Po Wielkanocy kolejne rozmowy o nauczycielskich emeryturach

Związek Nauczycielstwa Polskiego wezwał ministra edukacji i nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela – czytamy w stanowisku Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z 28 marca.

29.03.2023

Rusza kolejna odsłona programu "Aktywna Tablica"

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło kolejną edycję programu "Aktywna tablica", który ma na celu rozwijanie infrastruktury szkolnej oraz umiejętności uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparciem finansowym w ramach programu "Aktywna tablica" objęte zostaną: szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017-2019.

29.03.2023

Branżowe Centra Umiejętności wspomogą doskonalenie nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Branżowe Centra Umiejętności będą prowadzić kształcenia ustawiczne w formie turnusów dokształcania młodocianych pracowników oraz szkoleń zawodowych, co pozwoli na uzyskanie i uzupełnienie kwalifikacji zawodowych. Wspomogą też nauczycieli w doskonaleniu i potwierdzą spełnienie określonych wymogów i zapewnienie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

28.03.2023

Praca zdalna w kodeksie, ale raczej nie dla nauczyciela - nawet z grupy uprzywilejowanej

Kadry w oświacie Prawo pracy

Przepisy dotyczące pracy zdalnej obejmą również pracowników szkoły - w tym nauczycieli, choć ze względu na specyfikę pracy, nie skorzystają z nowych rozwiązań w takim samym zakresie, jak przedstawiciele innych zawodów. Trudno bowiem w praktyce wyobrazić sobie, jak nauczyciel z domu zapewni bezpieczeństwo uczniom znajdującym się w szkole.

28.03.2023

Nowe definicje laureata i finalisty konkursów w szkołach artystycznych

Zarządzanie oświatą

Minister kultury przygotował projekt rozporządzenia, które zdefiniuje pojęcia finalisty i laureata konkursu dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych. Zmiana ma rozwiązać problem z wykładnią tych pojęć, bo dotychczasowe przepisy nie precyzowały, co w sytuacji, gdy konkurs jest jednoetapowy.

23.03.2023

MEiN: Jeżeli wojna się przedłuży, będą elementy edukacji dla dzieci z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się w Warszawie ze stałym przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Kevinem Allenem. Jak podało MEiN tematem rozmowy były rozwiązania w zakresie edukacji uczniów przybyłych z Ukrainy z powodu działań wojennych na terytorium tego kraju.

22.03.2023

Rzecznik rządu: Zainwestowaliśmy w pomoc psychologiczno-pedagogiczną

Zarządzanie oświatą

Rzecznik rządu w poniedziałek na konferencji prasowej podał dane dotyczące pomocy psychologicznej i psychologów w szkołach. Jak zauważył, jest to kwestia, która "wzbudza trochę emocji". Poinformował, że w latach 2016-2023 liczba etatów psychologów w szkołach wzrosła o 80 proc.

21.03.2023

MEiN: Likwidacja ewaluacji w szkołach to zmiana na lepsze

Zarządzanie oświatą

W opinii środowisk i osób związanych z nadzorem pedagogicznym, korzyści z realizacji ewaluacji pozostawały niewspółmierne do nakładu czasu i pracy koniecznych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, omawiając powody likwidacji ewaluacji szkół. Podaje też dane na temat kosztów i wyników realizacji ewaluacji.

21.03.2023

MEiN: Łaciny uczy się w Polsce 9 tys. uczniów

Obecnie język łaciński nauczany jest w 179 szkołach, uczy się go w całym kraju ok. 9 tys. uczniów - podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki. W Systemie Informacji Oświatowej wykazanych jest 168 nauczycieli języka łacińskiego. Łacina nauczana jest w 179 szkołach w Polsce. W obecnym roku szkolnym w lekcjach języka łacińskiego uczestniczy 9 033 uczniów.

20.03.2023

MEiN zachęca do udziału w Dniu Nowych Technologii w Edukacji

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca do organizowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji w swojej szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów, spotkania z ciekawymi osobami, a także pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych.

20.03.2023

Nauczyciel z niższą pensją, niż salowa, czyli budżetowe paradoksy

Pensja profesora jest niższa, niż wynagrodzenie pielęgniarki z tytułem magistra, a salowa zarobi więcej, niż początkujący nauczyciel. To efekt niespójnych systemów wynagrodzeń w sferze budżetowej: złej legislacji i uzależnienia od decyzji politycznych. To również potencjalne źródło konfliktów wśród jej pracowników, zwłaszcza tych, którzy od lat nie mogą doprosić się znaczących podwyżek.

17.03.2023

Można sprawdzić, czy nauczyciel nie pił - nietrzeźwemu grozi dyscyplinarka

Zarządzanie oświatą

Jeżeli okaże się, że nauczyciel znajdował się pod wpływem alkoholu, dyrektor powinien rozważyć, czy prawa i dobro dziecka mogły być naruszone - w takim przypadku należy powiadomić rzecznika dyscyplinarnego. Nowe przepisy Kodeksu pracy i wykonującego je rozporządzenia pozwalają na kontrolowanie stanu trzeźwości pracownika.

16.03.2023

Minister kultury określi sposób składania informacji do rozliczenia dotacji dla szkół artystycznych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego składania informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej na wyposażenie szkół artystycznych. Rozporządzenie określi także tryb udzielania dotacji, szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.

14.03.2023

CKE wystawi zaświadczenia osobom, które chcą studiować w Szwecji lub Danii

Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła harmonogram wydawania świadectw maturalnych. Obecnie termin ich wydania uniemożliwia udział w rekrutacji w Danii lub Szwecji. CKE nie przewiduje zmian w tym zakresie - jednak deklaruje, że może wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca.

14.03.2023

Czarnek: Przypadki pobić przez ataki na rodzinę

Zarządzanie oświatą

Jeżeli mamy kryzys rodziny i kompletny atak na rodzinę, na system wartości, który rodziną rządził od wielu lat, na Kościół, na chrześcijaństwo, totalny relatywizm, to później "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę" - komentuje ostatnie przypadki pobić nastolatków minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreśla, że takie incydenty "muszą być wyeliminowane natychmiast".

13.03.2023

Ministerstwo określi zasady przyznawania stypendiów dla Polonii

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia dotyczący stypendiów Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Stypendia będą mogły otrzymać osoby należące do Polonii i Polaków zamieszkałe za granicą oraz osoby nieposiadające polskiego pochodzenia.

13.03.2023

Warsaw Enterprise Institute: Zakaz sprzedaży "energetyków" dzieciom to nadregulacja

Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą

Zamiast restrykcyjnych zakazów należałoby zadbać o edukację, chociażby umieszczając w podręcznikach do biologii treści dotyczące odpowiedniego odżywiania się i zbilansowanej diety - pisze Warsaw Enterprise Institute, komentując propozycję wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetyzujących. Taki projekt do Sejmu wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

08.03.2023

Wyższe stawki za sprawdzanie egzaminów - powodem wzrost wynagrodzeń nauczycieli i nowela rozporządzenia

Kadry w oświacie

Resort edukacji i nauki zakończył prace nad rozporządzeniem określającym stawki egzaminatorów i nauczycieli akademickich sprawdzających arkusze maturalne. W związku ze zmianą formuły egzaminu i zwiększeniem liczby zadań otwartych zdecydowano o podniesieniu stawek za arkusz. MEiN chwali się też, że stawki wzrosną za sprawą podwyższenia wynagrodzeń o 7,8 proc.

03.03.2023