Kary dla prawników surowe, ale procesy są uczciwe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wydalenie z zawodu lub zawieszenie w czynnościach zawodowych radcy prawnego czy adwokata to ostateczna broń samorządów, aby zachować wizerunek i wiarygodność. Takie osoby są wielokrotnie wcześniej karane, także przez sądy karne. Naganne zachowanie w życiu prywatnym jest równie surowo oceniane, jak i zaniedbania w kancelarii.

10.07.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Charakter usług radcowskich nakazuje podnosić kwalifikacje

Prawnicy

Radca prawny zobowiązany jest do zachowania etycznego, które powinno być wzorem dla całej społeczności - orzekła Izba Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego i uznała za słuszne ukaranie naganą radcy za brak udziału w szkoleniach i doskonaleniu zawodowym. - Naruszenie obowiązku doskonalenia zawodowego godzi bezpośrednio w interes klientów - dodał SN.

10.07.2021

WSA: Prasa nie zawsze musi ponaglać bezczynnego adresata wniosku, aby wnieść skargę

Administracja publiczna

Skarga na bezczynność wniesiona w trybie Prawa prasowego wymaga uprzedniego ponaglenia adresata wniosku o udzielenie informacji. Natomiast skarga składana na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest wolna od tego wymogu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wskazał, że o trybie nie decyduje kto i jak pyta. Kluczowa jest ocena charakteru informacji i to, kto jest adresatem wniosku.

10.07.2021

WSA: Umorzenie zaległych składek tylko z upoważnienia prezesa ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Decyzje w indywidualnych sprawach wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie Centrum Umorzeń. Tym samym ani kierownik tej jednostki, ani jego zastępca nie mają samoistnych kompetencji do wydawania rozstrzygnięć w sprawie umorzenia należności z tytułu składek. Mogą to zrobić wyłącznie jako pracownicy ZUS, działający z upoważnienia prezesa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

09.07.2021

WSA unieważnił przepisy uchwały śmieciowej w Warszawie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność przepisów, na podstawie których doszło do powiązania opłat pobieranych od mieszkańców Warszawy za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze zużyciem wody na nieruchomościach. Uchwałę zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stołeczny ratusz zapowiada rekację po zapoznaniu się z uzasadnieniem.

08.07.2021

WSA: To nie zarząd powiatu powołuje radę młodzieży

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ ten nie miał kompetencji do powołania tego gremium. Podstawą prawną nie mogła być ani ustawa o samorządzie powiatowym, ani roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Dopiero od 23 czerwca 2021 r. istnieje możliwość utworzenia powiatowej rady młodzieży. Kompetencję do tego ma jednak rada powiatu.

08.07.2021

SN: Ubezwłasnowolnienie częściowe powinno zniknąć z systemu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych nie przewiduje częściowego ubezwłasnowolnienia. Zakłada opiekę asystencką, co nie jest równoznaczne z opieką kuratora. Jednak ustawodawca nie uwzględnił reguł tej Konwencji w kodeksie cywilnym - stwierdziła Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozpoznając wniosek o zniesienie częściowego ubezwłasnowolnienia

08.07.2021

Wątpliwości co do statusu KRS wpływają też na sądownictwo polubowne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skarga o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej przeciwko PZU Życie nie może zostać rozpoznana z powodu wątpliwości strony co do właściwego powołania i bezstronności sędziego. Spór toczy się od ponad 10 lat i był już raz rozpoznany przez Sąd Najwyższy, który dopatrzył się uchybień w wyroku sądu polubownego.

07.07.2021

Izba Dyscyplinarna SN zawiesza na rok radcę za przywłaszczenie laptopa i Temidy

Prawnicy

Jeśli do rozliczenia ze współpracowniczką potrzebna jest interwencja policji, to radca prawny winny jest uchybienia godności zawodu. A co więcej - narażenia swojej korporacji na straty wizerunkowe. Kara zawieszenia w czynnościach zawodowych na rok nie jest zbyt dotkliwa i niewspółmierna w tej sytuacji - orzekła Izba Dyscyplinarna.

07.07.2021

Sprawy prokuratora Parchimowicza będą toczyć się od nowa

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała dwie z kilka spraw wszczętych przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, byłego prezesa Stowarzyszenia Lex Super Omania. Sprawy te wracają do pierwszej instancji z powodu błędów proceduralnych, ale ich istota dotyczy wolności wypowiedzi i granic dozwolonej krytyki prokuratury.

