nie będzie już musiała sporządzać analizy porównawczej.
Krzysztof Koślicki
29.06.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów zapowiada co chwilę kolejne rewolucyjne zmiany. Snuje śmiałe wizje przyszłości, jednak wydaje się nie panować nad kalendarzem. Skutek niestety jest jeden – podatnicy dostali dwa dni na przygotowanie się do dużych zmian z pakietu e-commerce w VAT, a w czwartek może się okazać, że paragony do 450 złotych znów trzeba będzie raportować w JPK-ach.
Krzysztof Koślicki
29.06.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Na podstawie dodanego przepisu przejściowego, aż do lipca przyszłego roku nie będzie trzeba płacić podatku akcyzowego po przerobieniu samochodu. Wcześniej podatek miał być pobierany już od najbliższego czwartku. Za rozliczenie akcyzy odpowie nie tylko osoba sprowadzająca lub przerabiająca samochód, ale również posiadacz pojazdu.
Krzysztof Koślicki
29.06.2021
Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy

MF zapowiada kolejne ulgi i program repatriacji kapitału do Polski

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, ryczałt dla nowych inwestorów, program powrotu kapitału – wprowadzenie m.in. takich rozwiązań zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z nowych przepisów mają skorzystać pracownicy, właściciele firm, a także polscy sportowcy, celebryci i artyści. MF liczy, że piłkarz Robert Lewandowski wróci do Polski.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał dużą nowelizację ustawy o VAT zawierającą tzw. pakiet e-commerce. Chodzi m.in. o likwidację od 1 lipca w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, a także znaczne rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
VAT Doradca podatkowy
Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze, muszą zacząć korzystać z kas fiskalnych online. Usługi świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
Prawnicy VAT Doradca podatkowy
Implementacja do polskiego porządku prawnego unijnych zasad opodatkowania i rozliczania VAT w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość, sprzedaży towarów importowanych na odległość, czy dostaw dokonywanych za pośrednictwem tzw. operatorów interfejsów elektronicznych, będzie rewolucyjną zmianą
Justyna Pułka Teresa Gorczyczyńska
28.06.2021
VAT Rachunkowość
Fakturę taką można zaksięgować w ciężar kosztów działalności operacyjnej, jeżeli najemca nie będzie zwracał spółce kosztu tego remontu i stanowi on typowy koszt związany ze świadczeniem wynajmu nieruchomości. Inaczej będzie w przypadku, jeżeli koszt ten będzie podlegał np. refakturowaniu na najemcę - wyjaśnia Michał Topulniak z LEX Księgowość.
Michał Topulniak
25.06.2021
Rachunkowość Budownictwo

System opłat na drogach e-TOLL już działa

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały w czwartek o uruchomieniu nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich o długości ok. 3 700 km. Przewidziano jednak okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Od 1 lipca kolejne branże muszą stosować kasy fiskalne online. Zakup urządzenia daje prawo do ulgi w wysokości 700 zł. Do wniosku o jej otrzymanie trzeba jednak dołączyć kopię raportu miesięcznego z kasy. To niepotrzebna biurokracja, bo urząd ma stały dostęp do informacji o sprzedaży. Nowe kasy łączą się automatycznie z serwerami MF i przekazują dane.
Krzysztof Koślicki
24.06.2021
VAT Rachunkowość
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.
Krzysztof Sobczak
23.06.2021
CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład
Polskie przepisy dają co najmniej kilka opcji wyboru alternatywnych form prowadzenia działalności oraz alternatywnych form opodatkowania, poczynając od możliwości założenia spółki z o.o. (z 9-proc. CIT) poprzez formy zryczałtowane, aż po kartę podatkową. Ryczałt nie zawsze będzie najkorzystniejszy – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy
Marcin Zarzycki
23.06.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Ogłoszone we wtorek wyjaśnienie Głównego Inspektora Informacji Finansowej w sprawie stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest tylko "miękkim wyjaśnieniem", ale wskazują na to, jak ewentualne uchybienia będą postrzegane w przypadku kontroli - piszą Wojciech Majkowski i Maciej Sawczuk z KPMG.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
22.06.2021
Rachunkowość Finanse
Poznaliśmy kolejny wyrok TSUE, który zdaje się przechylać szalę na korzyść importerów. Jednakże ukazane w nim podejście organów jest równie kontrowersyjne, co ubiegłoroczne wyroki i uwidacznia zawiłości, z jakimi borykają się importerzy i urzędnicy przy ustalaniu wartości celnej, a w efekcie wysokości płaconego cła i VAT – piszą eksperci PwC.
Angelika Laskowska Marcin Majewski
22.06.2021
Doradca podatkowy Prawo europejskie
Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.
Krzysztof Koślicki
22.06.2021
CIT Doradca podatkowy Spółki
W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. Z analizy wynika, że na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
21.06.2021
CIT PIT VAT
W pandemicznym roku 2020 szara strefa prawdopodobnie uległa powiększeniu i wyniosła między 18 proc. a 20 proc. - stwierdzają autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21”, opracowanym przez Global Compact Network Poland.
Krzysztof Sobczak
21.06.2021
CIT VAT Małe i średnie firmy
Chcemy, by składka zdrowotna była obliczana od realnie uzyskanego dochodu. Po wakacjach przedstawimy także kolejne uproszczenia w VAT. Będzie to pakiet Slim VAT 3. Częste zmiany przepisów są konieczne. Legislacja podatkowa przyspiesza na całym świecie – mówi serwisowi Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Krzysztof Koślicki
21.06.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji lub rzeczy używane dłużej niż pół roku. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Taki wniosek wynika z niedawnej interpretacji skarbówki. Ale nabywca ma obowiązek zapłaty 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.
Krzysztof Koślicki
19.06.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Polska jest za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej - zadeklarował minister finansów Tadeusz Kościński. Jak stwierdził, obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. - Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość - podkreślił.
Krzysztof Sobczak
18.06.2021
VAT Prawo europejskie
Za niecałe dwa tygodnie zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania akcyzą sprowadzanych samochodów. Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy nie będzie już łatwym sposobem na uniknięcie podatku. Za rozliczenie akcyzy odpowie nie tylko osoba sprowadzająca lub przerabiająca samochód, ale również posiadacz pojazdu.
Krzysztof Koślicki
18.06.2021
Domowe finanse Akcyza Doradca podatkowy