Wartość pozyskanych środków europejskich wynosi 116 256 626 euro, czyli prawie pół miliarda złotych. W ramach zmienionego – decyzją Komisji Europejskiej z 14 stycznia br. – programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) zaplanowano, że wsparcie otrzymają polskie szkoły, które przyjęły lub przyjmą 30 tys. uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym, w tym z Ukrainy, rozpoczynających naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w latach 2024-2027.
Wsparcie w ramach programu obejmuje m.in. podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty (nauczycieli oraz osób wspierających proces edukacyjny w środowisku wielokulturowym) m.in. w następujących tematach:
- efektywne metody nauczania uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym,
- ocenianie uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym,
- wsparcie nauczycieli w pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych,
- rozwój kompetencji liderów edukacyjnych w efektywnym zarządzaniu szkołą.
Celem jest wsparcie całego środowiska szkolnego, przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji i uchodźczym, i ich rodziców oraz integrację w oddziałach dla ich rówieśników w ramach szkoły, do której uczęszczają uczniowie i uczennice (opracowanie materiałów metodycznych dotyczących pracy z osobami dotkniętymi traumą wojenną, w tym z zespołem stresu pourazowego, konsultacje specjalistyczne, doradztwo zawodowe i wsparcie w procesie wejścia na rynek pracy, wsparcie kadr systemu oświaty rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych), w tym zatrudnienie asystentów międzykulturowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.