SA: Komornikowi nie wolno otwierać mieszkania w celu ustalenia miejsca pobytu dłużnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepis dotyczący otworzenia i przeszukania mieszkania nie może być wykorzystywany przez komornika z pełną świadomością do wyznaczania czynności egzekucyjnych niezgodnie z obowiązującą właściwością miejscową po to, aby „ustalić miejsce pobytu dłużnika” - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu i nie zgodził się z uniewinnieniem komornika. Dlatego, że to narusza powagę urzędu.

28.04.2021

NSA: Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych powinna być znana

Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny nie dostrzegł, aby Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Poznaniu rażąco naruszyła prawo. Nie ukarał organu za przewlekłość w informowaniu o przypadkach niepożądanych odczynów poszczepiennych, gdyż brak było ze strony organu złośliwości. Ale sąd dopatrzył się niedbalstwa i nieznajomości przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

27.04.2021

SN: Należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nocy i za czas dojazdu

Prawo cywilne Prawo pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Sytuacja, w której pracownik podróżuje w ramach wykonywania umówionej pracy na określonym obszarze geograficznym, nie stanowi podróży służbowej, ale wlicza się do czasu pracy i trzeba za nie zapłacić - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

27.04.2021

NSA: Rozbiórka zabytku zabroniona, choć jest ruiną

Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, że właściciel nie został powiadomiony o wpisie należących do niego budynków do gminnej ewidencji zabytków - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Od tego czy skarżący wiedział czy też nie wiedział o tym wpisie nie zależy bowiem ocena wartości zabytkowej tych budynków i konieczność ich ochrony.

26.04.2021

SA: "Próba oszustwa" i "kandydatka z kosmosu" - dozwolone w agitacji wyborczej

Administracja publiczna Wybory

Granice krytyki w obszarze polityki są szersze, a osoby zajmujące się działalnością publiczną powinny wykazywać się większą tolerancją - orzekł Sąd Apelacyjny w pierwszym proteście wyborczym na urząd prezydenta Rzeszowa. Słowa " kandydatka z kosmosu" są dopuszczalne, nie wolno natomiast dopuszczać do rozpowszechniania fałszywych informacji - dodał.

24.04.2021

SN: Gdy oskarżyciel publiczny staje się oskarżonym - trzeba zmienić sąd

Prawo karne

Jeśli świadkami w sprawie pani prokurator oskarżonej o przekroczenie uprawnień mają być sędziowie i prokuratorzy z miejscowych jednostek, to sprawa powinna być rozpatrywana przez inny sąd. Wielu z nich nawiązało z oskarżoną relacje wykraczające poza kontakty zawodowe i służbowe, zatem Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek o przeniesienie w imię dobra wymiaru sprawiedliwości.

24.04.2021

WSA: Dzwony będą dalej bić, bo nie wyznaczono obszaru analizowanego

Środowisko Administracja publiczna

Władze chciały ograniczyć hałas kościelnych dzwonów. Przeprowadzone postępowanie obarczone było jednak licznymi brakami. Jednym z głównych było niewyznaczenie obszaru analizowanego i niedokonanie oceny, jaki rodzaj terenu na nim przeważał. Dlatego też wydane rozstrzygnięcia zostały wyeliminowane z obrotu prawnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

24.04.2021

TSUE wyjaśnił, jak liczyć termin przedawnienia się roszczeń konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Termin przedawniania się roszczeń restytucyjnych konsumenta wobec przedsiębiorcy opartych na postanowieniach nieuczciwych rozpoczyna swój bieg od chwili, gdy powziął on wiedzę co do nieuczciwego charakteru warunków umownych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedawnienie takich roszczeń musi być zgodne z zasadą równoważności i skuteczności środków ochrony na gruncie prawa UE.

