Prawo.pl
W najbliższy poniedziałek, 22 maja, mija termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Wraz z upływającym czasem, przybywa jednak niejasności i problemów związanych z tym obowiązkiem – a przerwy w działaniu Płatnika są najmniejszym z nich. Doradcy podatkowi postulują, by ZUS wydawał objaśnienia składkowe, a oni sami mogli reprezentować klientów w tym zakresie przed sądami.
Krzysztof Koślicki
18.05.2023
Doradca podatkowy Finanse Finansowanie zdrowia
Nadal warto mieć na uwadze tezy wyroku TSUE, również w aspekcie rozliczenia w różnych relacjach ładowania elektryków. Podatnicy powinni być szczególnie wyczuleni na relacje, w które zaangażowane jest więcej jak dwa podmioty. Na gruncie tych rozliczeń nadal bowiem trudno z góry zakładać, jakie mamy skutki w VAT – pisze Magdalena Jaworska, doradca podatkowy, partnerka w QUIDEA.
Magdalena Jaworska
17.05.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Ulga na sponsoring pełna podatkowych pułapek

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Fiskus wprowadza w interpretacjach podatkowych dodatkowe warunki dla przedsiębiorców, którzy chcą odliczyć wydatki na sponsorowanie np. klubu sportowego. W zamian muszą otrzymać reklamę o ekwiwalentnej wartości. W przeciwnym razie będzie to darowizna, która nie daje prawa do preferencji. Eksperci ostrzegają, że takie stanowisko może prowadzić do sporów i kwestionowania ulgi.
Monika Pogroszewska
17.05.2023
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Od lipca nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Otrzymując darowiznę nie możemy tracić z pola widzenia faktu, że świadczenie to może być opodatkowane. Chodzi tutaj o opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Oczywiście, jak każda ustawa podatkowa, tak i ta przewiduje zwolnienie z opodatkowania, jak i preferencje podatkowe. Od lipca 2023 r. limity uprawniające do zwolnienia z podatku zostaną zmienione.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Kaźmierski
16.05.2023
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nie każda szkoła skorzysta ze zwolnienia z CIT

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń CIT Prawo pracy
Tylko dochód osiągnięty z tytułu prowadzenia niepublicznej szkoły czy przedszkola, a następnie przeznaczony i wydatkowany na ściśle określone cele oświatowe, będzie korzystał ze zwolnienia od CIT. Wpływy z najmu lokali nie są dochodami „z tytułu prowadzenia szkoły”. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
16.05.2023
Kadry w oświacie Szkoła i uczeń CIT Prawo pracy

Pieniędzy od rządu mniej, a podział części wyrównawczej podzielił samorządy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Inflacja, rosnące ceny paliw i energii, a przede wszystkim zmiany w podatkach, zwłaszcza PIT, powodują, że gminy, powiaty i województwa samorządowe mają coraz większe problemy ze zbilansowaniem budżetów. Dodatkowy zastrzyk finansowy z budżetu państwa ma być mniejszy niż w ubiegłym roku. Samorządy na razie nie mogą porozumieć się odnośnie podziału kwoty wyrównawczej.
Robert Horbaczewski
15.05.2023
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Jeżeli pracownik nie zachowuje prawa do nieodpłatnego świadczenia w postaci użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych za okres pobierania zasiłków, tj. nie korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych w czasie absencji chorobowej, wartość pieniężną takiego świadczenia uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.
Krzysztof Kaźmierski
15.05.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy
W przypadku współpracy między kancelarią a klientem na podstawie stawki ryczałtowej, zawsze ktoś traci a ktoś zyskuje. W sytuacji, gdy klient zleca nową, niestandardową sprawę, prawnik może pożałować takiego sposobu rozliczenia. Z drugiej strony, gdy zlecenia są powtarzalnie merytorycznie lub zajmują mniej czasu niż założono, to klient może mieć poczucie, że mógłby zapłacić mniej.
Krzysztof Koślicki
15.05.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Compliance

Fiskus będzie miał możliwość uznaniowego nakładania sankcji VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Skarbówka będzie mogła obniżyć wysokość sankcji VAT, ale nie ma pewności, czy może zaniechać jej nakładania. Decyzję podejmie po zbadaniu okoliczności sprawy i rodzaju nieprawidłowości. Eksperci wskazują na brak kryteriów takiej obniżki, co daje urzędnikom duże pole do uznaniowości. Podatnicy nie mają natomiast narzędzi, by kwestionować ich decyzje.
Monika Pogroszewska
15.05.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samotna matka nie traci prawa do preferencyjnego rozliczenia, jeśli mieszka z konkubentem, który nie jest ojcem dziecka. Co więcej, skarbówka zgadza się, że rodzic żyjący w nieformalnym związku może skorygować zeznanie za poprzednie lata i odzyskać podatek nadpłacony, jeśli nie skorzystał wtedy z ulgi. Według ekspertów, przepisy wymagają zmian, gdyż prowadzą do różnego traktowania osób w podobnej sytuacji.
Monika Pogroszewska
13.05.2023
Prawo rodzinne PIT Doradca podatkowy

