Prawo.pl
Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do biura rachunkowego teczkę z fakturami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każde księgowanie muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci biur rachunkowych muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by potem można je było właściwie ująć w księgach rachunkowych i podatkowych.
Krzysztof Koślicki
05.08.2022
VAT Rachunkowość

Podatek od garaży wzrośnie i wciąż będzie niesprawiedliwy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Drastyczny wzrost przyszłorocznych stawek podatku od nieruchomości mocno dotknie właścicieli niektórych garaży w budynkach mieszkalnych. Tymczasem Ministerstwo Finansów nie zamierza zmieniać ewidentnie niesprawiedliwych przepisów, według których różnica w opodatkowaniu takich samych garaży jest nawet dziesięciokrotna. Resort czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.
Paweł Rochowicz
05.08.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Obrót kryptowalutami za pośrednictwem internetu jest klasyfikowany jako pozostałe pośrednictwo pieniężne, co wyłącza te usługi z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma znaczenia dla ustalenia charakteru usług fakt, że wynagrodzenie za takie świadczenie nie przybiera formy zapłaty prowizji lub innych opłat.
Wiesława Moczydłowska
04.08.2022
PIT Doradca podatkowy
Gaz płynny, olej opałowy oraz pellet powinny być objęte zerowym VAT. Projekt ustawy obniżającej stawkę tego podatku przygotował Senat. W ten sposób senatorowie chcą wspomóc walkę z rosnącymi cenami paliw stosowanych do ogrzewania. Jeśli Sejm zaakceptowałby ten projekt, obniżka nastąpiłaby 1 października.
Paweł Rochowicz
04.08.2022
VAT

Bogaty Fundusz Solidarnościowy wspiera nie tylko niepełnosprawnych

Finanse publiczne Domowe finanse PIT Prawo pracy
W 2021 roku 41,5 tysiąca osób fizycznych wpłaciło 2,6 mld zł daniny solidarnościowej, a w okresie od stycznia do maja 2022 r. - 38,5 tysiąca osób uiściło 2,5 mld zł. Według pierwotnych założeń pieniądze te miały być wykorzystywane na wsparcie niepełnosprawnych, ale są też wydawane np. na 14 emerytury. Do tego częściowo dublują się z wydatkami Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Grażyna J. Leśniak
04.08.2022
Finanse publiczne Domowe finanse PIT Prawo pracy

Zainteresowanie e-fakturowaniem w ramach KSeF na razie niewielkie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Z danych, które Ministerstwo Finansów udostępniło redakcji Prawo.pl, wynika, że firmy nie są szczególnie zainteresowane Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Testy obecnej wersji systemu pokazują jednak zbyt wiele mankamentów. Wystawianie faktur elektronicznych niedługo będzie obowiązkowe dla wszystkich. Firmy liczą więc na zmiany i dopracowanie systemu.
Krzysztof Koślicki
04.08.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Skoro wynajmujący nie podjęli żadnych innych czynności, a jednocześnie obciążali co miesiąc najemcę opłatami – czynsz, odszkodowanie oraz media, to w rzeczywistości tolerują taką sytuację. Otrzymywane kwoty stanowią dla wynajmującej spółdzielni wynagrodzenie za świadczenie usług za przyzwolenie na korzystanie z lokalu bez umowy – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Żuk i Pośpiech.
Wiesława Moczydłowska
03.08.2022
VAT Doradca podatkowy
Wydłużony czas egzaminu oraz możliwość zdawania go na przystosowanym do danej niepełnosprawności sprzęcie komputerowym – to ułatwienia, z których mogą już korzystać kandydaci na biegłych rewidentów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Ministerstwo Finansów uwzględniło w rozporządzeniu uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszane jeszcze w 2020 r.
Beata Dązbłaż
03.08.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Niepełnosprawność

Na interpretację podatkową można czekać nawet rok

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Procedura uzyskiwania interpretacji podatkowych zaczyna przypominać błędne koło. Skarbówka, zanim udzieli odpowiedzi, najpierw każe zdobyć w Głównym Urzędzie Statystycznym potwierdzenie kodu PKWiU. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że wnioski, które złożyli w lutym, ciągle są nierozpatrzone. Po doliczeniu czasu wydania samej interpretacji, za chwilę okaże się, że na potwierdzenie poprawności rozliczeń trzeba czekać rok.
Krzysztof Koślicki
03.08.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Firmy i osoby rozliczające podatek u źródła należny od ich zagranicznych partnerów dostaną dodatkowy czas na złożenie ważnych dokumentów. Chodzi o możliwość wyłączenia uciążliwego mechanizmu "pay&refund". Minister Finansów ma wydać rozporządzenie w tej sprawie. Trwałe złagodzenie tych obowiązków ma nastąpić od 2023 roku.
Paweł Rochowicz
02.08.2022
CIT PIT
Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Oferta jest skierowana do pracowników naukowych, a zgłoszenia można nadsyłać do 15 września 2022 r. W skład Komisji wejdą też urzędnicy skarbowi, sędziowie i doradcy podatkowi.
Paweł Rochowicz
02.08.2022
Doradca podatkowy Administracja publiczna

