Negocjacje "S" z rządem w sprawie płac nauczycieli - w poniedziałek

Kadry w oświacie Wydarzenia

Chcemy rozwiązać problem między dorosłymi - deklaruje szef NSZZ Solidarność Piotr Duda i dodaje: W poniedziałek będziemy brali udział w prezydium Rady Dialogu Społecznego. "Solidarność" będzie domagać się osobnych negocjacji z rządem, dlatego że nasze postulaty są zupełnie inne Związku Nauczycielstwa Polskiego.

23.03.2019

SA: Uczennica potrącona na pasach ma prawo do wysokiego zadośćuczynienia

Kadry w oświacie

Sąd Apelacyjny w Katowicach orzekł, że potrącona na pasach uczennica powinna uzyskać zadośćuczynienie w łącznej wysokości 200.000 zł. Doznała bowiem znacznej krzywdy. Po wypadku nie może uprawiać sportów. Pozytywny wynik leczenia nie niweluje doznanych przez nią cierpień. Wyrok komentuje adwokat Łukasz Strzelecki.

22.03.2019

Dyrektor szkoły ukarze niesfornego ucznia

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Pomalowanie uszkodzonej ławki, posprzątanie rozrzuconych śmieci, zamalowanie graffiti, przeproszenie nauczyciela lub innego ucznia - resort sprawiedliwości chce by dyrektorzy szkół na swoim podwórku rozwiązywali część problemów z dziećmi. Warunek - zgodę będą musieli wyrazić rodzice. Jeśli jednak tego nie zrobią sprawa trafi do sądu.

21.03.2019

Prezydent oczekuje rozmów rządu z nauczycielami

Kadry w oświacie

Oświatowe związki zawodowe są podzielone. "Solidarność" nie chce, by jej protest utożsamiano z tym, zapowiadanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Rząd wykazuje większą chęć do negocjowania z oświatową "S". O spokój i ostudzenie emocji apeluje prezydent Andrzej Duda, który ma o tym rozmawiać w środę z premierem.

20.03.2019

Premier apeluje do związkowców o ostudzenie emocji

Kadry w oświacie

Związki zawodowe nauczycieli nie mogą sobie pozwalać na szantaż moralny wobec uczniów i ich rodziców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, by egzaminy się odbyły.

18.03.2019

Woźny może strajkować, katecheta ryzykuje zwolnieniem

Kadry w oświacie Prawo pracy

Pracownicy niepedagogiczni mogą brać udział w strajku, nawet jeżeli szkołę prowadzi samorząd. Dużo trudniejsza jest pod tym względem sytuacja katechetów, bo choć formalnie zatrudnia ich szkoła, to tak naprawdę decydujący głos ma biskup. A według kurii: "misja katechetów ma zupełnie inny wymiar", więc nauczyciele religii nie powinni zaprzątać sobie głowy sprawami materialnymi.

15.03.2019

Rząd uspokaja, że strajk nie zagrozi egzaminom

Kadry w oświacie

MEN pracuje nad tym, by egzaminy w szkołach się odbyły i zapewniam, że one odbędą się w terminie - uspokaja rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Chodzi o rozporządzenie uelastyczniające zasady wyznaczania egzaminatorów. Z kolei poseł Marek Suski przeprosił za wypowiedź dotyczącą zarobków pedagogów.

13.03.2019

Związkowcy mogą pozyskiwać dane na potrzeby strajku

Kadry w oświacie Prawo pracy

Związkowcy mogą pozyskać dane pracowników na potrzeby przeprowadzenia referendum strajkowego. RODO im tego nie zabrania - informuje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.

13.03.2019

MEN negocjuje z oświatową "S". Planuje kolejne spotkania

Kadry w oświacie

Wkrótce zostanie podany termin kolejnego spotkania - zapowiada resort edukacji. Minister Anna Zalewska spotkała się ze związkowcami oświatowej "Solidarności". To reakcja na okupowanie siedziby kuratorium w Krakowie.