Ustawa deregulacyjna nowelizująca 16 ustaw już obowiązuje. Oto zmiany

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne PIT Budownictwo Podatek od spadków i darowizn
Wyższe kwoty wolne od podatku w darowiznach i spadkach, wyższy próg dla działalności nieewidencjonowanej, zmiany w sprzedaży lasów, ułatwienia w uzyskiwaniu pozwolenia na broń, zmiany w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych - to niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od 12 maja tzw. ustawa deregulacyjna. Zebraliśmy najważniejsze z nich, niektóre są kontrowersyjne.
Robert Horbaczewski
12.05.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne PIT Budownictwo Podatek od spadków i darowizn

Więcej podatników skorzysta z preferencji w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Limit sprzedaży małego podatnika VAT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dzięki temu około 40 tys. przedsiębiorców zyska możliwość kwartalnego rozliczania podatku oraz stosowania metody kasowej. Według ekspertów może to być sposób na zatory płatnicze. Takie zmiany zakłada pakiet SLIM VAT 3, czyli nowelizacja ustawy o VAT z 14 kwietnia 2023 r., którą w czwartek 11 maja przyjął też Senat.
Monika Pogroszewska
12.05.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Podatku od zbiórek i darowizn jednak nie będzie - Senat uchwalił przepisy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
W czwartek Senat przyjął zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, zawarte w tzw. pakiecie Slim VAT 3. Dotkną one także podatku od spadków i darowizn. Chodzi tu przede wszystkim o kontrowersyjny podatek od zbiórek charytatywnych, który miał zacząć obowiązywać od lipca br. Obowiązek liczenia darowizn od wielu osób został wykreślony.
Wiesława Moczydłowska Krzysztof Koślicki
11.05.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Co do zasady, stypendia za wyniki w nauce są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W dalszej konsekwencji oznacza to, że bez względu na wysokość uzyskanego stypendium rodzicom studenta przysługuje prawo do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenia dokonuje się w rocznym PIT.
Krzysztof Kaźmierski
11.05.2023
PIT Szkolnictwo wyższe

Procedury compliance coraz ważniejsze dla doradców podatkowych

Prawnicy Doradca podatkowy Finanse Compliance
Praca doradców podatkowych staje się coraz bardziej ryzykowna. Ma to związek ze stale zmieniającymi się i coraz bardziej skomplikowanymi przepisami. Brak stabilności prawa podatkowego, a także niepewność co do jego interpretacji doprowadziły do sytuacji, że w zasadzie każda poważniejsza decyzja biznesowa wymaga analizy jej skutków podatkowych.
Krzysztof Koślicki
11.05.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Finanse Compliance

Usługi dentystyczne zwolnione z VAT

VAT Doradca podatkowy Zawody medyczne
Zwolnieniem od VAT objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi dalekie od spełniania wskazanych celów nie skorzystają z przedmiotowego zwolnienia. Potwierdza to niedawna interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
10.05.2023
VAT Doradca podatkowy Zawody medyczne
1 maja minęły dokładnie 4 lata od wprowadzenia na polski rynek kas online. Tuż przed tą rocznicą zafiskalizowana została milionowa kasa tego typu. Na kasach online dziennie przeprowadza się średnio 25 mln transakcji. Od września dostępne ma być nowe rozwiązanie związane z kasami - system dystrybucji paragonów fiskalnych w wersji elektronicznej, który pozwoli na dostarczenie e-Paragonu kupującym na ich telefon.
Agnieszka Matłacz
10.05.2023
VAT Rachunkowość