Unijny handel internetowy daje zarobić polskiemu budżetowi, ale jest omijany

Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Nowy system rozliczania VAT od e-handlu w Unii Europejskiej przyniósł zaplanowane dochody polskiemu budżetowi. Jednak Ministerstwo Finansów przyznaje, że wciąż są kłopoty z małymi przesyłkami spoza Unii, które też obejmuje nowy system. Przepisy o zwolnieniu przesyłek wartych do 150 euro wciąż są nadużywane, przez co część dochodów z VAT ucieka skarbówce.
Paweł Rochowicz
02.08.2022
Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Zasady składania oświadczeń zmieniły się od 2022 r. i niestety wprowadziły spore, zapewne niezamierzone zamieszanie. W praktyce jeden dokument nie wystarczy. Trzeba składać dwa. Co jednak ciekawe, oświadczenie dotyczące płatności dla danego odbiorcy można złożyć tylko raz, co w praktyce oznacza możliwość niepobierania podatku tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku – piszą Jagoda Trela i Remigiusz Fijak, eksperci ID Advisory.
Jagoda Trela Remigiusz Fijak
01.08.2022
CIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie zamierza likwidować podatku od zysków kapitałowych. W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister Artur Soboń zauważył, że odejście od tego podatku spowodowałoby niekorzystne zjawiska, w tym napływ do Polski kapitału spekulacyjnego.
Paweł Rochowicz
01.08.2022
PIT Finanse

Kontrola dowodów księgowych jest konieczna

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Kwestia ich prawidłowości ma szczególne znaczenie. Dowody te stwierdzają bowiem dokonanie operacji gospodarczej, co pozostaje w związku z szeroko rozumianą sprawozdawczością finansową. Stąd istotnym zagadnieniem, którego jednostka nie może tracić z pola widzenia, jest zapewnienie kontroli ujmowania dowodów księgowych w księgach rachunkowych.
Krzysztof Kaźmierski
01.08.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Hazard: jednoręcy bandyci zamknięci, szefowie mafii na wolności

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna Prokuratura Prawo gospodarcze
Służby skarbowe wymierzyły w ubiegłym roku ponad 462 mln zł kar za nielegalne używanie automatów do gier. Z tej kwoty udało się wyegzekwować jedynie milion złotych. Tymczasem skarbówka musiała zapłacić 2,6 mln zł za ekspertyzy w tych sprawach oraz 14,6 mln zł za przechowywanie zajętych maszyn. Prawdziwi szefowie hazardowych mafii pozostają nieuchwytni.
Paweł Rochowicz
01.08.2022
Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna Prokuratura Prawo gospodarcze

Nie można opłacić podatku leśnego... miodem

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Co wspólnego mają pszczoły z podatkami? Mogło by się wydawać, że niewiele. Jednak pewna gmina postanowiła wprowadzić, a w zasadzie przywrócić, możliwość opłacania podatku leśnego miodem, odwołując się do Prawa Bartniego Kulturowego. Sztuka ta się nie udała, ponieważ na przeszkodzie stanęły obowiązujące przepisy.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
30.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Organ podatkowy zawiesza postępowanie w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych. W świetle orzecznictwa należy przyjąć, że zły stan zdrowia psychicznego strony nie jest podstawą zawieszenia postępowania - mówi dr Paweł Szczęśniak z katedry prawa finansowego, UMCS w Lublinie.
Wiesława Moczydłowska
30.07.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Jeśli darczyńca odwoła darowiznę nieruchomości z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego, a następnie zwróconą nieruchomość sprzeda przed upływem pięciu lat od jej zwrotu, musi zapłacić podatek dochodowy. Moment zwrotu nieruchomości staje się momentem jej ponownego nabycia przez darczyńcę. Tak uznała skarbówka w interpretacji indywidualnej. Eksperci wskazują na pierwsze korzystne jaskółki zmian w orzecznictwie administracyjnym.
Wiesława Moczydłowska
30.07.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Minister Finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród dla powstańców warszawskich, przyznawanych przez stołeczny samorząd. W tej sprawie będzie wydane rozporządzenie, podobne jak w latach ubiegłych. MF przyznaje, że obciążanie nagród podatkiem byłoby nadmiernym fiskalizmem.
Paweł Rochowicz
29.07.2022
Samorząd terytorialny PIT
Ulga prorodzinna w PIT przysługuje obojgu rodzicom, nawet gdy się rozstali, ale oboje opiekują się dzieckiem. Gdy jedno z rodziców przestaje taką opiekę sprawować, ulgę może w całości wykorzystać drugi rodzic - potwierdza fiskus. Nowe przepisy regulują kwestię podziału ulgi między rodziców za lata podatkowe 2021 i 2022.
Paweł Rochowicz
29.07.2022
Prawo rodzinne Domowe finanse PIT
Podatnicy osiągający większość przychodów w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia zostaną zwolnieni z płacenia tzw. podatku od strat, czyli minimalnego CIT. O wprowadzenie takiego rozwiązania postulowała branża. W innym wypadku szpitalom działającym w formie spółek groziła utrata płynności finansowej i wzrost zadłużenia. Ministerstwo Finansów wsłuchało się w te głosy.
Katarzyna Nocuń
29.07.2022
Finansowanie zdrowia

