Propozycja dla nauczycieli: 250 zł podwyżki za dodatkowe 90 min pracy

Kadry w oświacie

Podwyżka, ale za zwiększenie liczby godzin pracy - to propozycja rządu, która ma rozwiązać konflikt z nauczycielami. Prawdopodobnie jednak związkowcy jej nie przyjmą. Nie zgadza się na to ani ZNP, ani Solidarność. Po świętach odbędzie się okrągły stół, który będzie kolejną próbą rozwiązania konfliktu.

18.04.2019

Źle skonstruowany statut to problem przy rozliczaniu dotacji

Kadry w oświacie

Źle skonstruowane statuty szkół niesamorządowych mogą sprawić problemy przy rozliczaniu dotacji oświatowej. Przykładem są sprawy dotyczące żywienia dzieci na terenie placówki. Warto, by zasady rozliczenia dotacji korelowały ze statutem - radzi prof. Antoni Jeżowski.

18.04.2019

Zalewska: Rady klasyfikacyjne po świętach

Kadry w oświacie

W większości szkół rady klasyfikacyjne przekładane są na 24-25 kwietnia, istnieje szansa, by w Wielkim Tygodniu dojść do porozumienia albo przynajmniej zawiesić strajk – zapowiada szefowa MEN Anna Zalewska. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, gdy rady się nie odbędą, uczniowie nie będą mogli przystąpić do matury.

17.04.2019

Uczelnie na razie nie planują zmian w rekrutacji

Kadry w oświacie

Trwa kryzys w oświacie, a matury za pasem. Rodzi to wiele pytań o rekrutację na uczelnie. Jeżeli z powodu strajku egzamin dojrzałości się opóźni lub w ogóle nie uda się go przeprowadzić w niektórych szkołach, pojawi się problem przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

17.04.2019

Nauczyciel nie musi iść na radę, ale związek może odpowiedzieć za skutki

Kadry w oświacie

Nie można zmuszać strajkującego nauczyciela do udziału w radzie pedagogicznej. Może się jednak okazać, że straty spowodowane brakiem udziału nauczycieli w radzie klasyfikacyjnej są niewspółmierne do żądań zgłoszonych w ramach sporu - twierdzi radca prawny Robert Stępień z kancelarii Raczkowski Paruch.

17.04.2019

Matura dla każdego? Resort rozważa zmianę przepisów

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dopuścić do matury wszystkich uczniów, niezależnie od tego, czy rady klasyfikacyjne w ogóle się odbędą. Wymaga to zmian w ustawie, ale - jak pokazał przypadek wyznaczania egzaminatorów - MEN nie waha się przed zmianami prawa w celu ograniczenia skutków strajku nauczycieli.

16.04.2019

Smolik: nie ma na razie sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac

Kadry w oświacie

Nie ma problemów sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac egzaminacyjnych. To praca, którą nauczyciele wykonują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a te zostały z nimi podpisane już w marcu - podkreślał dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. Bez problemu przebiegają też egzaminy ósmoklasisty.

16.04.2019

MEN: Egzamin bez problemów, matury bezpieczne

Kadry w oświacie

Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z prawem i bez zakłóceń - mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji prasowej o pierwszej części egzaminu ósmoklasisty. Odniosła się też do ewentualnych problemów z maturami.

15.04.2019

Prawo nie zabrania wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku

Kadry w oświacie

To, że strajkujący nauczyciele nie będą mogli dochodzić wypłaty pensji za czas protestu, wcale nie oznacza, że nie można im tych wynagrodzeń wypłacić. Rząd twierdzi inaczej, że nauczyciele muszą się pogodzić z tym, że nie dostaną pieniędzy za czas, gdy strajkowali. Zdaniem prawników ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie zakazuje tego.

15.04.2019

Premier apeluje o pomoc przy egzaminach i zawieszenie protestu

Kadry w oświacie

Chcę bardzo gorąco poprosić nauczycieli o to, żeby jutro i we wtorek, i w środę egzaminy końcowe w szkołach podstawowych odbyły się bez żadnych zakłóceń - zaapelował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

14.04.2019

Nauczyciele nie przerywają strajku, rząd zapewnia, że matury są bezpieczne

Kadry w oświacie

Zrobimy absolutnie wszystko, żeby te pieniądze, które nie zostały wam wypłacone w pensjach, wróciły do szkół i zostały wam wypłacone w postaci dodatków - mówił o wynagrodzeniach dla nauczycieli Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Nauczyciele nie zamierzają kończyć protestu.