12.03.2019

Do 29 marca będzie wiadomo, kto w szkołach strajkuje

Kadry w oświacie

Szkoły do 25 marca mają zdecydować, czy będą strajkować. W placówkach już rozpoczęły się referenda w tej sprawie. Wezmą w nich udział nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy niepedagogiczni. Strajku obawiają się dyrektorzy szkół, ponieważ to oni zmierzą się z postulatami protestujących

12.03.2019

Dodatek jednak nie dla wszystkich wyróżniających się nauczycieli

Kadry w oświacie

Resort edukacji obiecał, że dodatek za wyróżniającą pracę będzie przysługiwał wszystkim najlepszym pedagogom. Jednak projekt noweli Karty Nauczyciela, który przekazano do konsultacji społecznych, wcale na to nie wskazuje. Lukę w propozycjach resortu wskazują związkowcy.

08.03.2019

Więcej pieniędzy dla nauczycieli w Warszawie

Kadry w oświacie

Rada Warszawy jednogłośnie podjęła decyzję o podwyżkach dla nauczycieli. Miasto przeznaczy na ten cel 39 mln zł, co wymaga zmian w budżecie stolicy. Nie przyjęto poprawki radnych PiS dotyczącej zwiększenia dodatków motywacyjnych.

07.03.2019

Zalewska: Strajkujących szkół nie tak dużo

Kadry w oświacie

Według minister Anny Zalewskiej nie ma obaw, by strajk nauczycieli zagroził egzaminom. Wskazują na to dane Państwowej Inspekcji Pracy. Minister potwierdza, że nie ma możliwości przełożenia egzaminów.

07.03.2019

MEN: Zadbaliśmy o potrzeby niepełnosprawnych dzieci

Kadry w oświacie

Dzięki nam niepełnosprawne dzieci uczą się razem ze swoimi rówieśnikami, a nie w domu - podkreśliła minister Anna Zalewska podczas konferencji podsumowującej pierwszy etap realizacji projektu „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”. W realizacji projektu pomaga agencja zajmująca się tą kwestią z ramienia Komisji Europejskiej.

05.03.2019

Premier prosi o wstrzymanie strajku, ZNP nie ustępuje

Kadry w oświacie

Mateusz Morawiecki prosi nauczycieli, by powstrzymali się od strajku. Podkreśla, że na akcji protestacyjnej ucierpią uczniowie i chce, by pedagodzy poczekali na kolejne propozycje. Prezes ZNP odpowiada natomiast, że nauczyciele nie działają przeciwko uczniom, a walczą o swoje prawa.

05.03.2019

Dodatki i podwyżki - jest projekt zmian w Karcie Nauczyciela

Kadry w oświacie

Resort edukacji przygotował projekt zmian w Karcie Nauczyciela. Zawiera on regulacje, które będą podstawą do realizacji obietnic składanych podczas negocjacji ze związkami zawodowymi nauczycieli. Stażyści mają dostać jednorazowe dodatki, a wszyscy pedagodzy zyskać prawo do gratyfikacji finansowej za wyróżniającą pracę.

01.03.2019

ZNP krytykuje "S" za ustępstwa w negocjacjach płacowych

Kadry w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje NSZZ „Solidarność" za zredukowanie wymagań płacowych dotyczących nauczycieli. Według Sławomira Broniarza szef oświatowej Solidarności zredukował oczekiwania płacowe nauczycieli i żąda już tylko 5 proc. podwyżki.

28.02.2019

SA: Nauczyciel musi być zawiadamiany o terminach dyscyplinarki

Kadry w oświacie

Komisje dyscyplinarne wydają orzeczenia po wysłuchaniu głosów rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego lub jego obrońcy. Oznacza to, że obwiniony i jego obrońca muszą być poinformowani o tym, że wyznaczono termin rozprawy. Orzekanie pod ich nieobecność jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

23.02.2019

Samorządowcy chcą zmian w wynagrodzeniu nauczycieli

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe i wypłacane w formie dotacji, bo na razie gminy muszą do nich dopłacać - uważają samorządowcy ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy wyliczają, że wydatki na oświatę w ciągu dwóch lat wzrosły o 7 mld zł. Samorządowcy apelują o wspólną walkę o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa!

19.02.2019