Miasta wskazują, co trzeba zmienić, aby wzmocnić ich dochody

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Metropolie i miasta na prawach powiatu najdotkliwiej odczuły konsekwencje wprowadzanych od 2019 r. zmian w podatkach, w szczególności w PIT. Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich złożyły w Senacie program działań wzmacniających dochody JST. To m.in. podniesienie kwoty referencyjnej, zmiana zasad subwencji wyrównawczej, waloryzacja subwencji oświatowej, obniżenie do zera VAT za usługi transportu publicznego i za gospodarkę odpadami.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
29.07.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Od stycznia przyszłego roku firmy będą mogły zakładać grupy VAT i wspólnie rozliczać podatek. W piątek kończą się konsultacje tego rozwiązania. Eksperci widzą w nim wiele zalet, jednak niektóre kwestie wymagają poprawek. Bez nich korzyści z funkcjonowania w grupach VAT pozostają tylko w teorii.
Wiesława Moczydłowska
29.07.2022
VAT Doradca podatkowy Finanse
Sprzedaż gruntów może być biznesem, ale to zależy od konkretnych okoliczności - wskazuje Trybunał Konstytucyjny w wyroku. Sugeruje też, by przepisy o podatkowych skutkach takiej działalności interpretować na korzyść podatnika, gdy nie są jasne. Definicję działalności gospodarczej z ustawy o PIT sędziowie uznali za zgodną z Konstytucją.
Paweł Rochowicz
28.07.2022
Ordynacja PIT

Firmy muszą liczyć się z kontrolą rozliczeń podatku od deszczu

Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Wkrótce przedawnieniu ulegną pierwsze okresy rozliczeniowe dotyczące podatku od deszczu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie dodatkową daniną zostanie obciążona jeszcze większa liczba podmiotów. Ponadto - nasilą się także kontrole w tym zakresie. Firmy muszą mieć tego świadomość. Istnieje bowiem duże ryzyko konieczności dopłaty brakujących kwot i odsetek.
Krzysztof Koślicki
28.07.2022
Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Jeśli audytor uznaje, że korekta jest nieistotna, a więc jej niewprowadzenie nie zniekształca sprawozdania finansowego, to często proponuje, aby klienci podpisali przyjęcie informacji o danej korekcie oświadczając przy tym o jej nieistotności. W takiej sytuacji kwestia odmowy po stronie spółki jest rozwiązana. – pisze Maciej Kozysa, biegły rewident, partner Polska Grupa Audytorska.
Maciej Kozysa
27.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W przypadku gdy w danym miesiącu jedynym przychodem pracownika był zasiłek chorobowy, to koszty uzyskania przychodów za ten miesiąc nie przysługują również w rozliczeniu rocznym. Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania przychodów jest uzyskanie przychodów ze stosunku pracy.
Krzysztof Kaźmierski
27.07.2022
PIT Rachunkowość
Wojna, która spowodowała masową emigrację Ukraińców do Polski i innych krajów, trwa już 154 dni. Za niecały miesiąc minie zatem 183 dni, od kiedy pierwsi uchodźcy pojawili się w naszym kraju. Może to być kluczowy moment dla ich rozliczeń podatkowych. Niektórzy od tego momentu powinni rozliczać się z polskim fiskusem.
Paweł Rochowicz
27.07.2022
PIT Ukraina