Prawo.pl
Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Resort finansów uważa, że wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
24.02.2022
VAT Doradca podatkowy Finanse
Terminy wypełnienia obowiązków z zakresu cen transferowych dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi w 2021 roku upłyną już 30 września. Nie należy się spodziewać przesunięcia tej daty, dlatego kwestią cen transferowych za 2021 rok należy zająć się jak najszybciej – zwłaszcza, że dla transakcji z ubiegłego roku obowiązują już tzw. przepisy rajowe, które w ostatnim czasie zostały znacząco zaostrzone.
Jakub Beym
24.02.2022
CIT PIT Rachunkowość
Przewrócone paczkomaty mieli okazję widzieć ostatnio mieszkańcy wielu miast. Całe szczęście nikomu nic się nie stało, ale w niektórych przypadkach doszło do szkód materialnych. Czy silne wiatry wymuszą zmianę prawa dotyczącą paczkomatów oraz innych ulicznych automatów? Zdaniem większości prawników są one konieczne, ale z ewentualnym zaostrzaniem wymagań lepiej nie przesadzać.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki
24.02.2022
Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Skarbówka kończy epidemię i wznawia kontrole

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rośnie liczba kontroli podatkowych – wynika z danych, które Ministerstwo Finansów przekazało serwisowi Prawo.pl. Większa aktywność kontrolerów ma związek m.in. ze zmniejszeniem restrykcji pandemicznych. Szczególnym zainteresowaniem urzędników cieszą się rozliczenia podatku od towarów i usług. Doradcy podatkowi spodziewają się, że w najbliższym czasie kontroli będzie jeszcze więcej.
Krzysztof Koślicki
24.02.2022
Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Jest zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie o kolejne trzy lata obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności - poinformował w środę resort finansów. Wskazał również, że od 1 marca 2022 r. nie zmieniają się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności. Firmy dalej więc musiały dzielić płatności na dotychczasowych zasadach.
Krzysztof Koślicki
23.02.2022
VAT Rachunkowość
Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
23.02.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse
Ministerstwo Finansów przypomina, że możliwość tworzenia grup VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazuje, że jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym.
Krzysztof Koślicki
22.02.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną, 5-proc. stawką podatku. Jej celem była poprawa atrakcyjności prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Podatnicy często natrafiali jednak na mur w postaci niekorzystnej praktyki organów podatkowych – piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.
Jagoda Trela Sebastian Stefańczyk
22.02.2022
Ordynacja CIT PIT
Oferta ubezpieczycieli dla księgowych prowadzących biura rachunkowe rozpoczyna się od 50 tys. zł i może wynosić nawet kilka milionów złotych. Obowiązkowa polisa OC nie obejmuje jednak wszystkich czynności i nie daje kompleksowej ochrony - trzeba dokupować ubezpieczenia dobrowolne. Księgowi mają jednak wątpliwości, na ile obecne ubezpieczenia chronią właścicieli biur rachunkowych.
Wiesława Moczydłowska
22.02.2022
Rachunkowość Polski Ład
Estoński CIT miał w założeniu obniżyć stawkę efektywnego opodatkowania dochodu. Problemem – jak się właśnie okazało – jest jednak stosowanie przepisów przez administrację skarbową. Prowadzi ono do dyskryminacji podmiotów wypłacających zaliczki na poczet dywidendy. Ich opodatkowanie, w porównaniu do wspólników wypłacających dywidendy, jest kilkukrotnie wyższe.
Krzysztof Koślicki
22.02.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Finanse
Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów. Chodzi o rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 oraz odpady. Zdaniem resortu finansów, rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą strefą. Wpłynie też na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
21.02.2022
VAT Doradca podatkowy

NSA: Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Dodatnia wartość firmy – goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
21.02.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Odroczenie samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 roku byłoby niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej – uważa Ministerstwo Finansów. Czas na podjęcie decyzji mija zatem w poniedziałek, 21 lutego, o godzinie 23.59.
Krzysztof Koślicki
21.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Na zmianę formy opodatkowania pozostały już tylko godziny. To gorący czas dla przedsiębiorców, którzy cały czas analizują skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Wielu z nich zdecyduje się na inny sposób rozliczeń z fiskusem – przejdzie na ryczałt, podatek liniowy albo zasady ogólne. Problem jednak w tym, że skutków tych decyzji nie da się teraz przewidzieć. Rząd cały czas obiecuje zmiany w przepisach.
Krzysztof Koślicki
21.02.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Duże przedsiębiorstwa związane są setkami procedur organizacyjnych, zwykle opartych o przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Każda zmiana w przepisach skutkuje koniecznością aktualizacji danej procedury. Jak przedsiębiorstwa radzą sobie z tym procesem? Problem analizuje Maciej Krajewski, dyrektor segmentu dużych przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.
Maciej Krajewski
21.02.2022
Rynek Prawo gospodarcze Zarządzanie