06.07.2021

Izba Cywilna SN: Kredytobiorca może żądać zwrotu świadczenia od banku

Prawo cywilne Rynek i konsument

We wtorek 6 lipca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały dotyczacej kredytów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Uznała, że roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia, a także w sprawie zwrotu uzyskanego bezpodstawnego wzbogacenia w razie uznania umowy za nieważną lub bezskuteczną, zostały rozstrzygnięte w uchwałach tej Izby z 2021 r.

06.07.2021

SN: Postępowanie zażaleniowe tylko w składzie trzech sędziów

Prawo cywilne Prawnicy

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia odrzuca sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów - uchwałę takiej treści podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów. Nawet jeśli sprawa ma charakter wyłącznie formalny i wiąże się z drobniejszymi problemami.

06.07.2021

WSA: Umowa o dzieło nie pozbawia statusu bezrobotnego

Ubezpieczenia społeczne HR

Osoba bezrobotna została pozbawiona tego statusu, a w konsekwencji prawa do zasiłku i prawa do zabezpieczenia społecznego, ponieważ zawarła umowę o dzieło i otrzymała niewielkie wynagrodzenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił wydane w tej sprawie decyzje. Uznał bowiem, że były one nieadekwatne i naruszały konstytucyjną zasadę proporcjonalności.

06.07.2021

SN: Rząd bezprawnie wprowadził zakaz zgromadzeń

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zakaz zgromadzeń publicznych rząd wprowadził bez należytej podstawy prawnej - w drodze rozporządzenia zamiast ustawy oraz wbrew art. 57 i art. 31 ust. 3 Konstytucji - orzekł tak Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację RPO na korzyść dwóch mężczyzn ukaranych grzywnami m.in. za udział w zgromadzeniu w Tarnowskich Górach. SN ich uniewinnił od zarzucanego czynu.

05.07.2021

WSA: Gdzie matka nie może, wójta jako pełnomocnika pośle

Samorząd terytorialny

Wójt nie może być pełnomocnikiem swojej matki w prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej. Może jednak działać jako jej pełnomocnik. Dlatego fakt udzielenia mu pełnomocnictwa do czynności o charakterze technicznym i formalnym nie stanowi o naruszeniu przez niego prawa- stwierdził wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

05.07.2021

NSA: Przegrana Polski w procesie gospodarczym przed sądem polubownym nie jest tajemnicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wyrok Trybunału Arbitrażowego niekorzystny dla rządu polskiego zawiera elementy i fragmenty niewątpliwie bez znaczenia dla interesów Rzeczypospolitej, jak i indywidualnego interesu gospodarczego przedsiębiorcy, więc może być udostępniony jako informacja publiczna - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że nie cały wyrok zawiera dane tajne.

05.07.2021

WSA: Brak opinii samorządu unieważni rozkład godzin pracy aptek

Samorząd terytorialny Farmacja

Wydanie przez radę powiatu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wymaga zasięgnięcia opinii wójtów i samorządu aptekarskiego. Nie są one wiążące dla organu, ale ich brak narusza określony w ustawie tryb, czego efektem jest stwierdzenie nieważności uchwały.

05.07.2021

Sąd: Obowiązek alimentacyjny wobec małżonka ustaje po prawomocnym wyroku rozwodowym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mąż alimentował żonę, przekazując jej świadczenia w kwocie 800 zł miesięcznie. Po kilku latach małżonkowie rozwiedli się. Gdy wyrok sądu okręgowego uprawomocnił się, obowiązek udzielania wsparcia finansowego ustał - wskazał Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Zdaniem sądu małżeństwo stron zakończył rozwód i doszło do wygaśnięcia praw i obowiązków

03.07.2021

NSA: Podcienia i prześwity nie zaliczone do powierzchni budynku

Budownictwo

Spór między wspólnotą mieszkaniową a wojewodą i deweloperem był wywołany ograniczeniem dopływu światła do nieruchomości sąsiednich. Jednak wyroki, które zapadły w tej sprawie dowodzą, że normy ISO zostały zachowane, a organ nie złamał prawa - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.07.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Prezes Iwulski odpowie w sądzie karnym za zbrodnię komunistyczną

Prawo karne Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski odpowie przed sądem za zbrodnię komunistyczną. Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet w piątek 2 lipca. W uzasadnieniu podano, że skazywanie i orzekanie w wojskowym sądzie w czasie stanu wojennego jest okolicznością obciążającą. Od tej uchwały przysługuje zażalenie, ale jest wykonana natychmiast.

02.07.2021