Prawo.pl
Opodatkowanie CIT spółek komandytowych jest już przesądzone. To oznacza, że przychody z udziału w takiej spółce zostaną opodatkowane dwukrotnie – raz na poziomie spółki, a kolejny na poziomie wypłaty zysku (dywidendy) wspólnikowi. Czy Alternatywne Spółki Inwestycyjne mogą być sensowną alternatywą – analizuje Jakub Szpringer, radca prawny, partner zarządzający KSZ Smart Legal.
Jakub Szpringer
07.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Rząd przygotował nowe przepisy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Zapomniano jednak o regulacjach przejściowych. Może się więc okazać, że amortyzację rozpoczętą przed końcem 2025 roku trzeba będzie nagle zaprzestać.
Krzysztof Koślicki
07.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie, że wróżka nie musi wydawać paragonów ani używać kasy fiskalnej. Rejestrowanie transakcji nie jest wymagane przy usługach ezoterycznych i przepowiadaniu przyszłości osobom prywatnym ani firmom. Wróżka musi jednak spełnić jeden istotny warunek – i dla organów skarbowych nie jest nim posiadanie szklanej kuli.
Krzysztof Koślicki
05.12.2020
VAT

Gminy łatają dziury w swoich budżetach pieniędzmi mieszkańców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Gminy znalazły sposób, by choć częściowo złagodzić skutki braku pieniędzy. W podejmowanych właśnie uchwałach określają na przyszły rok wyższe stawki podatków i opłat lokalnych. W wielu miejscowościach zastosowanie będą miały kwoty w maksymalnej wysokości, dopuszczonej przez prawo. Skutki odczują przede wszystkim właściciele nieruchomości.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
04.12.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Mamy dwie wiadomości dla spółek. Jedną dobrą, drugą być może też. W przypadku zarządu wieloosobowego sprawozdanie będzie mógł podpisać tylko jeden członek, a pliki będzie można przeszukiwać. Druga wiadomość dotyczy cyfryzacji KRS - znowu zostanie przesunięta, a co za tym idzie, także przepisy o prostej spółce akcyjnej.
Jolanta Ojczyk
04.12.2020
Spółki Prawo gospodarcze
Nie każdy pracownik delegowany, który wyjeżdża do pracy za granicą, może zmienić rezydencję podatkową. Praca tymczasowa nie daje do tego podstawy, ale kilkuletni kontrakt – już tak, zwłaszcza, gdy wyjeżdżający zabiera ze sobą rodzinę. Wcześniej pracownik powinien to jednak ustalić z pracodawcą, bo podatki trzeba wtedy płacić w państwie przyjmującym już od pierwszego dnia pobytu.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2020
PIT Prawo pracy

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Dla prawa podatkowego pies jest rzeczą. Umowa kupna-sprzedaży zwierzęcia czasami może być więc opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent wartości transakcji. Podatek musi wtedy zapłacić kupujący. Wszystko zależy jednak od ceny psa.
Krzysztof Kamiński
03.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Fiskus ogranicza koszty podatkowe spółkom cywilnym

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Ostatnie interpretacje pokazują, że spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów podatkowych. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Skarbówka uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, nie ma to uzasadnienia w przepisach.
Krzysztof Koślicki
03.12.2020
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że do końca marca 2021 roku ważne będą kody PKWiU 2008 na niektóre towary. Chodzi m.in. o towary określone w załączniku do ustawy o VAT, wobec których należy stosować split payment. Zmiana ma dotyczyć także preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów oraz urządzeń elektrycznych.
Krzysztof Koślicki
02.12.2020
VAT Rachunkowość
Crowdfunding to zjawisko znane już od wielu lat i początkowo stanowiło formę technologicznie zaawansowanego procesu zbiórek publicznych, z których finansowano cele charytatywne lub artystyczne. Z czasem jednak przedsiębiorcy dostrzegli w tym zjawisku sposób na pozyskanie środków także na realizację i rozwój działalności gospodarczej od inwestorów – pisze Michał Karwański, radca prawny.
Michał Karwasiński
02.12.2020
Doradca podatkowy Finanse
Likwidacja, od 1 stycznia 2020 r., tzw. ulgi abolicyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych wcale nie oznacza, że wszystkie osoby pracujące i mieszkające zagranicą, np. w Skandynawii czy Holandii, będą musiały zapłacić PIT w Polsce od dochodów uzyskiwanych za granicą. Najprostszym sposobem, żeby tego uniknąć jest rezygnacja z rezydencji podatkowej w Polsce – mówi radca prawny Józef Banach.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
PIT Prawo pracy Prawo unijne
Firmy muszą czekać, aż piwo się... zestarzeje, by odzyskać akcyzę. Zdaniem ekspertów, przepisy w tym zakresie powinny być zmienione. W zamkniętych z powodu epidemii restauracjach w magazynach zalega niesprzedany alkohol. Resort finansów powinien umożliwić wcześniejsze odzyskanie podatku lub powrót do procedury zawieszenia. Takie rozwiązanie pomogłoby branży restauracyjnej, eventowej i hotelowej.
Krzysztof Koślicki
02.12.2020
Akcyza Poprawmy prawo
Ministerstwo finansów poinformowało we wtorek, że podpisany został protokół zmieniający umowę z Maltą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że zasady rozliczania dochodów uzyskiwanych na Malcie zostaną zmienione. Dokument to efekt realizacji projektu uszczelniania systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
PIT
Od początku 2021 roku podział majątku likwidowanej spółki podlegać będzie opodatkowaniu w ramach tzw. datio in solutum. Co jednak ze spółkami osobowymi, które w trakcie roku uzyskają status podatnika CIT? Takie spółki mogą zostać rozwiązane bez przeprowadzania likwidacji i wygląda na to, że zakres planowanych zmian nie obejmuje tych przypadków.
Benedykt Rubak
01.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Jednym z istotnych warunków stosowania obniżonych stawek akcyzy na sprzedawane paliwo opałowe jest uzupełnienie przez odbiorcę zgłoszenia w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT. Za brak rejestracji grożą surowe kary finansowe. Nowe obowiązki dotyczą też osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
Akcyza Rachunkowość
Nadmierne wykorzystywanie umów zleceń, niejasny i skomplikowany system rozliczania oraz pogłębienie niesprawiedliwości społecznej - to główne negatywne zjawiska związane ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych. Fundacja Instrat i eksperci rekomendują ujednolicenie zasad naliczania i odprowadzania składek.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2020
Ubezpieczenia społeczne