Termomodernizacja sprzed oddania domu do użytku też do odliczenia

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Właściciele domów, którzy nie mogli w poprzednich latach odliczyć wydatków na termomodernizację, mają szansę skorzystać z ulgi podatkowej teraz, składając korektę zeznań. Chodzi o koszty poniesione przed formalnym oddaniem nieruchomości do użytkowania. To efekt nowego stanowiska Ministra Finansów, że ulga przysługuje niezależnie od spełnienia tego wymogu.
Monika Pogroszewska
10.05.2023
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Koszty przewalutowania hipotecznych kredytów indeksowanych wskutek wydania wyroków sądowych powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu i powinny być potrącalne dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - nie w momencie utworzenia na nie rezerwy lub odpisu, ale w dacie ich faktycznego poniesienia. Potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
09.05.2023
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nabycie nieruchomości od kościelnej osoby prawnej jest zwolnione z PCC pod warunkiem, że nieruchomość nie będzie przeznaczona do działalności gospodarczej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że jeśli nabywca zamierza ją wynajmować, to nie spełnia tego warunku i nie przysługuje mu zwolnienie z podatku.
Malwina Pasternak-Janik
08.05.2023
Doradca podatkowy Finanse
Preferencja IP Box to ulga skierowana do podatników PIT i CIT, którzy w rezultacie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej w ramach działalności gospodarczej osiągają dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Chodzi tu o prawa własności intelektualnej objęte patentem lub innym prawem ochronnym – piszą Bartosz Gotowała i Sylwia Antoniak z BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Bartosz Gotowała Sylwia Antoniak
08.05.2023
CIT PIT Doradca podatkowy

Niski ryczałt dla informatyków coraz bardziej ryzykowny

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Skarbówka zaczyna kwestionować stawkę 8,5 proc. ryczałtu nie tylko od usług związanych z oprogramowaniem, ale też w zakresie pomocy technicznej. W najnowszych interpretacjach nakazuje informatykom stosować różne stawki w bardzo podobnych stanach faktycznych. Według ekspertów bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozliczanie się według stawki 12 proc.
Monika Pogroszewska
08.05.2023
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Posłowie partii rządzącej chcą umożliwić finansowanie związków zawodowych rolników indywidualnych poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego, będących osobami fizycznymi, 1,5 procent należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego. Taki projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym wpłynął do Sejmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2023
Podatki i opłaty lokalne
Od początku roku, zgodnie z przepisami, nie można już amortyzować mieszkań na wynajem ani rozliczać kosztów uzyskania przychodów. Sposób na wyjście z tej sytuacji podpowiedział właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej. Przy większych inwestycjach może się on opłacać. Wystarczy założyć powiązaną spółkę.
Krzysztof Koślicki
06.05.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął ważną dla polskiej branży pojazdów elektrycznych kwestię podatkową. W wydanym w czwartek 20 kwietnia 2023 r. wyroku (sygn. C-282/22) przesądził, że ładowanie elektrycznego auta to dostawa towarów, a nie świadczenie usług. Wyrok dotyczył spółki, która wystosowała poprzednio wniosek o interpretację indywidualną – pisze Sandra Telman z ID Advisory.
Sandra Telman
05.05.2023
VAT Doradca podatkowy
Koło gospodyń wiejskich nie ma prawnej możliwości odliczenia VAT naliczonego na podstawie faktur i rachunków potwierdzających zakupy zrealizowane w ramach tworzonych projektów. Nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, a samo zrzeszenie nie zostało zarejestrowane jako czynny podatnik VAT. Potwierdza to dyrektor KIS.
Malwina Pasternak-Janik
05.05.2023
VAT Rachunkowość

Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Do 22 maja przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli wykażą nadpłatę, ale nie złożą wniosku o jej zwrot, zostanie ona rozliczona przez ZUS wraz z bieżącymi składkami do końca roku. Jeśli jednak nadpłata będzie na tyle duża, że w tym czasie nie uda się jej skonsumować, będzie problem z jej odzyskaniem. Przepisy takiej sytuacji w ogóle nie przewidują.
Krzysztof Koślicki
05.05.2023
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Nowelizacja Slim VAT 3, pakiet zmian VAT in Digital Age, Krajowy System e-Faktur oraz podatkowe aspekty fundacji rodzinnej - będą głównymi tematami VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Kongres ma być platformą współpracy między przedsiębiorcami, doradcami podatkowymi, przedstawicielami świata nauki oraz przedstawicielami Ministerstwa Finansów.
Monika Pogroszewska
04.05.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorca nie odliczy VAT od abonamentu medycznego

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą. Służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu – potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
04.05.2023
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Naruszenie polegało na orzeczeniu przepadku dowodów rzeczowych w postaci paczek tytoniu bez znaków akcyzy, które to dowody nie stanowiły dowodów rzeczowych w tej sprawie – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dlatego że nie zostały wyłączone z postępowania. Sąd Rejonowy orzekł w kwestii, w której nie wolno mu było orzekać – dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.05.2023
Prawo karne Akcyza