Kubista: Czas pomyśleć o ulgach podatkowych dla biznesu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Bezpośrednia zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. Podatnik, który wybrał np. stawkę liniową lub ryczałt, nie może rozmyślić się w ciągu roku. Nie przekreśla to jednak możliwości m.in. założenia w trakcie roku spółki i wniesienia do niej aportem swojego przedsiębiorstwa lub podjęcia działań w celu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

08.03.2022

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - szansa czy zagrożenie dla projektów unijnych?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo rodzinne

W ramach Polskiego Ładu wprowadzono Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nowe świadczenie dla rodziców dzieci ułatwiające łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Dla rodziców jest to forma wsparcia, dla samorządów dodatkowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości, nadzoru i zmian organizacyjnych w żłobkach. RKO ma też wpływ na realizację projektów unijnych.

07.03.2022

Włodzimierz Albin: Porównujmy systemy prawa, ale uczciwie

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Osoby korzystające z systemów informacji prawnej takich jak LEX, muszą mieć możliwość porównania ich z innymi ofertami. Dlatego „zmierzyliśmy” LEXa – jego zawartość i funkcjonalności zostały precyzyjnie zdefiniowane, policzone i przedstawione na tle konkurencyjnych narzędzi. Tak powstał Standard LEX - pisze Włodzimierz Albin, prezes Zarządu Wolters Kluwer Polska.

07.03.2022

Wojewódka: Nowa ustawa utrzyma ograniczenia w publicznej działalności żołnierzy zawodowych

Administracja publiczna

Zmiany projektowane w ustawie o obronności nie modyfikują w istotny sposób dotychczasowego stanu prawnego w zakresie publicznej działalności żołnierzy zawodowych. Są one niewielkie, a w dalszym ciągu zostają utrzymane dotychczasowe zasady zakazu prowadzenia działalności politycznej czy związkowej, przy jednoczesnym zachowaniu uprawnień w zakresie członkostwa w stowarzyszeniach oraz innych organizacjach.

04.03.2022

Małas: Szpitalom brakuje pieniędzy na pielęgniarskie etaty

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Żeby doraźnie usprawnić pracę systemu ochrony zdrowia, potrzebujemy dodatkowo 60-70 tys. pielęgniarek. A te, które już pracują, potrzebują wsparcia opiekunów medycznych. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu ma już w Polsce ponad 70 tys. osób, ale pracuje niespełna 7 tys. Szpitale nie chcą ich zatrudniać, choć to wymiernie poprawiłoby efektywność pracy pielęgniarek, których liczba gwałtownie maleje.

04.03.2022

Zamoyska: Polski system podatkowy nie wspiera w sposób szczególny pomocy dla ofiar wojny

PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Nie każda pomoc dla Ukrainy wiąże się z zachętami podatkowymi. Wprost przeciwnie, niektóre działania mogą nieść za sobą wątpliwości. Chociaż podatki są jednym z ostatnich czynników motywujących pomoc, nie można ich nie brać pod uwagę, w szczególności jeżeli pomoc jest udzielana przez przedsiębiorcę, który musi wszystkie zdarzenia ująć w rozliczeniach podatkowych – pisze Magdalena Zamoyska.

03.03.2022

Pracownik musi zdecydować o złożeniu oświadczenia w sprawie ulgi dla klasy średniej

PIT Prawo pracy Polski Ład

W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu od stycznia 2022 roku, wielu pracowników stanęło przed dylematem, czy składać do pracodawcy formularz PIT-2 oraz oświadczenie o rezygnacji z „ulgi dla klasy średniej”. Uporządkujmy zatem stan wiedzy w tej sprawie, by ułatwić podjęcie najkorzystniejszej decyzji.

03.03.2022

Kubiesa: Ułatwienia w rozliczeniach podatkowych będą zachętą do jeszcze większej pomocy

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Wojna na Ukrainie to kolejna po COVID-19 sytuacja, kiedy ewidentne jest, iż ustawy wymagają nowelizacji w tak trudnych sytuacjach. Konieczne jest bezwzględnie wprowadzenie umożliwienia zbierania środków przez firmy od pracowników środków finansowych i przekazywanie ich dalej organizacjom. Konieczne jest wprowadzenie zwolnień z VAT z równoczesnym umożliwieniem odliczenia podatku.

03.03.2022

Prof. Kwiecień: Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę działaniem jednoznacznie bezprawnym

Prawo karne Ukraina

Współczesne regulacje prawne dotyczące używania siły zbrojnej oparte są na zasadzie zakazującej jej użycia. Są wprawdzie od tej zasady pewne wyjątki, np. wojna obronna, ale działanie zbrojne Rosji przeciwko Ukrainie nie spełnia bez żadnych wątpliwości przesłanek któregoś z tych wyjątków. Jest działaniem jednoznacznie bezprawnym - twierdzi prof. Roman Kwiecień z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

02.03.2022

De-risking, czyli banków droga na skróty w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Jeśli wartość realizowanych transakcji płatniczych transakcji oscyluje w granicach 120 złotych oraz znikomy jest ich udział w zrealizowanych postępowaniach analitycznych Głównego Inspektora Informacji Finansowej, to czy uzasadniona jest procedura “De-risking", czyli droga na skróty w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Problem analizuje radca prawny Maciej Raczyński.

