Szkoły nie mogą być zamknięte

Kadry w oświacie

Trwa strajk nauczycieli - według danych ZNP objął on ok. 80 proc. szkół i placówek oświatowych. Dyrektorzy nie mogą jednak zamknąć szkół na głucho, strajkujący pedagodzy muszą chodzić do pracy. Według resortu edukacji dyrektorzy muszą też zorganizować uczniom opiekę.

09.04.2019

Prezydent: Proszę, żeby młodzież mogła spokojnie odbyć egzaminy

Kadry w oświacie

Trwa strajk nauczycieli. Prezydent Andrzej Duda uważa, że nauczyciele powinni być godnie wynagradzani, ale uczniowie mają prawo do spokojnego egzaminu. Z kolei wicepremier Beata Szydło podkreśla, że oferta nowego kontraktu społecznego dla nauczycieli leży na stole, a ruch należy do strajkujących. ZNP nie widzi powodów, by przerwać protest.

08.04.2019

Rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli

Kadry w oświacie

Negocjacje z ZNP i FZZ zakończyły się fiaskiem, co oznacza, że większość szkół rozpoczyna strajk. Porozumienie z rządem podpisała jedynie oświatowa "S". Protest jest bezterminowy i weźmie w nim udział - jak wylicza ZNP - ok. 80 proc. szkół.

08.04.2019

Nie straszmy nauczycieli

Kadry w oświacie

Jeśli nauczyciele nie będą realizować swoich podstawowych obowiązków i nie będą wykonywać pracy, naruszą prawo. Ale że nauczyciele mają prawo do strajku i upominania się o swoje prawa, również nie powinno podlegać dyskusji - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

07.04.2019

Fiasko negocjacji z nauczycielami. Strajk w poniedziałek

Kadry w oświacie

Rządowa oferta jest konfrontacyjna, nie daje podstaw do odwołania strajku - ogłosiły w piątek Związek Nauczycielstwa Polskiego i Federacja Związków Zawodowych. Ale zadeklarowały jeszcze gotowość do rozmów z przedstawicielami rządu. Natomiast rząd apeluje o złagodzenie strajku w czasie egzaminów.

05.04.2019

Egzaminator z ulicy - MEN szuka chętnych

Kadry w oświacie

Każda osoba, która posiada kwalifikacje pedagogiczne może się zgłosić do pracy w komisji egzaminacyjnej. MEN ogłasza nabór na czas strajku nauczycieli. Zadaniem osoby zasiadającej w komisji będzie głównie dopilnowanie, by uczniowie pracowali samodzielnie.

05.04.2019

Dłuższy staż już mniej istotny dla jakości edukacji

Kadry w oświacie

Resort edukacji chce wycofać się z kolejnych zmian, których niezbędność podkreślał jeszcze we wrześniu 2018 r. Wydłużenie stażu i zmiany w ocenianiu nauczycieli - jak tłumaczyło MEN - miały znacznie poprawić jakość polskiej oświaty. Tymczasem, jak się okazało, nie były tak ważne, bo resort łatwo z nich rezygnuje.

04.04.2019

Rząd będzie kontynuował negocjacje ze związkowcami

Kadry w oświacie

Na razie nie ma porozumienia pomiędzy rządem i nauczycielami, a rozmowy będą kontynuowane po 18. Związkowcy domagają się podwyżek, rząd nie zaproponował im jednak postulowanych kwot. Z wyników...

03.04.2019

Więcej godzin do dyspozycji dyrektora - rozporządzenie podpisane

Kadry w oświacie

Zwiększenie liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów na każdym etapie edukacyjnym - zakłada nowelizacja rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania. To realizacja zapowiedzi złożonych nauczycielskim związkom zawodowym przez minister Annę Zalewską.

03.04.2019

Strajk prawem pracownika, ale konieczne dochowanie formalności

Kadry w oświacie Prawo pracy

Pracownikowi, który weźmie udział w nielegalnym strajku, grożą poważne konsekwencje. Może odpowiadać dyscyplinarnie, a czas protestu nie wliczy się do jego uprawnień pracowniczych. Strajk jest legalny tylko wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie wymogi ustawowe. Według MEN, jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, to w części szkół może on być nielegalny.

03.04.2019

Rząd i związki w środę będą szukać porozumienia ws. nauczycielskich płac

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty

Prowadzone we wtorek rozmowy przedstawicieli rządu z nauczycielskimi związkami nie doprowadziły do porozumienia, chociaż obie strony deklarują postęp. We wtorek wieczorem nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie przerwano do środy.

02.04.2019

Niższy podatek alternatywą dla podwyżek nauczycielskich pensji

Kadry w oświacie PIT

Prezydent Andrzej Duda ma własny pomysł na rozwiązanie konfliktu z nauczycielami - proponuje, by ich umowy były niżej opodatkowane. Koszty uzyskania przychodu miałyby wynosić 50 proc. podobnie jak w przypadku nauczycieli akademickich. Związkowcy nie wykluczają przyjęcia takiego rozwiązania.

02.04.2019

Pięć rządowych propozycji dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Czekamy na rzeczowe i konkretne propozycje - mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz, przygotowując się do kolejnej tury negocjacji. Strona rządowa podkreśla, że jej priorytetem jest, by egzaminy odbyły się w normalnym trybie. Wicepremier Beata Szydło dodaje, że liczy na porozumienie ze stroną związkową.

01.04.2019

Strajk deklaruje 79,5 proc. szkół i przedszkoli; MEN: tylko w 58,7 proc. placówek były referenda

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

W skali kraju udział w strajku zadeklarowało 79,5 proc. szkół i przedszkoli – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej z młodymi nauczycielami. Według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów, odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc. 

31.03.2019

Rozmowy z nauczycielami w poniedziałek rano

Kadry w oświacie

Mam nadzieję, że zakończą się dobrym porozumieniem. W perspektywie jest dobro dzieci, przecież najważniejsze - podkreśla marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Chęć porozumienia się z nauczycielami deklaruje też Beata Szydło. Kolejna tura rozmów z pedagogami odbędzie się 1 kwietnia 2019 r.

29.03.2019

Rada Warszawy apeluje o podwyżki dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Rada Warszawy apeluje do rządu o rozwiązanie konfliktu z nauczycielami. Skrytykowała również reformę edukacji, a radni zdecydowali się nie wprowadzać do porządku obrad apelu o to, by warszawscy nauczyciele nie przyłączali się do akcji strajkowej. Chcieli tego radni Prawa i Sprawiedliwości.

28.03.2019

Do strajku przyłączy się 79 proc. szkół

Kadry w oświacie

Liczbę szkół, które wezmą udział w strajku, podał prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas czwartkowej konferencji. Związkowcy spotkali się też ze stroną samorządową, która nie poparła projektu zmian w Karcie Nauczyciela. Samorządowcy obawiają się, że nie dostaną pieniędzy na pokrycie wydatków na pensje pedagogów.

28.03.2019

Samorządowcy negatywnie zaopiniowali nowelę Karty Nauczyciela

Kadry w oświacie

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który wprowadza m.in. przyspieszone podwyżki od września 2019 r. Samorządowcy podkreślili, że popierają podwyżki wynagrodzeń pedagogów, ale obawiają się, że rząd nie zagwarantuje im pieniędzy na ten cel.

27.03.2019