23.04.2021

TSUE: Przekierowanie lotu to jeszcze nie powód do odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedsiębiorstwo lotnicze powinno natomiast z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnie przewidzianego docelowego portu lotniczego

23.04.2021

WSA: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta bez przepisu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku należy ilość należnego i niewykorzystanego urlopu policjanta pomnożyć przez "wycenę" według ostatniego dnia roboczego przysługującego skarżącemu za okres przed 6 listopada 2018 r., gdy ogłoszono to orzeczenie - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

23.04.2021

TSUE: Sprzedaż fast foodów na wynos z niższą stawką VAT

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Sprzedaż dań w lokalach gastronomicznych szybkiej obsługi, które kupujący zamierza wziąć na wynos, podlegała w czasie, którego dotyczyła sprawa 5-procentowej stawce VAT. Taki zakup nie jest usługą restauracyjną, ponieważ klient rezygnuje z korzystania z infrastruktury lokalu. Usługa gastronomiczna i dostawa gotowych posiłków i dań to nie to samo – potwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

22.04.2021

SN: Wyszkowski nie musi przepraszać Wałęsy za "Bolka"

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił wyrok nakazujący Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go TW "Bolek". Zaskarżony wyrok potwierdzał naruszenie dóbr osobistych byłego prezydenta, a został wszczęty w związku z nieprawdziwymi twierdzeniami o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

21.04.2021

SN podejmie uchwałę o ważności zniesienia współwłasności w Polsce przez amerykańskiego notariusza

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.

21.04.2021

SN oceni, czy wydanie ściganego w Hiszpanii możliwe bez wysłuchania

Prawo karne Prawnicy

Izba Karna Sądu Najwyższego rozpozna 23 kwietnia br. kasację w sprawie ekstradycji do Hiszpanii ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania oskarżonego polskiego obywatela. W kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzono, że sąd apelacyjny nie zgodził się na złożenie osobiście dodatkowych wyjaśnień przez ściganego.

20.04.2021

WSA: Dane o cmentarzach żydowskich powinny być udostępnione

Samorząd terytorialny Finanse

Informacje dotyczące usytuowania na obszarze działania gminy wyznaniowej "cmentarzy, miejsc pochówku oraz miejsc martyrologii narodu żydowskiego", noszą cechy informacji publicznej - orzekł w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. I dodał, że spotkanie władz gminy żydowskiej ze skarżącym nie może być uznane za udzielenie żądanej informacji.

20.04.2021

Po wyroku sądu sędzia Juszczyszyn stawił się do pracy, ale prezes tego nie uznaje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o przywróceniu do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, w poniedziałek rano stawił się on w pracy. Jednak prezes Maciej Nawacki stwierdził, że nie pozwoli mu wrócić do orzekania i zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie "sporu kompetencyjnego" między sądami. Innego zdania są wiceprezesi sądu, a Sąd Okręgowy żąda wykonania wyroku.

19.04.2021

SN: Nie wolno w umowie na 10 lat określać wypowiedzenia na dwa tygodnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Zawieranie umów na czas określony, lecz na długi okres, nie odpowiada społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu umowy, jeżeli nie znajdowało to uzasadnienia w potrzebie wykonania czasowo określonych zadań przez danego pracownika - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I dodał, że swoboda umów w takiej sytuacji nie ma zastosowania.

19.04.2021

SN: Jeden dzień zabawy, a kariera radcy - w gruzach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli kasacja jest kopią osobistej kasacji obwinionego radcy prawnego, choć podpisana przez adwokata, to nie może być uwzględniona przez sąd. Tym samym Izba Dyscyplinarna utrzymała w mocy orzeczenie sądu dyscyplinarnego o pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu radcę, który zorganizował grę hazardową za pieniądze bez wymaganej koncesji.

17.04.2021

SN: Amfetamina w domu to przestępstwo, ale wyrok jest niewykonalny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Błąd sądu polegał na orzeczeniu wobec oskarżonej kary ograniczenia wolności bez wskazania sposobu, w jaki ta kara winna być wykonywana. A to czyni wydany wyrok niewykonalnym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego na niekorzyść skazanej. I podkreślił, że uchylenie prawomocnego wyroku było konieczne.

17.04.2021

WSA: Wiaty przystankowej nie ma, ale opłata wcale nie jest mniejsza

Samorząd terytorialny Transport

Gmina może ustalić maksymalną opłatę za korzystanie przez przewoźnika z przystanku komunikacyjnego. Nie oznacza to jednak dowolności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Konieczna jest bowiem uprzednia analiza, czy opłata będzie uwzględniać niedyskryminujące zasady.

16.04.2021