01.03.2022

NSA daje oręż przedsiębiorcom do walki ze stratami

CIT PIT Rachunkowość

Sąd umożliwił przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty, przesunąć je na kolejne lata podatkowe i poprawić wynik finansowy. Takim okresem był szczególnie czas pandemii, w którym wiele firm zanotowało nieprzewidywaną stratę, a tym samym nie mogło przewidzieć optymalnych stawek amortyzacji – mówi Marcin Malinowski, adwokat.

28.02.2022

Mężczyzn też dopada depresja poporodowa

Opieka zdrowotna

Depresja poporodowa wbrew pozorom może dotykać także mężczyzn, nie tylko kobiety. Statystyki są dość wyrównane. Według ICD-10, by zdiagnozować depresję, należy stwierdzić dwa z następujących trzech głównych objawów: obniżony nastrój, anhedonię – brak odczuwanej przyjemności oraz poczcie braku energii, chronicznego zmęczenia. Jak sobie pomóc zmagając się z depresją i gdzie szukać pomocy mówi dr Magdalena Chrzan-Dętkoś reprezentująca projekt „Przystanek Mama”.

28.02.2022

Dubois i Stępiński: Populizm prawny szkodzi sprawiedliwości

Prawo karne Prawnicy

Pod hasłem „Bezpieczeństwo dla Polaków” minister Zbigniew Ziobro i jego zastępca Marcin Warchoł zapowiedzieli reformę Kodeksu karnego. Wychodząc z założenia, że dobre prawo musi odstraszać surowością kary przedstawili ponurą wizję Kodeksu karnego "dobrej zmiany" - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński. I przypominają, że nie ma w Polsce wzrostu przestępczości.

28.02.2022

Dr Szymecka–Wesołowska: Kontrola żywności także w handlu internetowym

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urzędowej kontroli żywności podlega nie tylko produkcja i handel stacjonarny, ale także sprzedaż w kanałach internetowych. Sporą nowość w tym zakresie wprowadziło unijne rozporządzenie, które wyraźnie przewidziało dla organów kontrolnych możliwość uzyskania próbek poprzez składane anonimowo internetowe zamówienia. Tak pobierane próbki mogą być analizowane i poddawane weryfikacji.

26.02.2022

Czy nowe przepisy przyśpieszą proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców?

Administracja publiczna

Najważniejszym tematem rozmów ostatnich miesięcy wśród cudzoziemców zamieszkujących w Polsce są zmiany dotyczące przepisów wydawania zezwoleń na pracę i pobyt w naszym kraju. Kilka poprzednich prób nowelizacji Ustawy o cudzoziemcach kończyło się na etapie samych założeń. Przyspieszenie prac nastąpiło pod koniec 2021 roku. Oczekiwana od dawna ustawa weszła w życie 29 stycznia 2022 r. 

25.02.2022

Gabriel-Węglowski: Przeterminowana sprawiedliwość

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szybko z pewnością nie zawsze znaczy dobrze; tym bardziej powolnie. Kluczem do sukcesu jest natomiast zawsze sprawność działania. Czy tak jest w polskim procesie karnym, w pracy policji, prokuratury, sądów ? Niestety, nie. Bywa, ale nie jest to wszechogarniającą regułą. Postępowania zbyt często prowadzone są opieszale, niewłaściwie, czy wbrew podstawowym zasadom prakseologii.

25.02.2022

Dr Dobosz: Sąd UE nie podważył niezależności UOKiK, ale sprawa będzie badana

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne Ochrona konkurencji

Zobowiązanie Komisji Europejskiej do zbadania, czy polskie organy ochrony konkurencji są w stanie obiektywnie ocenić spór prywatnej firmy ze spółką państwową, to jeszcze nie stwierdzenie braku niezależności UOKiK czy sądów, ale trzeba to traktować jako poważny sygnał, że mogą być w tym zakresie wątpliwości - twierdzi radca prawny dr Kamil Dobosz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

24.02.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Nowe postępowanie o zatwierdzenie układu - nie tędy droga

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o ukształtowaniu się praktyki stosowania znowelizowanych przepisów o zatwierdzeniu układu, jednak sama ich lektura nakazuje spojrzeć krytycznym okiem na zaproponowane rozwiązania. Ustawodawca w dość niezrozumiały sposób dokonał transpozycji niektórych rozwiązań z uproszczonej restrukturyzacji, a z niektórych z nich zrezygnował zupełnie.

23.02.2022

Niedziele wolne od handlu mogą doprowadzić do spadku zatrudnienia

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Chociaż niejednemu Polakowi serce podpowiada, że zakaz handlu w niedzielę godzi w podstawowe prawa i wolności oraz narusza Konstytucję, to tak nie jest. Ponieważ jednak ludzie żyją dynamicznie, są aktywni o różnych porach, również albo głównie w weekendy i w niedzielę, czasem po prostu muszą coś kupić. Ustawodawca uznaniowo zostawił więc pewne wyjątki, choć większość placówek handlowych powinna de iure pozostać zamknięta.

22.02.2022