Resort edukacji od dłuższego czasu zapowiadał, że zamierza też zmienić przepisy dotyczące oceniania nauczycieli. Duże zmiany w tej materii wprowadziła minister Anna Zalewska, ale w praktyce przepisy te obowiązywały tylko w roku szkolnym 2018/2019. Przewidywały pięciostopniową ocenę nauczyciela określaną według kryteriów wskazanych w rozporządzeniu i wskaźników wprowadzanych w regulaminie każdej szkoły. 

Cztery stopnie awansu, ma być mniej

Obecnie ścieżka awansu zawodowego nauczycieli obejmuje 4 stopnie awansu: nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Według autorów projektu nadmierna liczba stopni awansu zawodowego, którym przyporządkowane zostały minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, niekorzystnie wpływa na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole, co może zniechęcać kandydatów do pracy w tym zawodzie.

Zmiana ma polegać na uproszczeniu systemu awansu zawodowego, w tym m.in. na zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego oraz odejściu od odbywania sformalizowanych staży, przy jednoczesnym położeniu większego nacisku na nabywanie przez nauczycieli umiejętności praktycznych oraz zapewnieniu równomiernego rozwoju nauczycieli w okresie całej ścieżki awansu zawodowego, a nie tylko w okresie staży. Zniknąć ma stopień nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu, dzięki zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego nastąpi wzrost wynagrodzenia nauczycieli podejmujących pracę w szkole, natomiast skrócenie okresu, po przepracowaniu którego nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, pozwoli na przyspieszenie o 2 lata przeszeregowania płacowego nauczyciela. 

Czytaj:
Pleśniar: Urzędnik kuratoryjny będzie jak prokurator>>
Niewykonanie zaleceń kuratora skończy się utratą stanowiska>>

Zmiana w Karcie Nauczyciela

Zmianie ulegnie też system ocen pracy - ten wcześniej obowiązujący był mocno krytykowany i rząd częściowo się z niego wycofał, zrezygnowano m.in. z określania wskaźników w regulaminach oraz z obowiązkowej oceny co trzy lata (obecnie dokonuje się jej co pięć lat).


Temat jednak częściowo wraca w planowanej nowelizacji Karty Nauczyciela, która na nowo określi, kiedy wymagana jest ocena pracy. Według założeń dokonywana będzie:

  •    przed uzyskaniem każdego stopnia awansu zawodowego oraz stopnia specjalizacji zawodowej,
  •     przy ubieganiu się o pełnienie określonych funkcji,

Nie będzie natomiast obligatoryjnych terminów dokonywania oceny. Kryteria, których spełnienie będzie sprawdzane, określać będzie rozporządzenie.

Sprawdź w LEX: Czy wraz z zakończeniem pełnienia funkcji dyrektora szkoły kurator oświaty powinien zamknąć procedurę oceny pracy byłego dyrektora? >

 

Resort edukacji chce też zmienić zasady awansu zawodowego nauczycieli - zniknie stopień nauczyciela kontraktowego. Etapy po zmianie to:

  • okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela, po przepracowaniu którego nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego. Czas na ma być skrócony z 6 do 4 lat, co pozwoli na przyspieszenie o 2 lata przeszeregowania płacowego nauczyciela oraz zatrudnienia na podstawie mianowania.
  • nauczyciel mianowany
  • nauczyciel dyplomowany
  • utrzymanie rozwiązania dotyczącego uzyskiwania tytułu honorowego profesora oświaty.


Według projektu, w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, przed dokonaniem oceny pracy, nauczyciel będzie obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze co najmniej 1 godziny, w obecności dyrektora szkoły, mentora, doradcy metodycznego albo nauczyciela konsultanta lub przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny tudzież nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu.
Natomiast w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciel, który w tym okresie uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy, będzie obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły, w skład której wejdą: dyrektor szkoły, ekspert z listy prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania a także doradca metodyczny albo nauczyciel dyplomowany, który naucza tego samego przedmiotu. Następnie komisja wyda opinię, która będzie jednym z warunków uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

Inne propozycje dotyczące awansu:

  • odbiurokratyzowanie ścieżki awansu zawodowego, w tym odejście od staży, oraz położenie większego nacisku na umiejętności praktyczne nauczycieli;
  • umożliwienie nauczycielom dyplomowanym zdobycia dwóch specjalizacji zawodowych (dodatek do wynagrodzenia po uzyskaniu stopnia specjalizacji);
  • umożliwienie nauczycielom kontraktowym, z zaawansowanym stażem wynikającym z obecnego systemu awansu, przyspieszenia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego w okresie przejściowym.

 

 

(ks/ms/pap)

Czytaj także: Wyższa płaca za lepsze efekty - system wynagrodzeń nauczycieli do poprawki>>

Sprawdź w LEX: Czy przy cząstkowej ocenie pracy dyrektora szkoły organ prowadzący powinien przeprowadzić kontrolę w szkole? >