Ostatnie chwile na zgłoszenie do pilotażu w zakresie obsługi medycyny szkolnej

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Centrum e-Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażu w zakresie obsługi funkcjonalności medycyny szkolnej. W pilotażu weźmie udział maksymalnie 20 podmiotów. Realizowany będzie już w tym roku szkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Zainteresowane podmioty muszą posiadać odpowiedni potencjał oraz certyfikaty służące do obsługi e-recepty oraz e-skierowania.

28.10.2022

Nauczyciel na zastępstwo też z prawem do wypoczynku

Kadry w oświacie Prawo pracy

Umowy z nauczycielami zatrudnianymi na zastępstwo często zawiera się na czas określony od 1 września do 30 czerwca, co jest niekorzystne w kwestii prawa do urlopu - zwracają uwagę posłowie. Przy takiej konstrukcji umowy zostanie obliczony ekwiwalent, na którym straci, a nauczycielom zostaje zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

28.10.2022

Szkoła powinna być miejscem akceptacji - RPO chce wyjaśnień ws. ankiety Młodzież 4.0

Zarządzanie oświatą

Pytania zawarte w ankietach, w szczególności te przeznaczone dla uczniów w wieku 13-14 lat, wywołały znaczące kontrowersje i zastrzeżenia dyrektorów szkół oraz rodziców uczniów - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich i prosi resort edukacji o zajęcie stanowiska. Chodzi o projekt Młodzież 4.0 - ankietę, w której uczniowie mieli odpowiadać na pytania o kwestie światopoglądowe, jak stosunek do religii, opinię o aborcji, eutanazji czy homoseksualizmie.

25.10.2022

Niestabilność prawa poważną barierą dla funkcjonowania oświaty

Zarządzanie oświatą

Przepisy prawa oświatowego wprowadzane są zbyt szybko, powodują chaos organizacyjny, są niedopracowane i nie są konsultowane ze środowiskiem oświatowym - wynika z raportu Lexometr Oświatowy 2022, przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska. Wdrożenie zmian rodzi też koszty, a jeżeli chodzi o szkolne finanse, sytuacja i tak nie wygląda najlepiej.

25.10.2022

Wirtualna rzeczywistość pomoże w wyborze zawodu

Zarządzanie oświatą

Wzmocnienie doradztwa zawodowego jest jednym z kluczowych obszarów zmian wdrażanych w kształceniu zawodowym. Inwestujemy w rozwój doradztwa z wykorzystaniem nowych technologii. To pomaga w podjęciu decyzji o wyborze zawodu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej projekt ,,Widzę siebie w tym zawodzie. Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”.

24.10.2022

Polscy nauczyciele w ogonie Europy, jeżeli chodzi o zarobki

Zarządzanie oświatą

Początkujący nauczyciele w Polsce uzyskują jedne z najniższych wynagrodzeń w Unii Europejskich, w porównaniu do siły nabywczej wynagrodzeń pedagogów. Co więcej, wzrost wynagrodzenia związany ze stażem i kolejnymi stopniami awansu zawodowego daje polskim nauczycielom niższy wzrost siły nabywczej niż w większości krajów UE.

24.10.2022

Uczeń z Ukrainy zda egzamin z języka, którego uczył się najdłużej

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z Ukrainy są obowiązani przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczyli się w szkole w Polsce w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. MEiN zauważyło, że nie zawsze jest to język, którego uczyli się najdłużej i zmienił to rozporządzeniem. Akt prawny opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

24.10.2022

Edukacja równościowa pod znakiem zapytania - lekcje z organizacjami po zaopiniowaniu przez kuratora

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wraca do pomysłu opiniowania przez kuratora oświaty konspektów zajęć przeprowadzanych przez organizacje społeczne. Choć - podobnie, jak poprzednio - tłumaczy, że celem tej zmiany jest zwiększenie praw rodziców, w praktyce oznacza to ograniczenie ich praw i - najprawdopodobniej - wykluczenie organizacji i poglądów, z którymi obecnemu rządowi nie po drodze.

