Zmiany zapowiedział w środę pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker. We wtorek w tej sprawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami 300 samorządów, w tym prezydentów miast. Rozmowa z udziałem szefa MEiN Przemysława Czarnka dotyczyła wypracowania rozwiązań systemowych związanych z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy w polskim systemie edukacji.

 

Prace z samorządami nad projektem mają trwać do 20 maja. - Chcielibyśmy przeprowadzić te zmiany związane z edukacją, związane z rynkiem pracy, związane z tymi wszystkimi kwestiami, które są w tej chwili najważniejsze, aby nasi goście z zagranicy mogli się zaadaptować - mówił Szefernaker.

 

Świadczenie na kolejne 60 dni

Na bieżącym posiedzeniu Sejm znowelizował specustawę dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy w ten sposób, że wydłużył o 60 dni okres, za który może być przyznane świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia tym osobom. Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada ponadto gromadzenie danych osób, na które zostały złożone wnioski, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, co jest niezbędne w celu monitorowania wydatkowania środków publicznych na świadczenia pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. To na urzędników i pracownikach pomocy społecznej nałożony został obowiązek weryfikacji zgłoszeń  i wyeliminowania ewentualnych nadużyć w tym zakresie.

Czytaj: Obywatele, którzy kwaterują uchodźców otrzymają zapłatę za kolejne 60 dni>>