ZNP krytykuje "S" za ustępstwa w negocjacjach płacowych

Kadry w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje NSZZ „Solidarność" za zredukowanie wymagań płacowych dotyczących nauczycieli. Według Sławomira Broniarza szef oświatowej Solidarności zredukował oczekiwania płacowe nauczycieli i żąda już tylko 5 proc. podwyżki.

28.02.2019

SA: Nauczyciel musi być zawiadamiany o terminach dyscyplinarki

Kadry w oświacie

Komisje dyscyplinarne wydają orzeczenia po wysłuchaniu głosów rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego lub jego obrońcy. Oznacza to, że obwiniony i jego obrońca muszą być poinformowani o tym, że wyznaczono termin rozprawy. Orzekanie pod ich nieobecność jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

23.02.2019

Samorządowcy chcą zmian w wynagrodzeniu nauczycieli

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe i wypłacane w formie dotacji, bo na razie gminy muszą do nich dopłacać - uważają samorządowcy ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy wyliczają, że wydatki na oświatę w ciągu dwóch lat wzrosły o 7 mld zł. Samorządowcy apelują o wspólną walkę o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa!

19.02.2019

NIK za zawieszeniem matury z matematyki. MEN i CKE przeciwko

Kadry w oświacie

Najwyższa Izba Kontroli rekomenduje zawieszenie obowiązkowej matury z matematyki i zmianę rodzaju niektórych zadań w arkuszach egzaminacyjnych. Zdaniem dr. Marcina Smolika, dyrektora CKE, obowiązkowa matura z matematyki jest niezbędna i przynosi liczne korzyści. MEN także wyklucza zawieszenie egzaminu.

19.02.2019

ZNP pyta ministerstwo o koszty kampanii reklamowej

Kadry w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego pyta resort edukacji, ile pieniędzy wydał na reklamy. Chodzi m.in. o publikacje prasowe dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy zażądali od resortu oświaty faktur, które MEN otrzymało za publikacje.

18.02.2019

Nauczyciele w poprawczakach bez regulaminów oceniania

Kadry w oświacie

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami likwidującymi regulaminy oceniania nauczycieli. To skutek wprowadzenia zmian w Karcie Nauczyciela. Nowela w tej sprawie weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

14.02.2019

Na dodatek motywacyjny nie trzeba pracować pół roku

Kadry w oświacie

Nie można uzależniać przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego dla nauczycieli od dodatkowej przesłanki przepracowania w szkole co najmniej sześć miesięcy – stwierdził wojewoda podkarpacki. Uznał, że tak sformułowany zapis regulaminu narusza przepisy Karty Nauczyciela i jest sprzeczny z Konstytucją.

14.02.2019

Dyrektor organizuje pracę szkoły, także gdy nauczyciele strajkują

Kadry w oświacie

Masowe L4, zapowiedź kolejnej akcji strajkowej - nauczyciele walczą o podwyżki płac. Podczas protestów to na dyrektorów spadnie konieczność zorganizowania pracy szkół. Muszą też zadbać, by uczniowie zrealizowali program, bo jak podkreśla resort edukacji, nie ma możliwości przedłużenia roku szkolnego.

11.02.2019

Minister podpisała rozporządzenie o minimalnych stawkach dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Minister edukacji narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, w wyniku czego płace zasadnicze nauczycieli wzrastają z mocą wsteczną od 1 stycznia 2019 r., zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto.

08.02.2019

Podwyżki dla nauczycieli w marcu

Kadry w oświacie

Nauczyciele dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Resort edukacji już kończy prace nad rozporządzeniem określającym minimalne wynagrodzenie nauczycieli. Pensja pedagogów wzrośnie o ok. 150 zł.

07.02.2019

Związkowcy w oświacie: Nie walczymy z samorządami

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nasza akcja protestacyjna nie jest skierowana przeciw samorządom. Dlatego prosimy o zrozumienie i wsparcie - pisze ZNP w liście do samorządowców. Związkowcy podkreślają m.in., że od lat domagają się zwiększenia środków na edukację i zmiany sposobu finansowania nauczycielskich wynagrodzeń.

06.02.2019

Zalewska: Takich podwyżek jeszcze nie było, jestem dumna

Kadry w oświacie

Nauczyciele mają dostać dwie podwyżki w tym roku. Nie będą to jednak kwoty, jakich oczekują i związkowcy nie rezygnują z protestu. Zadowolenia ze zmian nie kryje jednak minister Anna Zalewska, która chwali się, że takich podwyżek jeszcze nie było w historii.

05.02.2019

Poziom zaufania do nauczycieli niższy niż w innych krajach Europy

Kadry w oświacie

Nie spadł poziom zaufania, jakim nauczycieli darzą Polacy - pokazuje raport z międzynarodowych badań przeprowadzonych przez GfK Verein. Nie jest on jednak tak wysoki, jak w pozostałych krajach europejskich, których dotyczyło badanie. Większym zaufaniem cieszą się m.in. nauczyciele w Rosji, Szwecji i Hiszpanii.

05.02.2019

WSA: Gdy są wątpliwości komisja konkursowa może żądać wyjaśnień

Kadry w oświacie

Komisja konkursowa miała podstawy aby przypuszczać, że w złożonym przez kandydatkę na dyrektora szkoły oświadczeniu doszło do omyłki. Zamiast wezwać ją do złożenia wyjaśnień, nie dopuściła do konkursu. Bezprawnie – stwierdził WSA w Gdańsku.

04.02.2019

MEN: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Nauczyciele dostaną kolejne podwyżki jeszcze w tym roku, wygospodarowaliśmy na ten cel miliard złotych - zapowiedziała minister Anna Zalewska. Dodała, że pieniądze zasilą subwencję oświatową tak, by samorządy nie musiały wykładać dodatkowych środków na sfinansowanie wydatków. Zmiany w ustawach będą obowiązywać od września.

31.01.2019

Kolejny etap rozmów o podwyżkach dla nauczycieli

Kadry w oświacie

W czwartek w MEN odbędzie się kolejny etap negocjacji ws. podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy chcą, by pensje pedagogów wzrosły o 1000 zł. MEN deklaruje pójście na pewne ustępstwa, ale nie zamierza na razie spełnić postulatów.

30.01.2019

Nowatorstwo w edukacji nie zawsze doceniane

Kadry w oświacie

Nauczycielka WOS chciała, by uczniowie wiedzieli, jak uzyskać dostęp do informacji publicznej. Efekty lekcji z pewnością przeszły jej najśmielsze oczekiwania, bo jej podopieczni poznali procedury od podszewki. Policja, do której trafiło pytanie, stwierdziła, że nauczycielka dezorganizuje pracę komendy.

30.01.2019

ZNP: Resort edukacji manipuluje informacjami

Kadry w oświacie

Ministerstwo edukacji celowo wprowadza opinię publiczną w błąd - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o informację, że pensje nauczycieli od września wzrosną o 16 proc. Tak nie będzie, jest to szacowana przez resort edukacji łączna kwota podwyżek od 2018 r.

29.01.2019