MEN proponuje dalsze dyskusje o statusie zawodowym nauczycieli

Kadry w oświacie

Szef MEN chce wrócić do rozmów w ramach zespołu ds. spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Dariusz Piontkowski mówił o tym, podsumowując spotkanie z oświatową "Solidarnością". W posiedzeniach zespołu, oprócz przedstawicieli strony rządowej brali udział związkowcy oraz samorządowcy.

27.06.2019

W lipcu lista osób, które dostaną zapomogę za strajk

Kadry w oświacie

Do Związku Nauczycielstwa Polskiego wpłynęło ponad 30 tys. wniosków z prośbą o pomoc materialną w związku z utraconymi dochodami z powodu uczestnictwa w kwietniowym strajku w szołach. Lista osób, które otrzymają pomoc, ogłoszona zostanie 1 lipca 2019 r.

19.06.2019

Piontkowski: Za chaos w szkołach odpowiadają związkowcy

Kadry w oświacie

Nauczyciele w 2019 r. dostaną prawie 15 proc. podwyżki, powinni to potraktować jako sukces - mówił minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji podsumowującej rok szkolny. Dodał, że nie obawia się kontynuacji strajku i zamierza rozmawiać ze związkami o zmianach w wynagrodzeniu i awansie zawodowym. MEN zapewnia też, że nie ma obaw o rekrutację podwójnego rocznika uczniów.

18.06.2019

Morawiecki: Są pieniądze na nauczycielskie podwyżki. W budżetach samorządów

Kadry w oświacie

Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego, część środków na podwyżki dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Reszta odpowiedzialności za sfinansowanie 9,6 proc. podwyżki pensji spocznie prawdopodobnie na barkach samorządów.

17.06.2019

WSA: Podwyższając wynagrodzenia nauczycieli, trzeba wysłuchać związkowców

Kadry w oświacie

Wyrażenie opinii o gotowym już projekcie uchwały nie jest tym samym, co podejmowanie działań w celu ustalenia treści tego aktu na etapie jego tworzenia. Wójt gminy nie dopełnił obowiązku uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

14.06.2019

Dyrektor w szkole za granicą na rok bez wymaganych kwalifikacji

Kadry w oświacie

Resort edukacji chce ułatwić powoływanie dyrektorów szkół za granicą. Czasowo będzie można będzie powierzyć tę funkcję osobie, która nie spełnia określonych w przepisach wymagań. Zmiany obejmą też pracowników Szkół Europejskich.

12.06.2019

Będzie minimalna kwota dodatku dla wychowawców, ale nie w przedszkolu

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Karta Nauczyciela będzie określać minimalną kwotę dodatku za wychowawstwo. To realizacja jednej z obietnic, którą MEN w czasie strajku złożyło "Solidarności". Według wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w projekcie zapomniano o dodatkach dla nauczycieli przedszkoli.

12.06.2019

Prof. Jeżowski: Zamiast dotacji pensje nauczycieli w układzie zbiorowym

Kadry w oświacie

Związki zawodowe od dawna postulują, by wynagrodzenia nauczycieli wypłacane były w formie dotacji. Może to jednak pogrążyć samorządowe kasy. Według prof. Antoniego Jeżowskiego należałoby raczej pomyśleć o uzależnieniu wynagrodzeń od układów zbiorowych. Ale skutkiem byłoby większe zróżnicowanie pensji w poszczególnych gminach.

11.06.2019

Nauczyciel bez obowiązkowej oceny, ale i bez dodatku

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rozszerzy uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę na wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu. Resort zmienił koncepcję i w ogóle wycofa się z wprowadzonych w 2018 r. zasad oceniania pedagogów. A przy okazji również z dodatku dla najlepszych.

11.06.2019

Minister zapowiada wdrożenie uzgodnień sprzed strajku nauczycieli

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W najbliższym czasie będziemy chcieli wywiązać się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku nauczycieli - zadeklarował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Z jego wypowiedzi wynika, że chodzi przede wszystkim o porozumienie zawarte z Solidarnością.

06.06.2019

Prawo oświatowe przyczynia się do wypalenia zawodowego nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy BHP

Kolejne zmiany w przepisach prawa oświatowego nakładają na szkoły duży rygor wykonywalności, obowiązku, kontroli, narzucanych rozwiązań. Tymczasem możliwość przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu to przede wszystkim środowisko, gdzie mamy autonomię, kreatywność, dobrą komunikację, motywację i wsparcie - uważa Jarosław Kordziński

06.06.2019

MEN: Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to priorytet

Kadry w oświacie

Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczyciele są grupą zawodową, która wykonuje pracę o szczególnym znaczeniu, dlatego wszelkie regulacje płacowe dla tej grupy powinny być odpowiednie do rangi wykonywanego zawodu - podkreśla wiceminister edukacji Maciej Kopeć

23.05.2019

Zmiany w Karcie Nauczyciela w skróconym trybie

Kadry w oświacie

Zmiany w Karcie Nauczyciela najprawdopodobniej już wkrótce przejdą całą procedurę legislacyjną. Resort edukacji chce, by były uchwalone jako projekt poselski. Ustawa ma wdrożyć rozwiązania, które MEN zapowiadał w negocjacjach ze związkami zawodowymi.

17.05.2019

Nauczyciel jednak nie będzie urzędnikiem

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie będą urzędnikami - pogłoski o pracach nad kodeksem urzędniczym dementuje ministerstwo przedsiębiorczości. Takie rozwiązanie miała proponować szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz. Pedagodzy w służbie cywilnej mogliby liczyć na wyższe dodatki, ale jednocześnie zostaliby objęci zakazem strajku.

17.05.2019

Nauczyciel z wyższym wynagrodzeniem, ale bez możliwości strajku

Kadry w oświacie

W ministerstwie przedsiębiorczości pojawił się pomysł, by nauczyciele zostali członkami korpusu służby cywilnej. Zyskaliby prawo do dodatków, zachowując wiele posiadanych uprawnień. Nie mogliby natomiast strajkować i zmieniłyby się kryteria naboru.

15.05.2019

Wypłaty za strajk mogą się skończyć odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rozbieżne interpretacje prawa w sprawie wypłat wynagrodzeń dla nauczycieli za strajk powodują, że samorządy i dyrektorzy szkół muszą sami zdecydować, jak rozwiązać ten problem. Korporacje samorządowe próbują pomóc. Mimo, że samorząd ma swobodę działania w granicach prawa, jego samodzielność finansowa jest niedookreślona.

10.05.2019

Kolejna tura rozmów w ramach okrągłego stołu ws. oświaty

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Rząd chce kontynuować rozmowy z nauczycielami w ramach okrągłego stołu ws. oświaty. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 10 maja. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska ponownie zaprosiła do udziału w obradach ZNP. - Tylko w wyniku szerokiego dialogu, porozumienia możemy wypracować najlepsze rozwiązania - mówiła we wtorek.

09.05.2019