Pieniądze na oświatę – rząd, samorząd czy hybryda?

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa na wynagrodzenia nauczycieli nie wystarczyła, samorządy uzupełniły więc wypłaty ze swoich budżetów, mimo drastycznych cięć ich dochodów. I dlatego uważają, że konieczne są zmiany i to nie tylko takie, które subwencję oświatową zamienią po prostu na dotację, co oznaczałoby przejęcie finansowania szkół przez budżet państwa. Bo ich zdaniem problem jest szerszy.

09.10.2020

ZNP: Przejście na zdalną naukę powinno być prostsze

Nie powinno być tak, że tylko zachorowanie któregoś z uczniów lub nauczycieli, może być podstawą do przejścia szkoły w tryb zdalnego lub hybrydowego nauczania - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. O przygotowanie odpowiednich zmian apeluje do resortu zdrowia.

08.10.2020

MEN: Nie narzucamy szkołom jednego rozwiązania

Szkoły otrzymały odpowiednie wsparcie - mają dostęp do sprzętu i do platform edukacyjnych. Za organizację realizacji zadań szkoły odpowiada dyrektor, a resort nie narzuca mu jedynego, słusznego rozwiązania - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na poselską interpelację.

07.10.2020

Nauka i edukacja pod kontrolą jednego ministra - konieczne sprawne zarządzanie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Zarówno nauka, jak i oświata, przechodzą etap ogromnych reform, które muszą być kontynuowane przez nowego ministra. Tym razem jednego dla obu tych działów. Pomijając to, że na czele resortu stanie osoba znana z dość kontrowersyjnych poglądów, powstają obawy o to, czy superministerstwo poradzi sobie z zapanowaniem nad tak szeroką materią.

07.10.2020

Zdalnego nauczania trzeba się uczyć w działaniu

Dyrektorzy szkół i nauczyciele z dnia na dzień musieli przejść w tryb zdalnego nauczania i na bieżąco rozwiązywać pojawiające się problemy. We wrześniu musieli przeorganizować placówki tak, by było w nich w miarę możliwości bezpiecznie. Wyzwaniom związanym z edukacją w czasie pandemii poświęcony zostanie VII Kongres Edukacja i Rozwój,

06.10.2020

Na razie nie wiadomo, kiedy powołanie nowego ministra edukacji i nauki

Nie wiadomo na razie, kiedy Przemysław Czarnek oficjalnie zostanie ministrem edukacji i nauki. Jak mówi Dariusz Piontkowski, zależy to od prezydenta i od rozwoju choroby. We wtorek po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego.

06.10.2020

W trybie zdalnym pracuje 401 szkół

Szkoła i uczeń

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, we wtorek, 6 października br. w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99 proc.).

06.10.2020

RPO: Uczniowie nie mogą być zmuszani do biernego uczestnictwa w religii

Szkoła i uczeń

Nie można zmuszać uczniów do biernego uczestnictwa w lekcjach religii, powołując się na to, że nie można im zapewnić opieki w tym czasie. To naruszenie konstytucyjnych praw uczniów - podkreśla rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do ministra edukacji narodowej.

06.10.2020

Kwarantanna uderzy po kieszeni nauczyciela pracującego w kilku szkołach

Wielu nauczycieli pracuje w kilku szkołach - część na drugi etat, część uzupełniając pensum. To problem, gdy nauczyciel trafi na kwarantannę, bo nie wszystkie placówki w takiej sytuacji przejdą na nauczanie zdalne. To problem dla nauczyciela i dla dyrektorów szkół, w których pracuje. Wytyczne MEN nie ułatwiają im zadania.

06.10.2020

RPO: Brak jasnych przesłanek przy opinii dotyczącej likwidacji szkoły

Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MEN w sprawie skarg na działania kuratorów co do likwidacji szkół i placówek. Prawo nie precyzuje dokładnie przesłanek wydawania przez kuratora oświaty pozytywnej lub negatywnej opinii o zamiarze likwidacji szkoły przez samorząd – wskazuje Rzecznik.

05.10.2020

Dyrektorzy szkół dostali dużo nowego prawa w czasie pandemii

Minister Edukacji Narodowej w okresie od 11 marca do 7 września br. wydał 23 rozporządzenia w związku z funkcjonowaniem jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID19. Dziesięć z nich już zostało uchylonych, ale i tak przeciętny dyrektor może mieć problem z identyfikacją, usystematyzowaniem i ujednoliceniem tych wciąż obowiązujących.

03.10.2020

ZNP sprawdza, czy wszyscy nauczyciele dostali podwyżki

Kadry w oświacie

Wynagrodzenie nauczycieli wzrosło od 1 września o ok. 6 proc. Większe pensje pedagodzy mieli otrzymać do 30 września, Związek Nauczycielstwa Polskiego sprawdza, czy tak faktycznie się stało. Zbieraniem informacji od dyrektorów i organów prowadzących zajmą się oddziały ZNP.

02.10.2020

Coraz więcej szkół przechodzi na zdalne nauczanie

Kolejne szkoły przechodzą w tryb zdalnego nauczania. W trybie mieszanym pracują obecnie 422 placówki oświatowe, a w trybie zdalnym 109 - wynika z danych podanych w czwartek przez resort edukacji. Dane zebrano od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów.

02.10.2020

Przemysław Czarnek kandydatem na ministra edukacji i nauki

Na czele nowego ministerstwa edukacji i nauki ma stanąć były wojewoda lubelski, obecnie poseł PiS Przemysław Czarnek. Oba resorty zostaną połączone. Dotychczasowym szefem MEN był Dariusz Piontkowski, a resortu nauki i szkolnictwa wyższego - Wojciech Murdzek.

30.09.2020

Piontkowski o napisach na gmachu MEN: to wandalizm, nie poglądy

Ci, którzy niszczą zabytki, są po prostu barbarzyńcami - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski o pomalowaniu farbą budynku ministerstwa. We wtorek na gmachu wypisano imiona dzieci, które popełniły samobójstwo z powodu prześladowania w szkole oraz hasło "moje dziecko LGBT plus".

30.09.2020

Pandemia wymusza nowelizację statutów szkół

Dobry statut powinien uwzględniać także wszelkie przyszłe sytuacje, ale – co widać aż nadto – w dobie pandemii nawet centralne akty prawne nie mogły sprostać temu wyzwaniu i minister edukacji wydał aż 23 rozporządzenia, z których 10 zostało już uchylonych, zaś w nadal obowiązujących wiele przepisów po prostu znowelizowano.

30.09.2020

Nauczyciel nie znajdzie i nie zabierze uczniowi noża

Prawo karne

Nauczyciel nie ma prawa przeszukania ucznia, daremne będzie też wprowadzanie wykrywaczy metalu, nawet jeżeli będą chcieli tego rodzice uczących się w placówce dzieci. Obowiązujące obecnie prawo nie daje również podstaw do wprowadzenia specjalnych przepisów do statutu szkoły.

29.09.2020

MEN: Wakacje nie wpłynęły na wzrost zachorowań na koronawirusa

Powroty z wakacji nie wpłynęły na masowe rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał też, że nie ma potrzeby zmian w strategii otwierania i zamykania szkół w związku z epidemią, bo system pozwala odpowiednio reagować na zagrożenia.

29.09.2020