Szef MEN tłumaczył, że pensje nauczycieli wzrosną na stałe, nikt nie będzie ich obniżać w przyszłym roku. Zapewnił, że w projekcie budżetu na przyszły rok znajdą się środki na zwiększone wynagrodzenia pedagogów.

 

Podwyżka dla nauczycieli w 2019 r.>>

 

Samorządy dostaną pieniądze na podwyżki

Samorządy dostaną 1 mld. zł zwiększonej subwencji, szef ministerstwa edukacji narodowej poinformował również, że ok. 6 proc. ze wspomnianego miliarda zostanie przeznaczona dla szkół w gminach i powiatach, które są w najtrudniejszej sytuacji finansowej, oraz dla szkół, które mają klasy z liczbą uczniów poniżej średniej krajowej.

 

Czytaj w LEX: Podwyżki płac nauczycieli, nowy system oceny pracy, awans zawodowy i inne zmiany wprowadzone ustawą z dnia 13.06.2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw >

 

Minister odpowiedział też samorządowcom, którzy podnoszą, że pieniędzy z subwencji zabraknie, że to PiS podwyższył nakłady z budżetu na oświatę. Odniósł się do stanowiska wiceprezydent stolicy Renaty Kaznowskiej, która stwierdziła, jak przytoczył minister, że z miliarda podwyżki Warszawa nie dostanie ani grosza.

 

- Nie wiem, czy wiceprezydent Kaznowska po prostu kłamała, czy była nieświadoma, nie doczytała projektu rozporządzenia, ale chcę wyraźnie sprostować, że ten fragment, dotyczący wsparcia biedniejszych samorządów i mających mniejsze klasy dotyczy niespełna 6 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na dodatkową podwyżkę – powiedział minister edukacji narodowej.