22.10.2022

Lepiej panować nad szkolnym profilem w mediach społecznościowych

Zarządzanie oświatą

Dyrektor powinien zadbać o to, by treści udostępniane w szkolnych mediach społecznościowych były zgodne z prawem. Powinien zweryfikować, kto odpowiada za profil szkoły, jakie treści tam udostępnia i jak wygląda proces ich autoryzacji - mówiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

21.10.2022

Prawo jest po stronie nauczyciela, ale nie zadziała automatycznie

Kadry w oświacie

Nauczyciele i dyrektorzy szkół nie mogą puszczać płazem obraźliwych wypowiedzi publikowanych w mediach społecznościowych, bo pobłażliwość może obrócić się przeciwko nim samym - mówiła adwokat Katarzyna Zagata podczas panelu "Dyrektor i nauczyciel w postępowaniu sądowym, czyli jakich błędów unikać w kontaktach z rodzicami i uczniami". Wystąpienie było częścią IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2022

Brak pieniędzy i niestabilne przepisy największymi wrogami dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą

Przeważająca większość dyrektorów szkół negatywnie ocenia zmiany w prawie oświatowym. Uważa, że są słabej jakości, wprowadza się je zbyt szybko i bez konsultacji ze środowiskiem oświatowym - mówiła Eżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska, podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w środę w Warszawie.

19.10.2022

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Super Dyrektorem Szkoły została Wiesława Dziklińska ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, a tytuł Super Dyrektora Przedszkola otrzymała Bożena Kochanowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. Wyniki ogłoszono w środę podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

19.10.2022

Edukacja włączająca - wśród rówieśników i w społeczności lokalnej

Zarządzanie oświatą

Nowe standardy kształcenia nauczycieli specjalistów, narzędzia do badań przesiewowych oraz centra koordynujące pomoc dla uczniów - to pomysły resortu edukacji na rzecz podnoszenia jakości kształcenia uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Przedstawiła je podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora wychowania i edukacji włączającej w MEiN.

19.10.2022

MEiN: Przedszkolak też ma prawo do wakacji

Zarządzanie oświatą

To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i zapewnienie opieki swoim dzieciom. W opinii MEiN dzieci – także w przedszkolu – powinny mieć wakacje. Powinny mieć prawo do odpoczynku od codziennej rutyny, do czasu spędzanego poza placówką przedszkolną - wskazuje resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.

19.10.2022

Albo żłobkowicz, albo przedszkolak - realizacja podstawy niezbędna, by otrzymywać dotację

Zarządzanie oświatą

Niepubliczna placówka namawia rodziców do przeniesienia dziecka ze żłobka do przedszkola - bywa jednak, że ma ono jedynie charakter pozorny, bo dziecko nie ma takich zajęć, jak mają pozostałe przedszkolaki. Jak wskazują eksperci taka praktyka jest niezgodna z prawem, kwalifikuje się na powiadomienie organu nadzoru pedagogicznego lub kwestionowanie prawa do dotacji.

18.10.2022

Pikieta po siedzibą MEiN

Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie trwa pikieta zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uczestnicy sobotniej demonstracji domagają się m.in. podwyżek. Nie uprawiamy polityki, chcemy rozmawiać o edukacji - mówił szef ZNP Sławomir Broniarz.

17.10.2022

MEiN: Samorządowców musi być stać na ogrzewanie szkoły

Zarządzanie oświatą

Jeżeli jakikolwiek samorządowiec będzie nadal mówił, że nie stać go na ogrzanie szkoły, to znaczy, że jest kiepskim gospodarzem i nie nadaje się do tego, żeby zarządzać gminą – powiedział w piątek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że resort będzie reagował na takie przypadki.

14.10.2022

MEiN: Dostępność szkół branżowych wzrasta

Dostęp do szkół branżowych II stopnia nie jest zapewniony w wystarczającym stopniu – skarżą się zainteresowani. Warunkiem przyjęcia do nich jest m.in. zaświadczenie o zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia. W sprawie zainterweniował rzecznik praw obywatelskich. MEiN większych problemów jednak nie dostrzega.

13.10.2022

MEiN podaje profil absolwenta: Nowoczesny patriota

Zarządzanie oświatą

Szef resortu edukacji i nauki wziął udział w środę w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk" w Paradyżu. Uczeń i absolwent polskiej szkoły to musi być młodzieniec, który jest niezwykle nowoczesny. Niezwykle otwarty na nowinki technologicznie, ale jednocześnie nowoczesny polski patriota – mówił podczas spotkania.

12.10.2022