Więcej czasu na niektórych zadaniach maturalnych

Jest już projekt rozporządzenia określającego zasady przeprowadzania nowej matury - tej, którą będą zdawać uczniowie, którzy uczą się w szkole po reformie edukacji. Pierwszy egzamin na nowych zasadach zdawać będą absolwenci z rocznika 2022/2023.

05.11.2020

Zerówki w szkołach nadal stacjonarnie

Wszystkie szkoły od poniedziałku będą pracować zdalnie, również klasy 1-3 w podstawówkach. Normalnie działać mają natomiast żłobki, przedszkola i zerówki, również te w placówkach oświatowych. Otwarte będą też szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

05.11.2020

Dyrektorzy oburzeni groźbami ministra edukacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wielu dyrektorów liceów jest oburzonych próbami zastraszenia ich przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z udziałem uczniów w Strajku Kobiet. Tym bardziej, że trwa nauka zdalna i nauczyciele nie mają prawa kontrolować, co uczeń robi w domu lub poza nim.

05.11.2020

Minister: Nadzór pedagogiczny to nie zastraszanie

Zarządzanie oświatą

Nadzór pedagogiczny wykonywany na podstawie Prawa oświatowego to nie zastraszanie, tylko realizacja ustawowych obowiązków przez kuratorów oświat - napisał w środę rano na Twitterze minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do komunikatu ZNP zatytułowanego: Nie damy się zastraszyć. Chodzi o zapowiedź wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli, którzy namawiają uczniów do protestów lub sami w nich uczestniczą.

04.11.2020

Kurator bez uprawnień do karania nauczyciela za protest

Zarządzanie oświatą

Jak zapowiada resort edukacji, nauczyciele biorący udział w obecnych protestach poniosą konsekwencje. Kuratoria ostro wzięły się do pracy i występują do dyrektorów szkół o informacje na ten temat. Tyle, że nie do końca mają prawo tak do żądania takich danych, jak i do wytaczania pedagogom dyscyplinarek.

04.11.2020

Szkoła zdalna, ale gotowa na patriotyczny zryw

Resort edukacji czeka na zgłoszenia d programu „Szkoła do hymnu”. W tym roku uczniowie mają zaśpiewać hymn o 10 listopada o 11:11 przed ekranami komputerów, ponieważ wszystkie placówki pracują zdalnie. Szkoły można zgłaszać do 9 listopada 2020.

04.11.2020

Ograniczenie dzieciom prawa do wyrażenia poglądów to łamanie konwencji

Młodzi ludzie mają prawo angażować się w protesty, ta aktywność powinna być doceniona, a nie tępiona - zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. I podkreśla, że ograniczenie młodzieży prawa do wyrażania poglądów to łamanie Konwencji o prawach dziecka i ustawy - Prawo o zgromadzeniach.

02.11.2020

Minister edukacji zadba o powrót chrześcijańskich wartości w edukacji

To jest błąd nas wszystkich, nas wszystkich, nie wyciągając z tego również mojej osoby - że w ciągu ostatnich 20 lat siedzieliśmy cicho w sytuacji, gdy nasz światopogląd konserwatywny, chrześcijański, wypływający wprost np. z Katechizmu Kościoła Katolickiego, uwielbianego w Polsce św. Jana Pawła II, został gdzieś ściągnięty do narożnika - uważa minister Przemysław Czarnek.

29.10.2020

"Solidarność" chce specjalnego dodatku dla nauczycieli za pracę w pandemii

Nauczyciele w najmłodszych klasach podstawówki i w przedszkolach powinni dostawać specjalny dodatek za pracę w czasie epidemii - uważa oświatowa "Solidarność". Chce też, by w razie kwarantanny otrzymywali 100 proc. pensji. Związek argumentuje, że wobec braków kadrowych oraz obaw o zdrowie i życie, dodatkowe świadczenie motywowałoby do pracy.

