MEN przeanalizuje, czy niektóre podręczniki powinny zostać dopuszczone do użytku szkolnego

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki powołał nowego pełnomocnika do spraw podstaw programowych i podręczników - został nim Artur Górecki, zastępca dyrektora Departamentu Programów Nauczania i Podręczników. Odbyło się też pierwsze posiedzenie komisji, która zajmie się zasadami dopuszczania do użytku podręczników z niektórych przedmiotów.

18.02.2021

Wymień prawdy wiary i siedem grzechów głównych - religia może zagościć na maturze

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wraca do tematu religii na maturze - takie zmiany postuluje Kościół. Argumentem przemawiającym za tym pomysłem ma być ułatwienie rekrutacji na studia teologiczne – jednak wcześniej takie postulaty były krytykowane. Tłumaczono wtedy, że naruszałoby to zasadę rozdziału kościoła od państwa.

18.02.2021

Już 500 tys. nauczycieli i wykładowców zgłoszonych do szczepień

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Do akcji szczepień zgłosiło się już 500 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich - poinformowała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. Nauczyciele akademiccy chęć zaszczepienia mogą zgłaszać na swoich uczelniach.

18.02.2021

Szkoły specjalne mocno się zmieniły i są potrzebne w systemie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmusi dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by uczyły się w zwykłych szkołach - alarmowali oświatowcy w mediach społecznościowych. Resort dementuje informację o tym, że zamierza zlikwidować szkoły specjalne. I dobrze, bo jak mówi Prawo.pl Zyta Czechowska, pedagożka specjalna, są one w systemie niezbędne.

17.02.2021

Warszawa: Rząd przygotowuje kolejną "deformę" w edukacji

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Rząd planuje przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w centra dziecka i rodziny. Pomysł krytykują warszawscy samorządowcy - nazywając go kolejną "deformą" edukacji. Okres pandemii nie sprzyja kolejnej rewolucji w systemie oświatowym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

16.02.2021

Joker czy Deadpool - dyrektor rozstrzyga, jaki bohater to stosowny awatar

Zarządzanie oświatą

Błyskawica strajku kobiet czy zdjęcie z legitymacji - ikonki uczniów na Temsach coraz częściej dzielą szkolną społeczność i wywołują spory prawne. Rodzice i nauczyciele spierają się, który superbohater nadaje się na tzw. awatara, a który jest obraźliwy dla reszty uczniów. Nie ma w tej kwestii jasnych zasad, a ograniczenia wprowadzanie przez dyrektorów mogą naruszać prawa uczniów.

13.02.2021

Próbny egzamin ósmoklasisty w szkole i według skróconych wymagań

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzaminy próbne w tym roku mogą odbywać się na terenie szkoły – oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Co ciekawe, resort edukacji uregulował tę kwestię w rozporządzeniu epidemicznym, zamiast w rozporządzeniach dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.

11.02.2021

MEN: Nie planujemy likwidacji szkół specjalnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące szkół specjalnych. Dementujemy. Nie planujemy likwidacji tych placówek - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zapewnia, że placówki te są ważnym elementem systemu oświaty. Resort informuje jednak, że pracuje nad zmianami dotyczącymi wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami.

10.02.2021

Składek na radę rodziców nie ściągnie komornik - grożenie na bakier z prawem

Zarządzanie oświatą

Wpłaty na szkolne rady rodziców są dobrowolne i nie da się ich ściągnąć, więc grożenie egzekucją komorniczą lub „listy hańby” z nazwiskami tych, którzy się nie wywiązują z wpłat są mocną przesadą. Niezależnie od słuszności celu, na jaki gromadzone są pieniądze. Nawet złożone przez rodziców deklaracje wpłat nie są zobowiązaniami, które można w jakikolwiek sposób egzekwować.

10.02.2021

Nauczyciel detektywem - sprawdzi, czy szkoła dobrze prowadzi księgowość

Zarządzanie oświatą

Czy w szkole zapewniona jest weryfikacja operacji finansowych? Czy mienie jest ubezpieczone? - pyta dyrektor nauczyciela plastyki. Dostępne w ankiecie odpowiedzi: tak, nie, nie całkiem. Choć to dyrektor decyduje o tym, jak ma wyglądać w szkole proces kontroli zarządczej, to bezrefleksyjne podejście sprawia, że jest to dla nauczycieli jeszcze jeden uciążliwy, biurokratyczny obowiązek.

05.02.2021

Diagności krytykują badania przesiewowe. Tak są testowani nauczyciele

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii stanowczo sprzeciwiają się pulowaniu materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2. Podkreślają, że ta metoda jest zawodna i brakuje podstawy prawnej. Chodzi o tzw. badania przesiewowe, które polega na mieszaniu próbek pobranych od kilku osób i badaniu ich jako jednej.

03.02.2021

Rodzic już nie wymusi stacjonarnego nauczania

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Koniec z furtką do wymuszania na dyrektorach szkoły stacjonarnego nauczania dla starszych uczniów. Do tej pory dyrektor musiał zorganizować stacjonarne lekcje, gdy rodzic złożył oświadczenie, że nie ma możliwości prowadzenia zdalnego nauczania w domu. Obowiązująca od 1 lutego zmiana rozporządzenia daje dyrektorowi prawo decyzji w tej sprawie.

01.02.2021

NIK: Kształcenie w szkołach specjalnych do poprawy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Aż w 11 szkołach specjalnych na 12 skontrolowanych Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła co najmniej jedną nieprawidłowość dotyczącą organizacji nauczania, warunków lokalowych, wyposażenia sal lekcyjnych, bezpieczeństwa lub higieny. Nie wiadomo też, czy system kształcenia uczniów w szkołach specjalnych osiąga zamierzone efekty,

28.01.2021

Liceum i technikum z Warszawy najlepsze w tegorocznym rankingu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych, który po raz 23. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

27.01.2021

Ministrowie ostrożnie o powrocie starszych klas do szkół

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Wszystko wskazuje na to, że zdalna nauka w starszych klasach potrwa jeszcze co najmniej 2 tygodnie - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Na 99 proc. od początku lutego starsi uczniowie nie wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach - dodał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jednocześnie wyraził nadzieję na powrót uczniów do szkół w lutym, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

27.01.2021

Tomasz Rzymkowski z MEiN: Szkoła musi być wolna od ideologii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Nowy pełnomocnik ma 34 lata i jest prawnikiem. Jego cel to szkoła neutralna światopoglądowo, wolna od wszelkich ideologii i indoktrynacji.

23.01.2021

NIK: Procedury bezpieczeństwa w szkołach do poprawy

Zarządzanie oświatą

Szkoła to miejsce, w którym może wystąpić wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji - od znalezienia niebezpiecznego przedmiotu, niebezpiecznie zachowującego się ucznia lub rodzica aż do podłożenia ładunku wybuchowego czy ataku terrorystycznego. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że szkoły nie są odpowiednio przygotowane na takie zagrożenia.

21.01.2021

Zmiany w nauczycielskich dyscyplinarkach już obowiązują

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Weszła w życie nowela Karty Nauczyciela, dotyczącą m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Ustawa cofa wprowadzone w zeszłym roku zaostrzenie przepisów, które m.in. mocno skracały czas na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa.

19.01.2021

Przetestowano 135 tys. nauczycieli, 2 proc. zakażonych

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Są już wyniki testów na COVID-19, którym poddali się chętni nauczyciele. Na 135 tys. przebadanych pedagogów, 2 proc. okazało się zakażonych. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie wykluczył kolejnych testów przesiewowych dla nauczycieli, ale podkreślał, że każdy ma dostęp do testów na COVID-19.

18.01.2021