Zaskakująco mało zgłoszonych schematów podatkowych

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od momentu wejścia w życie przepisów w zakresie raportowania schematów podatkowych dokonano 10750 zgłoszeń na druku MDR-1. MDR-3 zgłoszono natomiast 11451 razy. Zdaniem ekspertów, to bardzo niewiele. Obowiązku raportowania nie można unikać. Za brak zgłoszenia grożą dotkliwe kary, jednak skarbówka często wydłuża procedurę – zadając podatnikom mnóstwo dodatkowych pytań.
Krzysztof Koślicki
21.02.2022
Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Do nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - posiadanie władzy rodzicielskiej i jej faktyczne wykonywanie. Jeśli tylko jeden z rodziców spełnia te warunki, ma on prawo do ulgi w wysokości 100 proc. bez zgody drugiego rodzica. Potwierdzają to organy skarbowe. Ale rozliczenie może być zweryfikowane przez skarbówkę.
Wiesława Moczydłowska
19.02.2022
Domowe finanse PIT
Resort finansów opublikował w piątek nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
18.02.2022
VAT Rachunkowość

Fiskus nie potwierdzi prawidłowości PKWiU

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydając interpretację na wniosek podatnika, urzędnicy nie rozstrzygają o prawidłowości klasyfikacji PKWiU. Tymczasem to od niej zależą stawki podatkowe ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku wątpliwości podatnik powinien zatem zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.
Wiesława Moczydłowska
18.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Firmy dzielą się, by ich pracownicy mogli zaoszczędzić na podatkach

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Rząd promuje przechodzenie na ryczałt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo nowy ryczałtowiec przez dwa lata nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy. Firmy więc wpadły na pomysł, by się podzielić i stworzyć nowy podmiot, z którym przedsiębiorcy podpiszą umowy o współpracy. Zamiast więc usunąć niekorzystną zasadę, zmusza się firmy do żmudnych i kosztownych procedur.
Krzysztof Koślicki
18.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli częsty wybór w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Spółka komandytowo-akcyjna swoje triumfy święciła przed końcem 2013 roku. W tamtym okresie była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniło objęcie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Polski Ład sprawił jednak, że coraz więcej przedsiębiorców znów decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.
Milana Krzemień
18.02.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać skarbówce informacje o wartości auta, wskazanej w dokumencie nabycia pojazdu. Taka zapowiedź pojawiła się w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów o informacjach podatkowych.
Krzysztof Koślicki
17.02.2022
Ordynacja Domowe finanse
Obywatele skarżą się na zwiększenie obciążeń fiskalnych z powodu opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. RPO też ma wątpliwość, czy nałożenie jednej daniny publicznej na drugą jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zakazu nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych.
Grażyna J. Leśniak
17.02.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Przedsiębiorcy, którzy angażują się w działalność społecznie pożyteczną (CSR) mogą skorzystać z pakietu ulg podatkowych. Wsparcie polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania (podstawy obliczenia podatku) 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
17.02.2022
CIT PIT Polski Ład
Jeśli urzędnicy skarbowi uznają, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, mogą pominąć jej skutki i domagać się zaległej daniny i odsetek. Okazuje się, że z klauzuli obejścia prawa skarbówka korzysta coraz częściej. Cały czas problemem jest jednak zakres stosowania klauzuli. Doradcy podatkowi zauważają też nowy, zaskakujący trend.
Krzysztof Koślicki
17.02.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Do 31 maja potrwają prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego. Głos mogą zabrać wszyscy zainteresowani. Celem prekonsultacji jest merytoryczna dyskusja wokół probelmów zawodu księgowego. Ministerstwo Finansów liczy, że analiza wyników konsultacji pozwoli wytyczyć kierunek dalszych działań.
Krzysztof Koślicki
16.02.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Krajowa Rada Doradców Podatkowych na posiedzeniu 15 lutego 2022 roku dokonała wyboru nowego składu prezydium rady. KRDP w aktualnej kadencji będzie miała pięcioro wiceprzewodniczących. Rada dokonała również wyboru sekretarza i skarbnika. Sekretarzem ponownie został Michał Laskowski, a nową skarbnik izby została dr Anna Leszczyńska.
Krzysztof Koślicki
16.02.2022
Doradca podatkowy
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dostrzega poważne ryzyko upadłości wielu firm, związane z dużo wyższym obciążeniem fiskalnym w porównaniu do ubiegłego roku i nietrafnym doborem formy opodatkowania. Apeluje więc do premiera o odroczenie terminu wyboru formy opodatkowania.
Wiesława Moczydłowska
16.02.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Ministerstwo Finansów twierdzi, że tzw. minimalny CIT, czyli podatek od strat, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak ich właściciele i prezesi. Bo nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów, a po drugie nie jest wiążąca.
Jolanta Ojczyk
16.02.2022
CIT Spółki Finansowanie zdrowia
Z rządu cały czas płyną informacje, że w najbliższym czasie przepisy Polskiego Ładu zostaną zmienione. Zmiany w rozliczeniach PIT wprowadzane w trakcie roku muszą być jednak korzystne dla podatników. Zdaniem doradców podatkowych, z realizacją tej zasady może być problem. Może się też okazać, że wybrana forma opodatkowania dochodów po zmianach może okazać się niekorzystna.
Krzysztof Koślicki
15.02.2022
Ordynacja PIT Polski Ład
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski