Uczniom życzyła, by w szkole czuli się dobrze i bezpiecznie. - Żebyście od swoich wspaniałych nauczycielek i nauczycieli uzyskiwali to, po co przychodzicie do szkoły: wiedzę na najwyższym poziomie, ale też opiekę i troskę, bo to również oni wam dają – powiedziała uczniom. Zaznaczyła, że szkoła jest dla uczniów, by zdobywali w niej wiedzę, poznawali nowych ludzi, uczyli się relacji społecznych, kontaktów międzyludzkich i aby otwierał się przed nimi świat pełen wyzwań i przyszłości.

Czytaj też w LEX: Udzielanie nauczycielom świadczeń urlopowych oraz finansowanie „wczasów pod gruszą” z ZFŚS >

 

Nie ma szkoły bez nauczycieli

- Nie ma szkoły bez nauczycieli – zaznaczyła minister. Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia. Dodała, że nauczyciele mają przed sobą wiele pracy, liczne wyzwania i przygotowanie do kolejnego roku szkolnego. - Mam nadzieję, że znajdziecie czas na odpoczynek, na czas dla siebie i pomyślenie o tym, o czym my w ministerstwie wiemy: jesteście solą polskiej edukacji, jesteście dla nas, dla ministerstwa, absolutnym priorytetem – podkreśliła Nowacka.

Czytaj też w LEX: Zmiany w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2024/2025 >

 

Dodała, że nadszedł czas wakacji.  - Przede wszystkim odpocznijcie – zwróciła się do młodych. Zaznaczyła, że odpoczynek to nie tylko "nic nierobienie", ale też wyjazdy, czas spędzony nad morzem, spotkania z przyjaciółmi, czas na książkę, budowanie planów i marzeń. - Dbajcie o siebie i bądźcie bezpieczni – powiedziała. Zaapelowała  też, by młodzi nie nadużywali urządzeń mobilnych i smartfonów. Dodała, że lepiej spędzić czas z przyjaciółmi albo po prostu patrzeć na las, wodę, rozmawiać z rodzicami, niż szukać szczęścia i relacji lub spotykać zagrożenia w świecie cyfrowym. (ms/PAP)

Czytaj też w LEX: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli od 1.09.2024 r. >