28.10.2020

Ups, coś poszło nie tak, spróbuj ponownie za kilka minut - problem ze zdalnym nauczaniem w podstawówkach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Choć z potrzebą nauki zdalnej każdy dyrektor szkoły podstawowej liczył się od czerwca, to jednak ogłoszenie rozporządzenia w piątek po południu i pozostawienie jedynie weekendu na przygotowanie szkół do tego wyzwania, wprowadziło niepotrzebny pośpiech, nerwy i zamieszanie. MEN miał czas, żeby przeprowadzić to w sposób przemyślany.

28.10.2020

Nauczyciele dostali podwyżki, ale dodatki i nagrody nie wzrosną

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Większość samorządów nie miała problemu z wypłatą podwyżek dla nauczycieli - wynika z ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związek niepokoi się jednak, że w części z nich nie wzrosły dodatki, a fundusze na nagrody uległy zmniejszeniu. Problemem będzie też osiągnięcie do końca roku kwoty średnich wynagrodzeń - co tylko zostało pogłębione przez pandemię.

28.10.2020

Rodzic jak Sherlock Holmes - sam ustali, czy dziecko było narażone na COVID-19

Uprzejmie informuję, że dwoje dzieci w szkole ma koronawirusa - takie lakoniczne informacje otrzymują rodzice w niektórych szkołach. Są oburzeni, bo nie wiedzą czy ich dzieci miały kontakt z osobą zakażoną. Z kolei dyrektorzy obawiają się, że zdradzą informacje o stanie zdrowia, których nie powinni ujawniać. To efekt niejasnych przepisów i opieszałości Sanepidu.

27.10.2020

Minister: Wymagania na egzaminach dostosujemy do skutków pandemii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wymagania egzaminacyjne w tym roku szkolnym dostosujemy do sytuacji wywołanej epidemią - ogłosił w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodał, że najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów.

25.10.2020

Na zastępstwie z religii tylko opieka

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nauczyciel, który zastępuje katechetę nie prowadzi lekcji ze swojego przedmiotu, tylko organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Choć nauczyciele i tak pomijają tę regułę - zwłaszcza jeżeli katechety nie ma miesiącami, a sami nie mieli czasu zrealizować wszystkich tematów. Ale naruszają wtedy obowiązujące prawo.

24.10.2020

Rozporządzenia MEN o zdalnej pracy szkół już obowiazują

Koronawirus

Większość szkół od 24 października 2020 r. pracuje zdalnie - wyjątkiem są klasy I-III w szkołach podstawowych. Na razie ograniczenie obowiązuje do 8 listopada 2020 r. Nowe rozporządzenie zlikwidowało tez wyjątki dotyczące zajęć praktycznych w szkołach zawodowych i lekcji gry na instrumentach muzycznych.

24.10.2020

Wybrano Super Dyrektorów szkół i przedszkoli

Kadry w oświacie

Anna Florek ze Społecznego Przedszkola Integracyjnego Fundacji CZAS DZIECIŃSTWA w Warszawie otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Super Dyrektorem Szkoły została Ewa Wawrzak ze Szkoły Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Psarach. Wyniki ogłoszono w czwartek wieczorem podczas VII Kongresu Edukacja i Rozwój.

23.10.2020

"Martwe dusze" w szkołach dla dorosłych zawyżają dotacje

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Koronawirus

Każdy miesiąc dla szkoły dla dorosłych to walka o frekwencję, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zostanie zamknięta, a w nauczaniu zdalnym przy rozliczaniu dotacji liczy się ostatni miesiąc stacjonarnej pracy. Także w wielu "młodzieżowych" szkołach niepublicznych liczba uczniów nie zawsze odpowiada liczbie deklarowanej do dotacji lub wręcz wykazywane są „martwe dusze”. Pandemia i niedoskonałe przepisy utrudniają samorządom zapanowanie nad tą sytuacją.

23.10.2020