Niejawne postępowania sądowe szkodzą podatnikom

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Wszystkie rozprawy przed sądami administracyjnymi są teraz niejawne. Podatnicy mają więc ograniczony wpływ na ich przebieg i nie zawsze mogą bronić swoich racji. Rozprawa tradycyjna dawała szanse na dyskusje, a sąd miał czas na analizę problemu. Budzi to wiele wątpliwości, także konstytucyjnych. Podobnie jak niejawne ogłaszanie wyroków.
Krzysztof Koślicki
01.12.2020
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
W poniedziałek późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych od stycznia 2021 roku. Dotyczą również m.in. tzw. estońskiego CIT w Polsce, ograniczenia stosowania ulgi abolicyjnej i stawek ryczałtu od przychodów.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
CIT PIT
Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Adam Kałążny
30.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Minister finansów rozesłał pismo, w którym domaga się od jednostek administracji publicznej zablokowania wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Czyni to jednak niezgodnie z prawem. Wypłata świadczeń wynika z ustaw i nie można ich blokować ani pismem, ani rozporządzeniem. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Termin składania JPK_VAT za październik upłynął 25 listopada. To pierwszy raz, kiedy dotychczasowe dwa dokumenty (deklarację i JPK) zastąpił jeden nowy plik, dlatego nie obyło się bez błędów, które powodowały odrzucenie pliku. Przede wszystkim były one związane z kwestią podpisywania pliku i nieaktualnym pełnomocnictwem. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w pierwszym okresie będzie edukować, a nie automatycznie karać za błędy.
Agnieszka Matłacz
30.11.2020
VAT Rachunkowość

Prof. Mariański: Przepisy o fundacjach rodzinnych są niezbędne

Prawo rodzinne Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Powołanie fundacji rodzinnej będzie korzystne dla wszystkich firm planujących transfery pokoleniowe. Fundacja ma chronić majątek rodzinny. Nie może być jednak wykorzystywana do obejścia przepisów prawa spadkowego czy też unikania opodatkowania. Założenia zawierają jednak pewne wady – tłumaczy prof. Adam Mariański,
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Prawo rodzinne Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Ulga na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ulga na prototypy – to niektóre z planowanych zmian w rozliczaniu podatków, które mają wesprzeć firmy i działania prorozwojowe. Nowe ulgi dla innowatorów pojawią się już w przyszłym roku. Problem jednak w tym, że z obecnych rozwiązań – ulgi badawczo-rozwojowej i tzw. IP Box korzysta niewielu przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
CIT PIT Rachunkowość Poprawmy prawo
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe. Według pierwszej - od 1 stycznia 2021 r. możliwe będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Druga wejdzie w życie w części 1 marca 2021r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2020
CIT
Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy

Darowizna w gotówce – raz z podatkiem, raz bez

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Najnowsze wyroki potwierdzają, że sądy nie mogą się zdecydować, jak traktować darowizny pieniężne w najbliższej rodzinie. Według fiskusa, do zwolnienia z podatku konieczny jest przelew środków. Sądy za każdym razem mówią jednak coś innego. Raz twierdzą, że musi być przelew, innym razem, że wystarczy gotówka, ale trzeba ją wpłacić do banku. Przepisy wymagają pilnej poprawy.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Senat w piątek wieczorem opowiedział się jednogłośnie (99 senatorów) za przyjęciem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której głównym założeniem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Ale wniósł poprawki przewidujące m.in. objęcie tym rozwiązaniem spółdzielni i spółek komandytowo-akcyjnych.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
CIT

Jest zgoda Unii na ulgi dla przedsiębiorców w spłacie podatków

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że Komisja Europejska zaakceptowała polski program dotyczący ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Firmy, w których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25 proc., mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Największe organizacje pracodawców apelują do posłów o poparcie poprawki Senatu, która zakłada rezygnację z podwójnego opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Senat głosowanie w tej sprawie musi przeprowadzić w piątek. Sejm jego uchwałą ma się zająć w sobotę.
Jolanta Ojczyk
27.11.2020
CIT PIT