13.04.2019

ZNP: Strajk nauczycieli także w czasie przerwy świątecznej

Kadry w oświacie

Prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało w piątek, że strajk w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych będzie kontynuowany. A to oznacza, że w czasie przerwy świątecznej, czyli dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, strajkujący pracownicy również będą musieli przyjść na teren szkoły (placówki, przedszkola) i podpisać listę strajkową.

12.04.2019

Zalewska: Nauczyciele muszą ocenić maturzystów

Kadry w oświacie

Nie ma mowy, by nauczyciele nie wzięli udziału w radzie klasyfikacyjnej - uważa minister Anna Zalewska. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, że brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwiłby uczniom przystąpienie do matury. Według minister przepisy ustawy - Prawo oświatowe nie dają pedagogom wyboru w tej materii.

12.04.2019

UODO: Dane o strajkujących nauczycielach nie mogą trafiać do systemu

Kadry w oświacie

Danych strajkujących nauczycieli nie wpisuje się do Systemu Informacji Oświatowej, nie ma ku temu podstaw prawnych - podkreśla prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Rozporządzenie nie daje podstaw do wpisania takiej informacji. Podobnego zdania są związkowcy.

12.04.2019

Kolejny egzamin bez przeszkód, ale możliwy problem z maturami

Kadry w oświacie

Zakończył się egzamin gimnazjalny z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Nie mamy sygnałów o nieprawidłowościach w przebiegu dzisiejszego egzaminu - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik. Wicepremier Beata Szydło podziękowała za pomoc w organizacji egzaminów, ale podkreśliła, że wynagrodzenia za strajk nie będzie.

11.04.2019

Samorządowcy: Konieczne wyższe nakłady na oświatę

Kadry w oświacie

Subwencja oświatowa pokrywa coraz mniej wydatków, jakie na edukację ponoszą samorządy. Koszty z każdym rokiem rosną, a MEN ich nie uwzględnia w subwencji - mówiono podczas II Samorządowej Debaty Oświatowej. Samorządowcy zaapelowali do rządu o uwzględnienie ich przy negocjacjach z nauczycielami.

11.04.2019

W egzaminach pomogli strażacy i funkcjonariusze służby więziennej

Kadry w oświacie

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego w większości szkół przebiegła bez zakłóceń. Egzaminu nie napisano tylko w jednej szkole, w dwóch nie przeprowadzono pierwszej części. W skład komisji egzaminacyjnych angażowano każdego, kto miał wykształcenie pedagogiczne - pracowników kuratoriów, strażaków, a nawet funkcjonariuszy służby więziennej.

10.04.2019

Strajk nauczycieli będzie trwał. Bez porozumienia z rządem

Kadry w oświacie

Wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami zakończyło się fiaskiem. Związkowcy ponownie nie przyjęli propozycji rządu - w zasadzie tej samej, którą przedstawił w niedzielę. - To była strata czasu - powiedział po spotkaniu Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

09.04.2019

RPO gotów do mediacji pomiędzy rządem i nauczycielami, ale nie widzi do tego warunków

Kadry w oświacie

Najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego oraz Komisja Trójstronna - odpowiada rzecznik praw obywatelskich. Deklaruje przy tym gotowość pomocy. Wcześniej Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiedzi kolejnej tury negocjacji z rządem, że to właśnie RPO powinien prowadzić mediacje.

09.04.2019

Los egzaminów na razie niepewny - pomogą katecheci

Kadry w oświacie

Terminów egzaminów nie da się przełożyć, nie pozwala na to ustawa. Trwa nabór egzaminatorów do komisji i zespołów nadzorujących i choć - jak twierdzi minister edukacji - odnotowano już tysiące zgłoszeń, nie wiadomo, czy wszystko przebiegnie bez przeszkód - czasu jest niewiele, bo egzamin gimnazjalny zaczyna się w środę.

09.04.2019